ŽILINA. Rasistické bučanie na dvoch futbalistov MŠK Žilina čiernej pleti počas zápasu v Košiciach rieši Slovenský futbalový zväz. Za správanie svojich fanúšikov sa ospravedlnil nielen košický klub, ale aj samotná Ultras skupina fanúšikov. Hučalo sa najmä na Brazílčana Adauta. V menšej miere aj na Beninčana Bella. Adauto musel zniesť aj morbídne skandovanie "Adauto pod auto". „Incident, ktorý sa udial na tomto zápase, je vec, ktorá sa u nás opakuje. Hráči čiernej pleti musia bohužiaľ čeliť takýmto nepríjemným rasistickým útokom," povedal Michal Riečanský z Ľudí proti rasizmu.
Majú problém so sebou „Nie je to vec, ktorá mi môže ublížiť, pretože podobní ľudia majú problém sami so sebou," povedal Brazílčan Adauto. Mrzí ho, že za podobné správanie teraz potrestajú klub. „Čo má klub spoločné s takýmito fanúšikmi, ktorí majú každý svoj rozum? Pre niekoľko takýchto ľudí zaplatí potom nejakou pokutou, alebo mu zatvoria štadión aj pre ostatných," povedal Adauto.
Pokriky pre neho šokom neboli, už sa s tým stretol. A určite nebude mať problém opäť do Košíc prísť hrať. „Určite je dobré pre futbal, keď diváci urobia na tribúnach atmosféru. Ak sa však začnú prejavovať takto, tak si musia uvedomiť, že neublížia nám čiernym hráčom, ale ublížia svojmu klubu," povedal brazílsky futbalista. Košický klub na incident reagoval hneď na druhý deň. „MFK Košice sa dištancuje od takýchto prejavov a v mene nášho klubu vyjadrujeme ospravedlnenie obom žilinským hráčom a aj celému MŠK Žilina," uviedol na webovej stránke košického klubu technický a bezpečnostný manažér MFK Martin Šarišský.
Klubu robia zlé meno „Od takýchto fanúšikov sa dištancujeme, nemáme o nich záujem. Robia zlé meno MFK Košice a aj nášmu mestu. Už počas zápasu sme prostredníctvom usporiadateľov upozornili sektor, z ktorého prichádzalo bučanie, aby s tým prestali," píše na stránke Šarišský. Chvíľku diváci vydržali, potom znova začali bučať. „K dispozícii máme záznam na DVD z incidentu v sektore našich vlajkonosičov. Ich rasistické pokriky budeme v spolupráci s políciou tvrdo riešiť. Urobíme všetko pre to, aby nespratníci z tábora našich takzvaných tiežfanúšikov boli potrestaní," napísal Šarišský. Skandovanie prepuklo po niektorých, z domáceho pohľadu sporných výrokoch hlavného rozhodcu Hriňáka. Domáci fanúšikovia si následne svoj hnev nevybíjali len na ňom, ale aj na Adautovi.
S ospravednením prišli aj samotní fanúšikovia. „Skupina Ultras Košice sa ospravedlňuje hráčom MŠK Žilina za rasistické prejavy hŕstky jednotlivcov v sektore domácich, ktorí sa nechali uniesť emóciami spojenými s dianím na ihrisku," uvádza sa vo vyhlásení, pod ktorým je podpísaný zástupca Ultras Košice, Viktor Nagy-Bačo. „Touto cestou takisto vyzývame fanúšikov VSS, aby sa v budúcnosti vyvarovali podobných excesov, ktoré škodia klubu i skupine samotnej," dodáva vyhlásenie uverejnené na stránke ultraskosice.sk.
Pre skupinu to však nebol prvý podobný incident. Ultras Košíc počas tohtoročného finále Slovenského pohára skandovali "osem osem osemdesiat osem". Informujú o tom Ľudia proti rasizmu. Spomenutá šifra, ktorou niektoré ultras skupiny rady provokujú v kruhoch neonacistov má slúžiť namiesto nacistického pozdravu Heil Hitler. H je 8. písmeno v abecede.
Video košických Ultras zo zápasu na Youtube.
Rasistické komplexy V posledných rokoch sa podobné incidenty ako Adautovi s Bellom podľa Ľudí proti rasizmu stali viacerým hráčom. „Je to bohužiaľ stále súčasť nášho futbalu, keď časť fanúšikov musí takto dávať najavo svoje rasistické komplexy," povedal Riečanský. Prvýkrát sa v tomto prípade však podľa neho stalo, že za incident sa okrem klubu ospravedlnila aj samotná skupina Ultras fanúšikov. „Je tam pri tom všetkom možno vidieť aj pozitívum, že aj samotné tvrdšie jadro si začína uvedomovať, že aj keď asi nie z nejakého antirasistického presvedčenia, ale že svojim správaním škodia svojmu klubu o ktorý im má ísť," povedal.
Situácia na našich štadiónoch, napríklad v 90. rokoch, bola podľa neho horšia, kedy bola krajná pravica v spoločnosti oveľa silnejšia. „Tieto incidenty boli častejšie a boli oveľa tvrdšie. Napríklad po futbalistovi Alim Lembakoali vtedy hádzali fanúšikovia Slovana banány. To dnes už nevidíme," povedal Riečanský. Vyvesovali sa krajne pravicové symboly a podobné incidenty boli oveľa horšie. „Aj keď otvorených rasistických prejavov ubúda, nemusí to ešte znamenať, že ľudia na štadiónoch nemajú krajne pravicové zmýšľanie. Stále je to útok na dôstojnosť ľudí," povedal Riečanský.