Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Stanica: Závery 89. zjazdu nesplníme

V utorok 17. novembra začína v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie tematický týždeň s názvom Memory Kontrol 1989 - 2009 a podtitulom Vždy pripravený!

Podujatie MEMORY KONTROL 1989 - 2009 začne otvorením inštalácie Alexa Mlynárčika - Závery 89. zjazdu nesplníme, ktorý obvešal celú budovu divadla S2 transparentami spred roku '89.Podujatie MEMORY KONTROL 1989 - 2009 začne otvorením inštalácie Alexa Mlynárčika - Závery 89. zjazdu nesplníme, ktorý obvešal celú budovu divadla S2 transparentami spred roku '89. (Zdroj: ARCHÍV STANICE)

ŽILINA. Príznačne v utorok 17. novembra začína v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie tematický týždeň s názvom Memory Kontrol 1989 - 2009 a podtitulom Vždy pripravení!

Podujatie, ktoré otvorí inštalácia Alexa Mlynárčika, nemá len pripomínať revolučný rok 1989, ale chce reflektovať dianie pred ním a počas uplynulých dvadsiatich rokov. Informoval o tom Peter Hapčo z kultúrneho centra Stanica. Návštevníkov čaká počas šiestich dní množstvo diskusií, výstav, projekcií, divadelných predstavení, koncertov, workshopov, či site-specific projektov. Týždeň uzavrie premiéra medzinárodného divadelného pásma Sloboda! Sloboda?, ktoré vzniklo v rámci prestížneho česko-nemecko-slovenského projektu 68/89 Divadlo.Doba.Dejiny.

„Hlavy nášho štátu mlčia alebo sa dokonca snažia znížiť význam pádu komunizmu. Komunistická strana Slovenska vytlačila billboardy s textom „Po dvadsiatich rokoch sme stále tu". Zhrozil som sa, keď som to na ulici videl. Aj preto je dôležité, že sa po celom Slovensku konajú podobné akcie, ktoré pripomínajú Nežnú revolúciu a význam slobody a demokracie," vyslovil Marek Adamov, riaditeľ kultúrneho centra Stanica. Ako ďalej pokračoval, na Stanici nezostanú len pri spomínaní, pokúsia sa o kritickú analýzu rokov pred i po Novembri '89 a nielen na Slovensku.

Podujatie začne v utorok 17. novembra o 18.00 h otvorením inštalácie Alexa Mlynárčika - Závery 89. zjazdu nesplníme, ktorý obvešal celú budovu divadla S2 transparentami spred roku '89. V ten istý deň sa tiež uskutoční vernisáž výstavy Janeil Engelstad - Hlasy zo stredu, performance Fedora Blaščáka - Spôsob fungovania a koncert kapely Kosa z nosa.

stanica1.jpg

„V programe je niekoľko akcií určených špeciálne pre študentov stredných škôl, ktorí síce rok 1989 osobne nezažili, ale chceme im umožniť stretnutie s aktérmi revolúcie a pochopiť, ako sa žilo v bývalom režime a čo pre vtedajšiu generáciu Nežná revolúcia znamenala," vysvetlila dramaturgička podujatia Martina Filinová. Diskusií zo študentami sa zúčastnia napríklad Ján Budaj, Anton Popovič alebo Karol Honner, zakladateľ VPN v Žiline.

Z divadelných predstavení je na programe inscenácia Mladosť VB. Citácie z Pamätí Vasiľa Biľaka českého divadelného spolku Odnož, derniéra happeningu Spolužiaci z produkcie Stanice a premiéra medzinárodného divadelného pásma Sloboda! Sloboda?, ktoré je zavŕšením dvojročného prestížneho česko-nemecko-slovenského projektu 68/89 Divadlo.Doba.Dejiny.

Vo filmovej časti sa objaví napríklad dokument Dobre ráno Slovensko! Sedem mesiacov, ktoré nám zmenili život, ktorý vznikol na námet Fedora Gála a Petra Zajaca.

