BYTČA. Parky, ihriská, námestie a ďalšie verejné priestranstvá v Bytči budú mať prísnejší režim. Mestskí poslanci si to sľubujú od nariadenia o zákaze pitia alkoholu. Platiť začne v polovici septembra a za jeho porušenie hrozí pokuta 33 €. Účelom nariadenia je „utvárať a chrániť zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov mesta Bytča ich ochranou pred zneužívaním alkoholických nápojov," stojí v dokumente, ktorý poslanci schválili minulý štvrtok.
„Každé mesto má problémy s pitím alkoholických nápojov tam, kde to ruší občanov. Odteraz má mestská polícia záruky a môže proti tomu zakročiť," hovorí primátor Bytče Peter Korec. Myšlienku obmedzenia popíjania presadil poslanec Peter Bologa (nezávislý) . „Mesto sa musí starať o kvalitu života svojich obyvateľov a toto je krok k tomu, aby sa tak dialo. Prečo by mali slušní ľudia trpieť alkoholikov v parkoch či na námestí?" povedal Bologa.
Vadilo mu hlavne znečisťovanie verejných priestranstiev, hlučnosť a znížená bezpečnosť. Alkohol ale z mesta nezmizne úplne. Zákaz sa nevzťahuje na trvalé a sezónne prevádzky povolené mestom. Nebude platiť ani na verejných akciách, ako je napríklad Michalský jarmok.
Nápor na políciu
O zákaz sa už roky snažila mestská polícia. Od Bytčanov má veľa sťažností, hlavne na mladých výrastkov, ktorí pijú na lavičkách a svojím správaním pohoršujú okolie. „Sú vulgárni, poškodzujú a znečisťujú verejné priestranstvo. Ľudí pohoršuje ich správanie, okrem iného aj močenie a zvratky v parkoch či v blízkosti škôl," hovorí náčelník mestskej polície Peter Majstrík.
Najhoršia situácia bola v parku na Rázusovej, Štefánikovej a Kilianovej ulici, pri penzióne Jesienka, pri zámku, kaplnke alebo na námestí. Problémy ale vznikali aj na autobusovej stanici a dokonca na cintorínoch. „Ľudí s takýmto správaním odtiaľ vytlačíme. Je dosť zariadení, kde môžu požívať alkoholické nápoje," dodal Majstrík. V Bytči je osem mestských policajtov. Od tohto roku robia aj dychové skúšky takzvaným dregerom. Od januára urobili asi 250 meraní, z toho 60 pozitívnych. Na pripravované nariadenie upozorňovali v uliciach už teraz. Čoskoro budú môcť uložiť aj pokutu. Porušenie zákazu môže dotyčného vyjsť na 33 €. Mestskí policajti môžu prípad aj odstúpiť na prejednanie obvodnému úradu ako priestupok.
Čučo odrádza slušných
Krajský odborník pre medicínu drogových závislostí Ivan Chaban považuje zákaz pitia na verejnosti za „súčasť systémového vplyvu na verejnú mienku a kultúrne správanie obyvateľstva." V kultúrnych krajinách je to normálne opatrenie na predchádzanie spoločensky nežiadúcich javov, najmä v centrálnych častiach miest. Chaban poukazuje na nekultúrnosť prostredia v žilinských parkoch, kde sa verejne popíja lacné víno - takzvané čučo. „Ľudí ruší vlezlé a lepkavé správanie asociálov, návštevníkov mesta to odstrašuje," hovorí. Zaviesť by ho mali podľa neho aj iné mestá. V minulosti tak urobila napríklad Považská Bystrica, v Žiline sa o podobnom kroku hovorí, zatiaľ o tom zastupiteľstvo nerokovalo.