ŽILINA. Otvorenie stálej expozície poprednej osobnosti slovenského výtvarného umenia 20. storočia Vincenta Hložníka v priestoroch Považskej galérie umenia (PGU) v Žiline je významným činom pre celú slovenskú kultúru. Pri príležitosti dnešného otvorenia stálej expozície to skonštatoval minister kultúry SR Marek Maďarič.
Podľa ministra kultúry je Vincent Hložník jednoznačne umelcom nielen slovenským, ale svetovým. "Ľudia sami, keď navštívia túto stálu expozíciu a postavia sa pred jeho plátna alebo kresby a grafiky, musia pocítiť obrovskú silu, ktorá z nich vyžaruje. A možno, že pre našu kultúru je okrem tohto diela cenný aj tým, že ako človek si v ťažkej dobe, v ktorej žil a tvoril, vždy udržal vysoký morálny kredit. V slovenskej kultúre predstavuje on a jeho dielo hodnoty humanistické, kresťanské a národné v tom najlepšom zmysle slova," povedal Maďarič.
"Žilinský samosprávny kraj sa stal ich majiteľom po tom, ako mu ich rodina po zosnulom Vincentovi Hložníkovi odovzdala. Je to unikátnych 799 diel, ktoré chceme v úplne nanovo postavenej expozícii postupne predstaviť nielen domácim, ale aj zahraničným návštevníkom. Investícia ŽSK z vlastných zdrojov predstavuje celkom 1,59 milióna eur," uviedol Predseda Žilinského samosprávneho kraja Juraj Blanár.
Priestory v podkroví Považskej galérie umenia prerábali dva roky. FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Mím Milan Sládek predviedol na vernisáži premiéru predstavenia Apokalypsa. FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Autorom a kurátorom koncepcie stálej expozície je riaditeľ PGU Milan Mazúr. "Stála expozícia Vincenta Hložníka nie je ukončená, v tomto momente predkladáme len výber z jeho maľby. O štyri roky preinštalujeme celú stálu expozíciu, predstavíme výber z jeho kresby. O ďalšie štyri roky predstavíme výber z jeho ilustračnej a inej výtvarnej tvorby," dodal Mazúr.
Riaditeľ PGU a kurátor Milan Mazúr pri príhovore. Počúvajú ho aj (sprava) minister kultúry Marek Maďarič, predseda ŽSK Juraj Blanár a primátor Žiliny Ivan Harman. FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Ako malý pokreslil Hložník kuchyňu
Popredný slovenský výtvarník Vincent Hložník (1919-1997) už ako malý chlapec pokreslil a pomaľoval čo sa dalo. Rodákovi zo severoslovenského Svederníka sa napríklad nepáčili nanovo vybielené kuchynské steny, a preto ich skrášlil svojimi výtvormi, rád maľoval, napríklad, kone. Okrem práce so štetcom si s chuťou tiež zaspieval, obľuboval české pesničky. Počas dnešného otvorenia stálej expozície diel Hložníka v Žiline to novinárom povedala jeho sestra Margita Mazúrová.
"Veľmi dobrý človek to bol, každý si ho vážil. Veľmi pekne maľoval. Keď bol malý chlapec, mali sme kuchyňu vybielenú a celé to ceruzou pokreslil," poznamenala osemdesiatnička.
Neskôr vraj bez papiera, na ktorý by mohol kresliť, nikam nechodil. Zapáčili sa mu aj české pesničky, počas vojny študoval v Prahe. Učil ich potom aj členov rodiny, ktorá mu zasa posielala doma napečený chlieb alebo dobroty zo zabíjačky. Podľa Mazúrovej bol jej brat veľmi pracovitý, celú povalu vraj zabrali len
jeho obrazy.
(čtk)
Vincent Hložník
Narodil sa v roku 1919 v Svederníku pri Žiline. V rokoch 1937 - 1942 študoval na Umeleckopriemyselnej škole v Prahe u profesorov Františka Kyselu a Josefa Nováka. Absolvoval študijné pobyty v Taliansku, Maďarsku, Francúzsku, Mexiku a inde. V roku 1942 pôsobil ako výtvarník v Matici slovenskej v Martine, v rokoch 1949 - 1952 v Žiline.
V roku 1952 začal pedagogicky pôsobiť na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, do roku 1972 viedol oddelenie voľnej grafiky a knižnej ilustrácie, v roku 1958 bol menovaný za profesora, v rokoch 1959 1963 bol rektorom. V období normalizácie bol v roku 1972 z Vysokej školy výtvarných umení odvolaný z politických dôvodov a od tej doby pôsobil ako umelec v slobodnom povolaní. Zomrel v roku 1997 v Bratislave.
(tasr)