Sobota, 10. december, 2022 | Meniny má Radúz

Literárny festival opäť ponúkne divadelné predstavenia, koncerty aj čítačky

Šiesty ročník Žilinského literárneho festivalu prináša v roku 20. výročia Nežnej revolúcie tému „evolúcia revolúcie".

Žilinský literárny festival minulý rok.Žilinský literárny festival minulý rok. (Zdroj: zlf.sk)

ŽILINA. Šiesty ročník festivalu prináša v roku 20. výročia Nežnej revolúcie tému „evolúcia revolúcie". Ponúkne široké spektrum akcií od 5. do 11. októbra.

Séria večerných akcií sa bude odohrávať aj v kultúrnom centre Stanica Žilina-Záriečie. Popri čítačkách zaujímavých a vzácnych hostí ako Vladimír Sorokin či Dušan Mitana, ponúkne divadelné predstavenia, koncerty alebo aj slávnostnú jazdu oslavujúcou „Rajeckou Ančou". Informoval o tom Peter Hapčo z kultúrneho centra Stanica.

Cezpoľní účastníci festivalu môžu v obmedzenom počte využiť možnosť nocovania na Stanici Žilina - Záriečie. Budú to potom z koncertu, čítačky či divadla mať do svojho spacáka skutočne len na skok.

V utorok 7. októbra predstaví svoju knihu Koniec hry Dušan Mitana a kľúčovú slovenskú drámu strednej generácie v projekte Sarkofágy a bankomaty zas vybraní zúčastnení autori. Cieľom projektu, ktorého autorkou je Anna Grusková, bolo napísať spoločnú hru o súčasnom Slovensku v kontexte posledného dvadsaťročia po páde železnej opony, pričom texty mal spájať motív kľúča, a to aj v metaforickom význame.

Scénické čítanie vybraných súčasných textov uvidíte v podaní samotných autorov a autoriek - Viliama Klimáčka (Tichý pôvab bankomatov), Uršule Kovalyk (Squat), Dušana Vicena, a Anny Gruskovej (Československo).

Jeden z hlavných predstaviteľov súčasnej ruskej prózy Vladimír Sorokin bude čítať zo svojej tvorby v stredu 8. októbra. Súčasťou čítačky bude diskusia, úlohy moderátora sa zhostí Tomáš Glanc. Pokračovanie večera bude patriť dnes už kultovej bratislavskej kapele Kosa z nosa.

Partia muzikantov okolo Špaka a výtvarníka Borisa Ondreičku začala po rokoch opäť účinkovať, aby svojou surovou a priamočiarou poetikou zasiahla ďalších poslucháčov.

Skupina Tu v dome prebádava nepreskúmané zákutia akustickej hudby 9. októbra, nezaťažené konvenciami žánrov a pritom sa nevzdáva pesničkovej formy. Pomáha si zhudobňovaním textov klasikov slovenských (Krasko), alebo svetových (Seifert, Morgenstern). Má taktiež záľubu v ľudovej slovesnosti, ku ktorej nepristupuje s pietou ale so snahou priviesť ju do nového kontextu. Akustický antipop. Žiadne fňukanie o láske!

Piatkový večer bude patriť Jane Beňovej a jej románu Plán odprevádzania, ktorý bol mnohými označený za román minulého roka. Petržalka, o ktorej hovorí Beňovej kniha, je aj „hlavnou postavou" dokumentárneho divadla o stratenej pamäti mesta Pamäť Bratislavy I.: Petržalské príbehy (prerušenie). Petržalské príbehy sú prvým dielom zamýšľanej divadelnej trilógie, inšpirovanej historicky a ľudsky podnetnými časopriestormi Bratislavy.

Režisér Ján Šimko so svojím tímom vytvoril dokumentárne divadlo, ktoré vychádza zo skutočných príbehov obyvateľov Petržalky: tých, čo zažili ešte pôvodnú Petržalku i tých, ktorí sa prisťahovali do anonymných „králikární" (ako sa pejoratívne označovali paneláky) a museli si k tomuto miestu vytvoriť vzťah. Je to generačná i historická výpoveď o mieste, ktoré stratilo svoju pamäť.

V sobotu 10. októbra bude slávnostná jazda Rajeckou Ančou. Trať, ktorej je Stanica súčasťou, totiž presne 10. 10. oslavuje 110. výročie svojho založenia. Tematická výstava sa v tento deň sťahuje zo Stanice do Rajca a môžete s ňou slávnostne cestovať aj vy - vlakom č. 3808 s odchodom o 15.04 h. Čaká vás veselica, hudba, darčeky, alebo aj prednáška vo vlaku o histórii trate a prírodných zaujímavostiach Rajeckej doliny.

knihkupecka_noc_imagelarge.jpg

Aj tento rok zaháji Žilinský literárny festival Kníhkupecká noc v kníhkupectve Artforum. FOTO: zlf.sk

Pondelok, 5. október - Mýty

10:00 - Krajská knižnica v Žiline

Žabí princ

Bábkové divadielko deti z materských škôl a detských centier.

