Zaľúbenci si budú môcť povedať svoje "áno" v zrekonštruovanom Sobášnom paláci v Bytči zo 17. storočia, ktorý patrí medzi významné renesančné pamiatky v strednej Európe.
BYTČA. Sobášny palác, ktorý je súčasťou Kaštieľa v Bytči patrí medzi najvýznamnejšie a architektonicky najpôsobivejšie renesančné stavby na Slovensku. Podľa projektu ho zrekonštruovali do podoby z roku 1601. Práve odvtedy sa totiž datuje jeho stavba. Palác postavil uhorský palatín Juraj Thurzo a slúžil na svadby jeho siedmych dcér.
Rekonštrukcia trvala dva roky. ŽSK celkovo zaplatila 2,145 mil. €. „Z nórskych mechanizmov sme získali 1,065 mil. € a zvyšok sme platili z vlastných príjmov," povedal Juraj Blanár, predseda Žilinského samosprávneho kraja, pri otváraní priestorov sobášneho paláca, ktoré sa uskutočnilo koncom minulého týždňa.
Fotografie zo Sobášneho paláca si pozrite tu.
Sobášny palác v minulosti prešiel niekoľkými prestavbami, ktoré narušili a zmenili výraz stavby. „Posledná rekonštrukcia, ktorá bola urobená v 70 roku minulého storočia, významne poškodila interiér. Strop bol znížený a maľby, ktoré tam pôvodne boli sa zničili," vyslovil Juraj Blanár.
Reštaurátori sa snažili dostať palác do jeho prvotnej podoby. „Reštaurátorské práce boli veľmi náročné a výsledok je unikátny čo do rozsahu, čo do kvality. Či už z hľadiska interiéru alebo exteriéru reštaurátori museli byť aj kreatívni, domýšľať a prispôsobovať sa poznatkom a dokumentom, ktoré mali k dispozícii," prezradil Boris Schubert, riaditeľ Považského múzea v Žiline.
Ako ďalej vyslovil, aj z reštaurátorského hľadiska ide o unikátnu prácu aj stavbu. „Reštaurátori veľmi citlivo pristupovali k tomu, čo sa zachovalo. A je to aj v sále odlíšené. To čo je tmavé, je to čo sa zachovalo, čo je akoby bledšie, ale pritom domaľované sa nezachovalo. Zvonku to takto robené nie je, tam je to zreštaurované na komplet tak ako to pravdepodobne kedysi vyzeralo."
Prvá svadba už koncom roka
Budova má slúžiť na organizovanie divadelných predstavení, koncertov, výstav a tiež vzdelávacích podujatí. Okrem toho budú môcť priestory Sobášneho paláca využívať aj iné záujmové a vzdelávacie organizácie pôsobiace v regióne.
„Vo vstupnej hale bude stála expozícia Považského múzea v Žiline o histórii nielen tohto paláca, ale aj o histórii celého zámku, ktorá bude sprístupnená všetkým zahraničným i domácim turistom. A samozrejme, budú sa tu poriadať rôzne kultúrne a spoločenské podujatia, nevynímajúc svadby," prezradil predseda ŽSK. Sobášny palác má teda žiť spoločenským životom. Tým sa uctí historická pamiatka a zároveň sa spopularizuje.
„Objednávky na svadby máme, o tieto priestory je veľký záujem. Dokonca máme už urobený aj poradovník, čiže termíny sa nám postupne plnia. Prvá svadba by mala byť do konca roka," vyslovil Boris Schubert.
Legendy a história Sobášneho paláca
Sobášny palác je opradený mnohými legendami:
- Pohyboval sa tu napríklad Juraj Jánošík, ktorý slúžil v posádke u Juraja Thurzu a strážil celý kaštieľ, ktorého súčasťou bol aj sobášny palác. Okrem toho palác slúžil aj súdnictvu. Uskutočnil sa v ňom súd nad pomocníkmi Alžbety Báthoryovej, jednak tu bol sťatý Ficko a zároveň odsúdené aj jej pomocníčky, ktoré neskôr upálili.
- Budova slúžila svojho času aj na uskladnenie rôznych potravín a komodít.
- Zaujímavosťou je, že Sobášny palác 4-krát vyhorel.
- Počas 2. svetovej vojny tu bola nemecká posádka. Na prízemí bol hangár s lietadlom.
(kk)