Vedenie poslaneckého klubu SDKÚ - DS v Mestskom zastupiteľstve v Žiline je pripravené kritikov zo svojich radov vylúčiť. Hovorí o tom nové uznesenie.
ŽILINA. Každého člena poslaneckého klubu SDKÚ - DS pri Mestskom zastupiteľstve v Žiline, ktorý sa v budúcnosti v médiach negatívne vyjadrí o kolegoch, svojom klube či vedení mesta, alebo predstaviteľoch politickej strany, automaticky vylúčia. Takýto je text uznesenia predsedníctva miestneho zväzu strany SDKÚ-DS, ktorý dostali členovia poslaneckého klubu minulý týždeň. Do redakcie nám prišiel nepodpísaným mailom. Obmedzenie demokracie v klube vedenie mesta z SDKÚ odmieta.
Spoločnú kandidátku vytvorilo SDKÚ - DS v Žiline pred poslednými komunálnymi voľbami spoločne s členmi Občianskeho združenia Za krajšiu Žilinu. Vstúpili na ňu však nie ako členovia strany, len ako občianski aktivisti.
„Je to také kocúrkovské uznesenie. Hrozí každému členovi klubu, ktorý by sa odvážil kritizovať kolegov, klub či vedenie, že bude automaticky vylúčený. To by bola absolútna svojvôľa, neprípustná v demokracii," zhodnotil uznesenie politológ Miroslav Kusý. Primátor Žiliny Ivan Harman však nesúhlasí.
„Naopak, „kocúrkovo" je vtedy, ak som členom nejakej skupiny, politickej strany či poslaneckého klubu a verejne, bez predchádzajúcej diskusie či upozornenia, kritizujem iných členov," povedal pre MY Žilinské noviny Harman. Keď sa podľa neho nerešpektujú nepísané pravidlá, musia prísť na rad písané. V poslaneckom klube SDKÚ - DS vládne napätie, ktoré vyvrcholilo nedávnym obvinením vedenia mesta, že neprimerane napomáha obchodnému centru Hrad Georgea Trabelssieho.
Chcú byť ešte razantnejší
„Nevidím nijaké porušovanie pravidiel fungovania poslaneckého klubu v nesúhlasnom názore. Odmietam, že nesúhlasný názor má za účel poškodzovať niekoho meno. Naopak, má prispieť k dobrému menu," hovorí poslankyňa a členka klubu SDKÚ - DS Eva Országhová. Pod vyhlásenie o prílišnej pomoci podnikateľovi sa podpísala aj ona. Z klubu nateraz nikto neodišiel, čo bude ďalej, ani jedna zo strán netuší.
„V poslaneckom klube chceme naďalej presadzovať náš volebný program na demokratickom princípe. Našou povinnosťou je pracovať v klube a byť razantnejší," dodáva Országhová. Je členkou združenia Za krajšiu Žilinu, nie členkou SDKÚ - DS. Text uznesenia považuje len za informáciu, pretože neobsahoval náležitosť úradného listu.
„Tá formulácia mi automaticky veľmi pripomína samovylúčenie," hovorí ďalší z poslancov Ľubomír Bechný. Výraz mu asociuje napríklad samoúnos Michala Kováča mladšieho, samovýbuch Róberta Remiáša, či samoublíženie si Hedvigy Malinovej. Viac povedať nechcel a odvolal sa na uznesenie vedenia strany v Žiline.
„Uznesenie miestneho zväzu SDKU-DS bola reakcia na súčasnú situáciu. Nevnímame to ako oslabenie demokratických pravidiel. Stále u nás platí, že ľudia môžu slobodne vyjadriť svoj názor," hovorí predseda klubu Peter Fiabáne. V prípade, že má niektorý z poslancov diametrálne odlišný názor a nevie sa s klubom stotožniť, tak by mal podľa neho zvážiť pôsobenie v klube.
Oslabovanie pozície
„Ide nám o to, aby sme pracovali v meste konštruktívne. Problém máme s tým, že platia určité pravidlá hry a toto vnímame ako ich porušenie, ako zbytočné oslabovanie pozície klubu a aj všetkého pozitívneho čo vedenie mesta v Žiline v poslednom období urobilo," povedal Fiabáne. Uznesenie podľa neho smerovalo jednoznačne k zamedzeniu, aby takýto vývoj ďalej pokračoval. „Či sa poslanci rozhodnú v klube zostať, je už na nich, vnímame to však tak, že nie je dobré, aby táto situácia pokračovala," hovorí Fiabáne.