17:00 - Nadácia Polis

Život Žiliny a rok 1989

Diskusné fórum o ľuďoch nežnej revolúcie v Žiline roku 1989, o 17. novembri 1989, jeho ideáloch a o tom, čo sa s nimi stalo. Hostia programu: profesor a poslanec FZ Karol Honner, historik Dušan Kováč, tajomník VPN Koloman Matušík, výtvarník Rudo Sikora, kňaz a emigrant Peter Žaloudek. Moderuje Monika Janigová. Hudobné spomienky: Ján Sikora

16:00 - Mestské divadlo

Pero Le Kvet - Mäsožravé kreslo

vernisáž výstavy obrazov slovenského patafyzika Pero le Kveta a prezentácia jeho knihy z vydavateľstva Artis Omnis

17:00 - Kníhkupectvo Artforum

Kníhkupecká noc pred kníhkupectvom a v kníhkupectve Artforum

Slávnostné otvorenie 6. ročníka festivalu D. Velikičom a D. Mitanom za prítomnosti primátora mesta Ivana Harmana.

18:00 - Krajská knižnica v Žiline

Ponocovanie v knižnici

čítačky, vernisáž, knihoobdarovávanie:

Organická architektúra a život uprostred vulkanickej aktivity, vernisáž výstavy

Mýtus o Atlantíde, dnešný obraz ostrova s minulosťou zahalenou legendami na fotografiách Ing. arch. Laja Kupkoviča a Ing. arch. Pavla Mikoláša, v programe účinkuje japonská sopranistka Nao Higano, moderuje Lucia Michaláková

Vyzliekam sa z času - autorské i neautorské čítanie poézie Kataríny Mikolášovej z pripravovanej zbierky

Vlasta Krajčová: Ako sa píšu obrazy alebo Čo tým chcel autor povedať?- voľná interpretácia veršov ( hodina literatúry nemusí byť nuda) Účinkujú Lenka Zábovská, Lucia Michaláková, Vlasta Krajčová, Katarína Mikolášová

13:00 - Nadácia Polis

Zmeny v školstve by sa mali diať revolučne

4. exhibičná debata žilinských študentov pod vedením Janky Mládenkovej a Viktora Tanítóa

zlf.sk
Utorok, 6. október - Kostlivec v skrini
11:00 - Makovického dom

Slovenčina - štátom chánená

O slovenčine a veciach okolo nej hovoria PhDr. Vincent Tkáč, CSc a Mgr. Ján Ničík. Verejná diskusia, ktorá chce prispieť k poznaniu slovenského jazyka, ukázať historické, kultúrne, politické i právne aspekty zákona o štátnom jazyku, umožniť otvorenú výmenu názorov.

11:00 - Krajská knižnica v Žiline

Rozprávania a dialógy Dušana Mitanu a študentov stredných škôl

16:00 - Nadácia Polis

Farby môjho života s diplomatom Keithom Eddinsom

O krehkých i silných stenách a oknách sveta, o bezpečnosti v Európe, svetoch Baraka Obamu i Vladimíra Putina, o Maďaroch, Čechoch i Slovákoch, o politike, diplomacii, demokracii, terorizme a extrémizme, o strachu a nenávisti, pravde a manipulácii, o nezabudnuteľných príbehoch s charge d´affaires Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Bratislave Keithom Eddinsom. Moderuje Tibor Máhrik.

17:00 - Artforum café

Čo za kostlivcov to ukrývame v skriniach? Dušan Mitana , Ivana Dobrakovová a Juraj Kušnierik

Rozhovor Dušana Mitanu , Ivany Dobrakovovej aJuraja Kušnierika o veciach a myšlienkach ktoré mali ostať skyté

20:00 - Stanica Žilina-Záriečie

Koniec hry

Dušan Mitana číta zo svojej knihy

20:30 - Stanica Žilina-Záriečie

Sarkofágy a bankomaty

Kľúčová slovenská dráma strednej generácie.

Scénické čítanie vybraných súčasných textov v podaní samotných autorov a autoriek, Viliama Klimáčka (Tichý pôvab bankomatov), Uršule Kovalyk (Squat), Dušana Vicena, a Anny Gruskovej (Československo).

zlf.sk
Streda, 7. október - Zlom
10:30 - Krajská knižnica v Žiline

Tvoríme vlastnú knihu a Kniha roka 2008.