MEMORY KONTROL 1989 - 2009

týždeň pre názor

utorok - nedeľa, 17. - 22. novembra 2009

„Vždy pripravení!"

divadlo / performance / film / koncerty / diskusie / výstavy / inštalácie vo verejnom priestore / workshop a prednášky pre študentov

 • utorok, 17. novembra 2009

18.00 h otvorenie výstavy Janeil Engelstad (Usa) Hlasy zo stredu a inštalácie Alexa Mlynárčika Závery 89. zjazdu nesplníme

19.30 h performance „Sloboda" (Fedor Blaščák) - pre prvých 30 divákov voľný vstup na koncert Kosa z nosa!

20.30 h koncert Kosa z nosa

Po dlhšom mlčaní sa dala dnes už kultová skupina Kosa z nosa minulý rok dokopy, aby zahrala na Koncerte pre všímavých 17. novembra v bratislavskom PKO, či v tomto roku v skvelej forme na Bratislavskom undergrundovom majálese. Teraz odohrá Boris Ondreička a Špako spolu s ďalšími muzikantami svoju premiéru v žilinskej Stanici.

 • streda, 18. novembra 2009

15.00 h Memory Kontrol pre školy - prednášky pre študentov a diskusia spojená s premietaním filmov (Plagáty - Juraj Johanides, Voľne žijúca mládež - Dušan Ondruš, November+20 - T. Vítek), spoluorganizátor: Ústav pamäti národa

20.00 h divadelné predstavenie Divadelný súbor Odnož (CZ): Mladosť VB

Citácie z Pamätí Vasiľa Biľaka

Scénická adaptácia prvého dielu knihy Pamäte Vasiľa Biľaka na pomedzí komédie a hororu rozpráva neuveriteľné príhody malého chlapca, ktorý sa sám vydal do veľkého sveta. Réžia: Anna Hrnečková

 • štvrtok, 19. novembra 2009

16.00 h Memory Kontrol pre školy - Projekt Krylovci - diskusia doplnená premietaním dokumentárnych filmov a koncertom skupiny Krylovci, organizátor projektu: Azyl a NOS

18.00 h premietanie dokumentárnych filmov - Jeden deň v ľudovodemokratickom Poľsku (M. J. Drygas, PL, 2005, 59 min.), Tam a späť (Fero Fenič, ČSSR, 1981, 21 min.)

20.00 h projekcia filmu Fedora Gála Dobré ráno Slovensko. Sedem mesiacov, ktoré nám zmenili život. (M. Handlíček, 2009, 52 min.) a diskusia - hostia Zora a Martin Bútorovci

 • piatok, 20. novembra 2009

15.00 h Workshop pre študentov - lekcie z totality, test mladého revolucionára, otvorená diskusia s odborníkom

20.00 h Spolužiaci - žilinská derniéra predstavenia

Inscenácia - „udalosť" vytvorená na základe jubilejných stretnutí spolužiakov po rokoch, ktoré sa v priebehu roku 2008 odohrali na Stanici Žilina-Záriečie.

Stretlo sa celkom osem tried, maturitné ročníky 1967, 1976, 1988, 1997. Stretnú sa znovu. Autentickí ľudia a ich príbehy, školské zážitky, filmy, fotografie na pozadí politických udalostí týchto rokov. „Spolužiaci" študujúci v štyroch rôznych desaťročiach a profesor, ktorý naposledy „stužkoval" svoju triedu v roku 1968. Obrazy nežnej revolúcie v Žiline, osobné aj verejné. Spomienky, na ktoré odmietame zabudnúť. Réžia: Viera Dubačová

Súčasťou večera je aj premiéra dokumentárneho filmu o projekte Spolužiaci v réžii Adama Hanuljaka.

 • sobota, 21. novembra 2009, 18.00 h

Politický happening v centre mesta.

 • nedeľa, 22. novembra 2009, 18.00 h

Sloboda! Sloboda? - Premiéra medzinárodného divadelného pásma, ktoré vzniklo v rámci prestížneho česko-nemecko-slovenského projektu 68/89 Divadlo.Doba.Dejiny.

Stanica Žilina-Záriečie (Žilina)

J. Šimko a kol.: Posledná historická úloha mladej generácie

Čo sa stane, keď sa na nejakom žúre dozviete, že v Prahe niekoho zbili a začala sa revolúcia? Jasné, perestrojka beží štyri roky, režimy vo východnej Európe padajú jeden za druhým, Berlínsky múr rozoberajú prví turisti, a v Československu už tiež niečo cítiť vo vzduchu. Ale to je politika a život je predsa úplne inde. Príbehy študentov, ktorí si vo vypätých chvíľach udržali miesto na okraji diania. Réžia: Ján Šimko

Divadlo Husa na provázku (Brno)

Varieté Gott alebo žijeme v Gottlande?

