BRATISLAVA. Spoločnosť Žilinská teplárenská, a.s. plánuje investíciu za 18 mil. €. Teplárenská spoločnosť chce prostriedky vynaložiť na zmenu spaľovacieho systému vysokotlakového parného kotla. "Táto zmena zahŕňa použitie nízko emisných práškových uhoľných horákov kotla K5 ako technológie primárnej denitrifikácie. Uvedenými zmenami musí byť primárne docielený čo najnižší obsah oxidov dusíka v spalinách bez použitia sekundárnych opatrení," uviedla spoločnosť vo vyhlásenom tendri. Tento projekt chce teplárenská spoločnosť financovať aj prostredníctvom eurofondov.
Žilinská teplárenská spoločnosť v minulom roku vynaložila na investície 11,172 mil. eur, z toho 3,738 mil. eur bolo z vlastných zdrojov firmy. Investičná činnosť v minulom roku bola zameraná na rozšírenie distribučnej siete a na modernizáciu výrobnej základne, hlavne budovanie odsírenia spalín. Aj v tomto roku sa chce firma v oblasti investícií zamerať na ďalšie rozšírenie distribučnej siete, dobudovanie odsírenia a naštartovanie retrofitu kotlového parku za účelom splnenia nových emisných limitov platných od roku 2014.
Žilinská teplárenská akciová spoločnosť bola založená Fondom národného majetku SR v decembri 2001. Hlavným predmetom činnosti spoločnosti je výroba, dodávka a rozvod tepla a elektrickej energie. Jediným akcionárom spoločnosti je Fond národného majetku SR.