12:30 - Krajská knižnica v Žiline

Píšem a kreslím o nádeji.

Vernisáž víťazných výtvarných a literárnych prác z festivalu Dni nádeje 2009

15:30 - Krajská knižnica v Žiline

Dobrodružstvá kvapôčky Perličky/ The Adventures of a Little Pearl, a Dewdrop

Prezentácia knihy, ktorej súčasťou je i zvukovyý záznam na CD, určenej deťom autorky Anny Kyselovej a ilustrátora Stanislava Lajdu .

K čitateľovi sa dostáva prvé dielo novej edície "Bluebell bridge" žilinského vydavateľstva Školmédia. Tento projekt prináša originálnu metódu, ktorá ponúka množstvo kombinácií, ako sa v angličtine zábavnou formou zdokonaliť aj bez gramatiky a slovníka.

16:00 - Nadácia Polis

Farby môjho života so sociológom Martinom Bútorom.

Za 65 rokov sa objavili na životnom plátne Martina Bútoru nezameniteľné farby ľudskej citlivosti, múdrosti i skúsenosti. Dieťa vojny, mladík v Pražskej jari, disident v normalizácii, tribún v Novembri, liberálny demokrat, diplomat, kandidát na prezidenta, no vždy a predovšetkým človek. Moderuje Milan Dado.

16:00 - Sad SNP

Literárny klub Silans

predstavenie a prezentácia LK Silans pri KKS v Žiline verejnosti. Hudba, debata, literárne práce súčasných i bývalých členov klubu. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v žilinskom Makovického dome.

19:00 - Stanica Žilina-Záriečie

Od nežnej revolúcie k dravému kapitalizmu. Vladimír Sorokin, moderuje Tomáš Glanc

Autorské čítanie a beseda s Vladimírom Sorokinom

20:30 - Stanica Žilina-Záriečie

Kosa z nosa koncert kultovej kapely

Bratislavská kultová kapela Kosa z nosa začína verejne vystupovať od roku 1987. Vo svojich začiatkoch sa orientovala na punk rock, v súčasnosti nazýva hudbu, ktorú hrá "obyčajné pesničky". V roku 1990 sa výrazne mení zostava skupiny, kedy dovtedy výsostne mužské obsadenie dopĺňajú dva feministické prvky. Celý rok 1993 patria sobotné večery na (legendárnom a dnes už neexistujúcom) rádiu Ragtime Kose z nosa, kde hráva naživo priamo do éteru. V období rokov 1993-1997 stihnú byť títo "punkeri" na polovičný úväzok na troch kompiláciách a nahrať hudbu do niekoľkých nemých filmov. Po dlhšom mlčaní sa minulý rok dali dokopy, aby zahrali na Koncerte pre všímavých 17. novembra v bratislavskom PKO, či v tomto roku v skvelej forme na Bratislavskom undergrundovom majálese. Teraz odohrá Boris Ondreička a Špako spolu s ďalšími muzikantami svoju premiéru v žilinskej Stanici.

zlf.sk
Štvrtok, 8. október - Chaos
15:00 - Kníhkupectvo Artforum

Ivan Klíma - spisovateľ za pultom

Knihy doporučuje a predáva Ivan Klíma, legenda českej literatúry. Priestor na neformálne stretnutie.

15:00 - Makovického dom

O dúhovú lampu z krajiny Zázračno

slávnostné vyhlásenie výsledkov celoslovenskej literárnej súťaže O dúhovú lampu z krajiny Zázračno 2009, ktorú organizuje Krajské kultúrne stredisko v Žiline.

17:00 - Artforum café

Žilinská brána vydavateľstva Artis Omnis

Autori úspešnej edície vydavateľstva Artis Omnis, určenej pre debutantov (Pavel Urban, Peter Ničík, Miloš Zvrškovec, Miloš Ondrušek, Beáta Jarošová) rozprávajú ako sa žije debutantom, ktorí vošli žilinskou bránou do sveta literatúry a čítajú úryvky zo svojej tvorby.

20:00 - Stanica Žilina-Záriečie

Autorské čítanie Ivana Klímu

20:30 - Stanica Žilina-Záriečie

Tu v dome

Skupina vznikla v roku 1991. Prebádava nepreskúmané zákutia akustickej hudby, nezaťažené konvenciami žánrov a pritom sa nevzdáva pesničkovej formy. Pomáha si zhudobňovaním textov klasikov slovenských (Krasko), alebo svetových (Seifert, Morgenstern). Má taktiež záľubu v ľudovej slovesnosti, ku ktorej nepristupuje s pietou ale so snahou priviesť ju do nového kontextu. Akustický antipop. Žiadne fňukanie o láske!

zlf.sk
Piatok, 9. október - Cesta. Kam?
15:00 - Makovického dom

Stretnutie členov literárnych klubov Žilinského kraja.