„Svět bez Boha možný není, a tak v této nejateističtější zemi světa, hraje sedmašedesátiletý zpěvák tuto roli." (citát z knihy M. Szygiela - Gottland)

Groteskná inscenačná črta ikony českej pop-music a zároveň najznámejšieho Čecha zobrazujúca život a dielo Karla Gotta na pozadí zásadných historických okamihov českej minulosti (1969 - 2009). Nonverbálne varieté, v ktorom divákov sprevádzajú dve sprievodkyne múzea Gottland a zároveň jeho skalné fanúšičky. Réžia: Jiří Jelínek

Divadlo Archa (Praha)

Šanca 1989 alebo Window of Opportunity (Tomáš Vrba, Ondřej Hrab, Jana Svobodová , Anna Grusková)

Window of opportunity je termín, ktorý používa americká vesmírna agentúra NASA. Je to komplikovaná konštelácia podmienok, počas ktorých môže raketa štartovať do vesmíru. V prenesenom význame je to šanca, ktorú treba využiť, pretože sa môže opakovať až po dlhom čase. Využili sme šancu, ktorú nám priniesol rok 1989?

Rámec predstavenia tvorí fiktívne živé vysielanie rozhlasovej stanice prelínané s autentickými vstupmi študentov a fragmentmi „rozhlasového komiksu" Kurt a Květa, príbehu zmiešaného československo-nemeckého manželského páru, ktorý žije v českom meste Pardubice a usiluje sa uniknúť pred odhalením kolaborácie s bývalým režimom. Réžia: Jana Svobodová


12.00, 14.00 a16.00 h, Mariánske námestie

God's Entertainment (AT) - Kampnagel (DE) - Sophiensaele (DE)

Wien-Raab-Pressburg

Extrateritoriálna prehliadka mestami EÚ pre priateľov

Performance - netradičná prehliadka mestom - v sprievode rakúskeho experimentálneho súboru God´s Entertainment bude skúmať kultúrno-politické a spoločenské zmeny od začiatku Veľkej Európskej Slobody, v post-európskej ére začínajúcej v roku 1989, roku revolúcií. Sloboda vyjadrená aktom rozdelenia Česko-Slovenska. Sloboda v podobe nového susedského vzťahu medzi Slovenskom a Maďarskom. Sloboda, ktorú umožnili dotácie z Európskej únie.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Home (ale aj) Office
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 7. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 8. Zelená Bratislava
 9. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 10. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 225
 2. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 18 041
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 125
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 228
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 709
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 229
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 536
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 098
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 990
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 611
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

V III. lige kraľuje nezastaviteľný Hundák, v I. a II. triede na čele pätnásťgóloví strelci

Zápasy regionálnych či oblastných futbalových súťaží tento rok už pravdepodobne neuvidíme, väčšina duelov z jesennej porcie je však už za nami. Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú poradie strelcov v jednotlivých súťažiach.

Daniel Hundák (druhý zľava) a Peter Jasenovský (tretí zľava) patria nielen medzi najlepších strelcov Bánovej, ale aj celej III. ligy.

Mesto Žilina požiada o návratnú finančnú pomoc vo výške viac ako 2 milióny eur

Radnica chce peniaze použiť na financovanie správy a údržby komunikácií a verejnej zelene.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Najviac nakazených pribudlo v Košiciach a v okrese Čadca

Nedeľňajší rekord sa vyšplhal na číslo 860.

Nedeľný rekord. V Trenčianskom kraji pribudlo 104 pozitívne testovaných

Laboratóriá na Slovensku otestovali 5 025 vzoriek, celkový počet pozitívnych bol 860.

KORONAVÍRUS: Žilina hlási menej nakazených, Čadca medzi najhoršími

V nemocniciach je hospitalizovaných 638 pacientov.

V Nitre pribudli hospitalizovaní aj mŕtvi. Ohniská na Borovej stráži polícia

Viac ako dve tretiny reprofilizovaných lôžok pre COVID pacientov sú obsadené. Vytvoria ďalšie.

Už ste čítali?