Na najbližšom zastupiteľstve bude väčšinový poslanecký klub SDKÚ - DS vraj vystupovať jednotne. Nedávno ho opustil len Peter Ničík.
"Na tom nie je nič "kocúrkovské". Naopak, "kocúrkovo" je vtedy, ak som členom nejakej skupiny, politickej strany, či poslaneckého klubu a verejne bez predchádzajúcej diskusie, či upozornenia, kritizujem iných členov skupiny, strany, či poslaneckého klubu. Okrem "kocúrkova" by sa na takúto situáciu hodilo skôr pomenovanie "anarchia". A anarchia je politický systém, ktorý patrí medzi utópie a nie do reálneho života. Politika má svoje pravidlá, písané aj nepísané. Osobne skôr uprednostňujem tie nepísané a džentlmenské, ale tie musia rešpektovať všetci a nie každý to dokáže, a vtedy musia prísť na rad pravidlá písané. O tom je aj spomínané uznesenie. Aj keď treba povedať, že je to skôr politické stanovisko politického orgánu. A je na každom z členov poslaneckého klubu ako sa zachová. Svoj politický životopis si každý píše sám a len voľby rozhodnú, či to bol životopis úspešného človeka alebo nie."
„Nikto nezastiera názorovú nejednotnosť v poslaneckom klubu, ktorá sa teraz prejavila v rozdielnych názoroch na výstavbu OC Hrad. Je prirodzené a aj zdravé ak máme na rôzne veci rôzny názor. Čo za prirodzené a správne nepovažujem, aby sa názorová rôznosť zmenila na neopodstatnené útoky na vlastného primátora a vlastné vedenie mesta. Ak niekto má s niečím problém, treba o tom samozrejme otvorene hovoriť, ale férovo, z očí do očí, nie poza chrbát alebo cez tretieho, napríklad cez médiá. Činnosť poslaneckého klubu je založená na rešpektovaní pravidiel. Aj v dobrých rodinách sú problémy, ale rozumní ľudia sa ich snažia najprv riešiť doma, pri stole," hovorí predseda klubu Peter Fiabáne. „Uznesenie miestneho zväzu SDKU-DS v Ziline bola reakcia na súčasnú situáciu. Nevnímame to ako oslabenie demokratických pravidiel, pretože stále u nás platí, že ľudia môžu slobodne vyjadriť svoj názor a taktiež sa v prípade, že má diametrálne odlišný názor a nevie sa s klubom stotožniť, tak by mal sám od seba zodpovedne zvážiť svoje pôsobenie v klube. V tomto prípade je namieste reakcia Petra Ničíka, ktorý z klubu sám odišiel, toto je politická kultúra," dodáva predseda klubu.
Rozhodne podľa slov predsedu klubu vedenie strany v Žiline nemá problém s tým, že časť poslancov klubu má iný názor na to ako vedenie mesta rieši veci v meste. „Ide nám o to, aby sme pracovali v meste konštruktívne. Problém máme s tým, že platia určité pravidlá hry a toto vnímame ako ich porušenie, ako zbytočné oslabovanie pozície klubu a aj všetkého pozitívneho čo vedenie mesta v Žiline v poslednom období urobilo," povedal Fiabáne.
Uznesenie podľa neho smerovalo jednoznačne k zamedzeniu, aby takýto vývoj ďalej pokračoval. „Či sa poslanci rozhodnú v klube zostať je už na nich, vnímame to však tak, že nie je dobré aby táto situácia pokračovala," hovorí Fiabáne.
„Tá formulácia automaticky mi veľmi pripomína samovylúčenie, čo mi zase asociuje výraz samoúnos Michala Kováča mladšieho, somovýbuch Remiáša a samoublíženie si Hedvigy Malinovej," hovorí ďalší z poslancov Ľubomír Bechný. Viac povedať nechcel a odvolal na uznesenie vedenia strany v Žiline.