Rozhovory, čítačky, kontakty, spolupráca, knižky, časopisy, skúsenosti.

16:00 - Nadácia Polis

Lampa so Štefanom Hríbom : Evolúcia revolúcie.

17:00 - Artforum café

Má cesta cieľ? Jana Beňová, Juraj Šebesta, moderuje Pavol Rankov

17:00 - Stanica Žilina-Záriečie

Autorské čítanie: J. Beňová - Plán odprevádzania

18:00 - Kníhkupectvo Artforum

Príbehy na nohách

Objavte mesto skrz jeho príbehy a mýty skryté a vpísané do múrov budov a pamäti rozprávačov. Päť príbehov a päť miest, s ktorými sú spojené. Vypočujte si, ako sa stavala Burianova veža a aké tajomstvo v sebe nesie, ako radní utopili „čarodejnicu" v mestskej studni, o husitoch v meste a ich nemilosti u Žilinských pánov, alebo historky o (ne)počestných mešťanoch. Povodíme Vás po meste, ukážeme jeho skryté súčasti, pri ktorých Vám odhalíme legendy.

Prehliadka trvá približne 1,5 hod. a začína pri kníhkupectve Artforum. Počet ľudí na jednu prehliadku je limitovaný.

19:00 - Bábkové divadlo

Medzinárodná improliga

Súťaž v divadelnej, literárnej a hudobnej improvizácii.

20:30 - Stanica Žilina-Záriečie

Ján Šimko a kol.: Pamäť Bratislavy I.: Petržalské príbehy (prerušenie)

Petržalské príbehy sú prvým dielom zamýšľanej divadelnej trilógie, inšpirovanej historicky a ľudsky podnetnými časopriestormi Bratislavy. Režisér Ján Šimko so svojím tímom vytvoril dokumentárne divadlo, ktoré vychádza zo skutočných príbehov obyvateľov Petržalky: tých, čo zažili ešte pôvodnú Petržalku i tých, ktorí sa prisťahovali do anonymných „králikární" (ako sa pejoratívne označovali paneláky) a museli si k tomuto miestu vytvoriť vzťah. Je to generačná i historická výpoveď o mieste, ktoré stratilo svoju pamäť.

zlf.sk
Sobota, 10. október
16:00 - Nadácia Polis

Farby môjho života s kostýmovým výtvarníkom Milanom Čorbom

Rozprávanie o divadle, televízii a filme, kostýmoch, šatách a scénach, o pôvabnej manželke, rodine, priateľstve a poznaní, o odvahe nebyť ľahostajný, keď sa zaťahujú mraky, o radosti z krásy farieb, tvarov a dotykov nežne spútaných nití. Príbehy a skúsenosti kostýmového výtvarníka, ktorý vymyslel odev pre Pacha, hybského zbojníka, sokoliara Tomáša či Tisícročnú včelu. Moderuje Milan Dado.

zlf.sk
Nedeľa, 11. október
16:00 - Nadácia Polis

Farby môjho života s kňazom Antonom Srholcom

S čerstvým osemdesiatnikom, výraznou osobnosťou bývalého disidentu, ale aj duchovného pohybu v ponovembrovom Slovensku nazrieme do jeho svetov, ktoré sú pomaľované farbami tmy a svetla, nepriateľstva a lásky, bojov a pokory, lži a pravdy. Držiteľ ocenení a predsa neocenený. Nedocenený, o to viac cennejší. Moderuje Tibor Máhrik.

16:00 - Sad SNP

Úvod do tvorivého písania

Interaktívne rozprávanie vedúceho LK Silans Miloša Ondrušeka o tom, ako sa vyvarovať chýb pri písaní prózy a poézie spojené s tvorivou improvizáciou - literárnou Improligou. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v žilinskom Makovického dome.

18:30 - Mestské divadlo

Ernest Bryll - Ľubomír Feldek: Na skle maľované, z dreva vyrezané.

