ŽILINA. Blokovanie linky 112 integrovaného záchranného systému je najväčším problémom, s ktorým bojujú jej prevádzkovatelia. Oprávnené telefonáty ku tým, ktoré linku zbytočne blokujú, sú v pomere k 1:9. „Zneužívanie tejto linky je podľa našich informácií 85 až 90 percent. Až 60 percent z tých, ktorí neoprávnene volajú na toto číslo, sú deti. Musím povedať, že s tým máme veľké problémy," povedal Jozef Buček, štátny tajomník ministerstva vnútra a splnomocnenec vlády pre integrovaný záchranný systém.
Nie je na objednávanie pizze
Momentálne môže za zneužitie linky byť udelený až päťročný trest. „Je to problém aj v ďalších krajinách, tie čísla sú porovnateľné. Rovnako je problém s deťmi, s volaniami z mobilných telefónov, ktoré nemajú SIM-kartu," povedal Gary Machado, riaditeľ Európskej asociácie tiesňových liniek.
Cesty, ako situáciu riešiť, sú podľa neho dve. Prvou sú pokuty a druhou osveta. „My preferujeme vzdelávanie detí od toho najmenšieho veku. Musíme jednoducho ľudí naučiť, že linka 112 nie je na to, aby si ňou objednávali pizzu," povedal Machado.
Integrovaný záchranný systém linky 112 chce mať aj širšie využitie. Dá sa rozšíriť o možnosť včasného varovania obyvateľstva pri rôznych udalostiach. Napríklad pri záplavách, ekologických katastrofách, prípadne iných nepredvídateľných incidentoch, ako bolo, napríklad, nedávne tragické zrútenie stanu na hudobnom festivale Pohoda.
Prípad Darinej sanitky ministra rozladil
Minister zdravotníctva sa vyjadril aj k prípadu zneužitia vozidla záchranky speváčkou Darou Rolins. „Určite viem po konzultácii s ministrom Kaliňákom, že v tejto veci budú konať, pretože nemôže vzniknúť situácia, že si hocikto označí auto ako chce, bude mať na ňom maják, bude húkať a bude prevážať civilov. Išlo o porušenie zákona a budeme v tejto veci konať," povedal Richard Raši, minister zdravotníctva.
„Je to drzosť a som z toho nervózny," dodal. Chyba, podľa neho, nebola ani tak na strane speváčky, ale prevádzkovateľa vozidla. „Nie je dôležité, kto bol vo vnútri, ale kto ju viezol," povedal Raši.