Členovia občianskeho združenia Tilia získali grant, za ktorý ošetrili stromy. Zachránili ich tak pred výrubom.
BRATISLAVA. Desať líp pri kostole v Rajci v okrese Žilina sa podarilo zachrániť pred výrubom vďaka projektu miestneho občianskeho združenia Tilia. Projekt Tilia pre lipy mal za cieľ tieto stromy ošetriť, na čo aktivisti získali z grantového programu Nadácie Ekopolis Ľudia pre stromy podporu 2 200 eur. "Ošetril koruny 10 líp pri kostole a chránenú lipu na evanjelickom cintoríne, viaceré stromy dostali bezpečnostné viazanie," povedala Eva Stanková z OZ Tilia v Rajci. Podľa nej síce odstránenie odpadu z konárov a upratanie priestranstiev dalo zabrať desiatkam dobrovoľníkov, ale náročnejšie ako manuálna práca bolo vysvetľovať obyvateľom, že nie je potrebný výrub ani radikálne orezanie stromov.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
"Aj v Rajci, tak ako kdekoľvek inde, mali na výber. Tým, že zabezpečili ošetrenie stromov a mechanickú stabilizáciu ich korún, vzali vietor z plachiet priaznivcom radikálnych riešení," zhodnotil výsledok projektu programový manažér Nadácie Ekopolis Milan Hronec. Podľa neho je tento príklad najlepší odkaz váhajúcim a skeptikom, ktorí tvrdia, že nič sa nedá robiť. V spolupráci so školami sa uskutočnila aj výtvarná súťaž o stromoch a rôzne ekovýchovné aktivity. Zaujímavým výstupom je práca študentov - katalóg drevín pri sakrálnych objektoch v regióne.
Z grantového programu Ľudia pre stromy 2009 bolo podporených 28 najlepších projektov celkovou sumou 46 260 eur. Cieľom programu je zvýšiť záujem ľudí o svoje okolie a zlepšiť životné prostredie výsadbou vhodných drevín alebo ich záchranou. Mimovládne organizácie, neformálne skupiny občanov, školy, obce, mestá a príspevkové organizácie mohli na svoj projekt získať v otvorenej súťaži podporu do 2 600 eur. Podľa Hronca o podporu prejavili najväčší záujem obecné úrady a školy. "Do súťaže sa zapojili aj viaceré mimovládne organizácie a neformálne skupiny občanov," dodal.
Samotný program Ľudia pre stromy podporuje výsadbu pôvodných, prirodzených alebo tradičných druhov drevín, skrášlenie krajiny zeleňou, ktorá zvyšuje estetickú hodnotu územia, rovnako i ochranu vzácnych stromov, obnovu parkov, výsadbu zelene v okolí škôl, vo verejných záhradách a zveľaďovanie zelených plôch.