Zhodou okolností sme zažívame jánošíkovský september. Poľská režisérka Hollandová prezentuje film - a vydavateľstvo Artis Omnis vydáva pohromade dve najúspešnejšie hry o Jánošíkovi. Bryllova prešla s úspechom kus sveta - a ani Feldekova sa nedala zahanbiť. Popritom, že absolvovala uvedenia na profesionálnych javiskách v Bratislave aj v Košiciach, vo Zvolene aj v Uherskom Hradišti, v Prahe aj v Budapešti, stala sa najhranejšou hrou slovenských ochotníkov - takmer niet ochotníckeho divadla, ktoré by ju neuviedlo, aj v súčasnosti s ňou slávia úspechy ochotníci v Hubovej.

19:00 - Mestské divadlo

Smrť v ružovom

Život Edith Piaf bol síce veľmi, veľmi ťažký, ale nádherný. Edith sa vďaka svojmu talentu vypracovala zo stratenej existencie a dieťaťa opusteného rodičmi na legendu francúzskeho šansónu i svetového umenia, milovanú miliónmi. Traumy detstva sa však podpísali na jej súkromnom živote. Ani ona si nedokázala vytvoriť trvalý citový vzťah, ani jej nedožičil život radosť z materstva. Nevyhýbali sa jej havárie, choroby, ani nešťastia jej blízkych. Edith vraj milovala dve farby - čiernu a ružovú. Na týchto dvoch farbách, na tejto prítomnosti hriešnice a svätice v jednej ľudskej duši je vybudovaná i hra Ľubomíra Feldeka, v ktorej okrem speváčkiných spomienok predstavuje autor aj niekoľko najznámejších piesní v prebásnení do slovenčiny...

zlf.sk

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 2. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 3. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 4. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 5. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 6. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Kríza ako odrazový mostík slovenských startupov
 1. Po čom túžia Slováci? Kupujeme, aby sme ušetrili aj sa potešili
 2. Spoločnosť Freshfields otvára nové Business Services Centre
 3. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách
 4. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 5. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 6. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 7. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 8. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 12 137
 2. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 6 045
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 936
 4. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 5 015
 5. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 288
 6. Predaj osobných automobilov Všeobecná zdravotná poisťovňa, a.s. 3 778
 7. Rodinná dovolenka: dvadsaťpäť hotelov v obľúbených letoviskách 3 640
 8. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú 3 416

Blogy SME

 1. Lubomir Zahora: Čo chcelo Rakúsko dosiahnuť vetom o rozšírení šengenskej hranice. Píše denník Kronen Zeitung
 2. Tomáš Vodvářka: Krásný čas adventní
 3. Ľuboš Vodička: Boulevard Pont du Gard, ako Rím vo Francúzsku mosty staval
 4. Rastislav Jusko: O tom, ako boľševici ovládli prokuratúru.
 5. Matej Farkas: Režisérom sám život
 6. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 1.
 7. Ladislav Boršoš: Jarku Nohavico
 8. Jozef Sitko: Bude oligarchia konečne jasať???
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 15 616
 2. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 13 287
 3. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 7 304
 4. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 935
 5. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 759
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 301
 7. Soňa Kallová: Slovenská pošta 2 256
 8. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák 1 772
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

MY | TOP správy z regiónov

Prečítajte si výber TOP správ z regiónov.


16 h

Výber TOP športových správ z regiónov.


16 h

Nehody sa stali krátkom po sebe na Ulici 1. mája a Obchodnej ulici.


TASR 20 h
Zablokovaná cyklotrasa v Stráži.

Cyklotrasa sa nevie vymaniť z problémov.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Obecný úrad našiel prázdny. Zamestnankyne po voľbách podali výpovede.


17 h

Cyklotrasa sa nevie vymaniť z problémov.


23 h

Pôvodcom svrabu je mikroskopický, maximálne pol milimetra veľký roztoč.


8. dec

Namiesto preloženia trate odporúčajú modernizáciu v súčasnom koridore.


9. dec

Blogy SME

 1. Lubomir Zahora: Čo chcelo Rakúsko dosiahnuť vetom o rozšírení šengenskej hranice. Píše denník Kronen Zeitung
 2. Tomáš Vodvářka: Krásný čas adventní
 3. Ľuboš Vodička: Boulevard Pont du Gard, ako Rím vo Francúzsku mosty staval
 4. Rastislav Jusko: O tom, ako boľševici ovládli prokuratúru.
 5. Matej Farkas: Režisérom sám život
 6. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 1.
 7. Ladislav Boršoš: Jarku Nohavico
 8. Jozef Sitko: Bude oligarchia konečne jasať???
 1. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 15 616
 2. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 13 287
 3. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 7 304
 4. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 935
 5. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 759
 6. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 301
 7. Soňa Kallová: Slovenská pošta 2 256
 8. Ľudmila Križanovská: Ako Roman Mikulec urazil Romanu Tabák 1 772
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu