BRATISLAVA. Žilinská polícia ani po vyše mesiaci neobjasnila, či a kto sa dopustil priestupku, keď 23. júla zo Žiliny odletelo bez pasovej kontroly cestujúcich lietadlo, na ktorého palube bol podľa medializovaných informácií šéf národniarov Ján Slota.
Viac o lete z letiska v Dolnom Hričove pri Žiline si prečítajte tu. Pomoc od priateľa na telefóne nechýba ani v milionárskom príbehu Jána Slotu. Komentár Lukáša Filu. Lietadlá u Jána Slotu majú špeciálny režim. Viac čítajte tu.
"Objasňovanie pokračuje," konštatoval pre agentúru SITA Radko Moravčík zo žilinskej krajskej polície. Objasňovanie priestupku sa podľa zákona skončí spravidla do jedného mesiaca odo dňa, keď sa správny orgán alebo orgán oprávnený objasňovať priestupky o priestupku dozvedel. V prípade letu zo Žiliny sa to nepodarilo. "Nakoľko sa ľudia predvolaní na úkony ospravedlnili," uviedol Moravčík. Nechcel však konkretizovať, o koho ide.
Žilinská polícia objasňuje, či v tomto prípade došlo k priestupku podľa Zákona o cestovných dokladoch. Podľa informácií TV Markíza, ktoré zverejnila vo večernom spravodajstve 4. augusta, sedel na palube lietadla aj Ján Slota.
Lietadlo B200 Super Air King, ktorým letel podľa televízie Markíza Ján Slota do Chorvátska, patrí firme blízkej Norbertovi Havalcovi, známemu z kauzy emisie, na ktorej štát pre Ficovu vládu prerobil miliardy korún. Fotografia je z januára 2009 z letiska na Mallorke. FOTO - airliners.net
TV Markíza uviedla, že podľa jej zdrojov 22. júla prepravca nahlásil, že chce malým lietadlom na druhý deň odletieť do Chorvátska. To je mimo Schengenského priestoru, takže všetky osoby na palube musia prejsť pasovou kontrolou. Na žilinskom letisku však nie je stála služba, a tak ľudí z cudzineckej polície musia 24 hodín pred odletom písomne informovať a zavolať, čo sa podľa TV Markíza stalo. O pár hodín neskôr prepravca let zrušil a letisko odvolalo aj policajtov. V noci sa však prepravca rozhodol, že predsa len poletí, a to 23. júla o deviatej ráno. Na letisku si to prečítali až okolo ôsmej. TV Markíza uviedla, že údajne zavolali policajtov, no tí do hodiny nestihli prísť. Traja ľudia však do lietadla nastúpili a bez akejkoľvek kontroly jednoducho odleteli.
Podľa starších vyjadrení Ministerstva dopravy SR v tomto prípade nenesie žiadnu vinu letisková spoločnosť. "Aktuálne platné právne predpisy neumožňujú letiskovej spoločnosti zadržať lietadlo, u ktorého nebola vykonaná colná alebo pasová kontrola. Letisková spoločnosť Žilina, a.s. môže o nevykonaní colnej alebo pasovej kontroly informovať príslušné úrady, čo v tomto prípade aj vykonala," uviedol pred časom hovorca ministra dopravy Stanislav Jurikovič.
Nebolo jasné, či Slota za prípadný let platil, alebo náklady na neho niesla spoločnosť či niekto ďalší. Podľa informácií SME sú náklady spoločnosti na takýto jednosmerný let okolo 1500 eur. Graf: SME
Zabezpečenie cudzineckej polície sa má uskutočniť podľa Jurikoviča na základe platného dohovoru medzi rezortom vnútra a rezortom dopravy do 24 hodín. "Vzhľadom na krátkosť času od oznámenia odletu dopravnou spoločnosťou bola zabezpečená len colná prehliadka, ktorá bola schopná operatívne svoju činnosť vykonať," vysvetlil Jurikovič. "Prevádzkovateľ lietadla si musel byť vedomý, že kontrola cudzineckou políciou nebola vykonaná," pripomenul.
Zástupcovia rezortu dopravy a polície o režime na Žilinskom letisku po prípade letu do Chorvátska bez pasovej kontroly rokovali, ale v doterajších pravidlách sa nič nemení.