ŽILINA. Klasické čiarové kódy napríklad na obaloch mlieka má v blízkej budúcnosti nahradiť práve technológia elektronického produktového kódu EPC. Všetky potrebné údaje o výrobku zaznamená čip veľkosti piesku. Údaje z čipu sa snímajú pomocou rádiových signálov.
Rokujú o spolupráci s dvoma najväčšími výrobcami obalových materiálov na Slovensku, a to Grafobal Skalica a Tatrasvit Svit. „ Očakávame, že práve ich zákazníci prídu s prvými požiadavkami na aplikáciu tagov na obaly," povedal generálny riaditeľ GS1 Slovakia v Žiline Miroslav Štaffen.
Pilotné projekty a skúšanie
Laboratórium vybudovalo združenie GS1 Slovakia na podporu konkurencieschopnosti svojich viac ako 3300 členov, podnikateľských subjektov registrovaných na Slovensku. „Naši členovia, partneri ale aj iní záujemcovia zo Slovenska môžu využiť technológie laboratória na vypracovanie pilotných projektov a odskúšanie RFID pre potreby svojich firiem," informoval Štaffen.
GS1 bude spolupracovať s univerzitami a vysokými škola na riešení projektov výskumu a vývoja. Študenti a doktorandi majú v laboratóriu technologickú základňu, ktorú budú môcť využiť pri riešení bakalárskych, diplomových a dizertačných prác. V spolupráci so Žilinskou univerzitou v Žiline plánujú využiť aj eurofondy pri riešení konkrétnych projektov.
Žilinská univerzita zatiaľ prejavila záujem riešiť dva projekty. Jeden je zameraný na testovanie šifrovania prenášaných informácií medzi tagom a snímačom, druhý je zameraný na používanie RFID technológie pri doručovaní poštových zásielok. Ponuku na spoluprácu dostali aj od GS1 Korea na zavedenie štandardov GS1 pre automobilku Hyundai.
Kolegovia v celej Európe
Partnermi laboratória v Žiline sú všetky firmy na Slovensku, ktoré sa tejto technológii venujú. RFID laboratória v Európe tvoria sieť, v ktorej sa vymieňajú informácie o riešených a úspešne vyriešených úlohách. Sú vo Francúzsku, v Španielsku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku, Anglicku, Nórsku, Dánsku Poľsku.
GS1 Slovakia je mimovládne neziskové združenie, ktoré je jediným vlastníkom licencie na prideľovanie čiarových kódov na výrobky vyrábané na Slovensku. Združuje viac ako milión firiem na svete a na Slovensku viac ako 3300, ktoré používajú na identifikáciu výrobkov a služieb celosvetový globálny systém GS1.
Tento systém je najrozšírenejší štandard, používajú ho milióny ľudí každý deň. Denne sa prečíta v obchodoch na celom svete viac ako 5 miliárd čiarových kódov pri nakupovaní, medzi obchodnými partnermi sa elektronicky pomocou štandardizovaných správ posielajú milióny obchodných dokumentov.