ŽILINA. „Sneh uprostred októbra, to sme dávno nezažili," zhodujú sa starostovia z okresov Žilina a Bytča. Časť z nich už musela na cesty v obciach poslať pluhy a odhŕňače. Stromy ešte ani nezhodili lístie a už im na ne napadali desiatky centimetrov snehu. Pod ťarchou sa často zrútili aj na elektrické či rozhlasové stĺpy. „Napadlo asi 20 cm ťažkého snehu a už sme druhý deň bez elektrického prúdu," povedala v piatok starostka Čičmian Mária Bolvanová. Problémy so zásobovaním vodou v obci neboli.
„Ľudia, ktorí majú plynové sporáky, nemajú problém s varením. Obchod má zasa registračnú pokladňu na batérie, takže fungujú," povedala Bolvanová. V piatok už sneženie ustúpilo, lyžovať sa však ešte nezačne. „Pamätníci si spomínajú aj na takéto počasie, ale ja som to zažila prvýkrát," povedala starostka. Cestári v obci odhŕňali celý týždeň.
Pozrite si video zo Zástrania. Nakrútené vo štvrtok 15. októbra.
„U nás začalo trošku snežiť už v pondelok, v utorok už riadne a v stredu a štvrtok už ani nehovorím," povedala starostka Fačkova Anna Bieliková. Elektrické vedenie stromy rovnako porušili aj tu. Elektrina vypadla na jednej ulici. „Potrhané sú aj rozhlasové a telefónne drôty, takže kalamita je tu riadna," povedala Bieliková. Ovocné stromy v obci sneh polámal, rozhlas nefungoval. „Neviem, či si nevezmem bubon a nebudeme spoločne s pracovníčkami úradu chodiť s bubnom hlásiť," žartovala starostka Fačkova. Na zlé počasie sú tu ale zvyknutí. „Máme tu zimu vlastne osem mesiacov v roku," hovorí Bieliková.
Dopravu komplikovali padnuté stromy
Počasie a popadané stromy vo štvrtok komplikovali dopravu aj na ceste cez Fačkovské sedlo, v Zástraní, v Čičmanoch v smere do Zliechova. Popadané stromy tam všade odstraňovali hasiči. Doprava bola pár hodín obmedzená aj vo Veľkom Rovnom v smere do Turzovky.
„Všetky cesty na území ŽSK sú zjazdné a prejazdné s drobnými obmedzeniami v prípade spadnutých stromov na cestu, horské priechody prejazdné s použitím zimných pneumatík a v prípade nákladných vozidiel niekde aj s reťazami," hovoril v piatok o aktuálnom stave hovorca kraja Peter Kubica.
Jedným z problémových miest bola aj cesta vo Veľkom Rovnom. „V dolnej časti obce je situácia bezproblémová, horšie je to v horských oblastiach. Tam boli ľudia odrezaní popadanými stromami. Postŕhané bolo elektrické vedenie a obecný rozhlas," povedal starosta Jozef Mičieta. Všetky mechanizmy a pracovníci obecného úradu boli počas týždňa v teréne, aby sa dostali ľudia do práce a deti do škôl. „Na štvrtok bola naplánovaná odstávka elektriny, tak sme deti nechávali doma aj tak," povedal Mičieta. V najvyšších častiach obce bolo podľa neho asi 70 centimetrov snehu.
„Meteorológovia to predpovedali. Len sme nevedeli, že to bude až takéto silné," povedal Mičieta. Verí, že predpovede sa naplnia a klasické jesenné počasie sa opäť tento týždeň vráti. „Na sneh sme naučení, nemôže nás zaskočiť. Prišlo to síce o pár týždňov skôr, ale nemohlo nás to extra prekvapiť," povedal Mičieta.
Meteorológovia predpovedajú na najbližšie dni oteplenie. Napovedá tomu aj slnečný pondelok. V stredu sa má teplota vyšplhať na 8 stupňov Celzia. Koncom týždňa by podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu malo byť dokonca 16 stupňov.