BYTČA/BEŇOV. Sú veľké ako dvojeurová minca, priehľadné a ich telo lemujú drobné chápadlá. Nepôvodný živočíšny druh je v priehrade podľa miestnych už aspoň tretí rok, žijú ich tu tisícky.
„Každý rok sa tu objavia na niekoľko týždňov, potom zasa zmiznú. Kúpajúci ich pokojne chytajú do ruky, neurobia im nič," hovoria mladí rybári.
Malé, biele, priehľadné živočíchy, ktoré žijú v húfoch tesne pod hladinou, sú medúzy sladkovodné.
Podľa internetovej stránky aqua-pro.sk dorastajú do veľkosti 3 centimetre. Živia sa zooplanktónom, ktorý lovia svojimi pŕhlivými chápadielkami. Preferujú stojace vody. Pre kúpajúcich sa nepredstavujú nebezpečenstvo.
Rybári o nich nepočuli
Vodná nádrž Beňov má rozlohu 1,5 hektára. Obhospodaruje ju mestská organizácia Slovenského rybárskeho zboru v Bytči.
O novom obyvateľovi vôd v nej podľa podpredsedu Ľuboša Korca nevedia. „Na Beňove je veľa siníc, preto je voda taká zelená. O medúzach ale počujeme prvý raz," hovorí Korec.
Voda v priehrade má podľa neho malý prietok a v lete je prehriata. Revír je obľúbeným miestom na kúpanie.
Ichtiológ Slovenského rybárskeho zväzu v Žiline Peter Beleš hovorí, že o výskyte nového druhu vo zväze nevedia. „Nevieme ani o žiadnom negatívnom vplyve týchto nepôvodných živočíchov na rybné hospodárstvo," hovorí.
Z betónového stavidla je takýto pohľad na medúzy. FOTO - LADISLAV KAVECKÝ.
Prisťahovalec
Podľa internetovej stránky aqua-pro.sk boli medúzky ešte v polovici 19. storočia rozšírené najmä v juhovýchodnej Ázii. Do Ameriky, Afriky aj Európy sa dostali vďaka človeku alebo vtákom, ktorí môžu na svojich telách prenášať nalepené larvy.
U nás ju zoológovia prvýkrát spozorovali v 60. rokoch v ramenách Dunaja. Okrem okolia Bratislavy sa zvyknú vyskytovať na južnom Slovensku, ale aj pri Banskej Štiavnici.
Vidieť ju iba za tepla
Medúzka prechádza niekoľkými vývojovými štádiami. Vidieť ju iba v štádiu medúzy, do ktorého sa dostáva, pokiaľ je voda dlhšiu dobu teplejšia ako 20 °C, uvádza stránka aqua-pro.sk. Ostatné štádia sú pre človeka utajené. Z vajíčka sa liahne larva, ktorá sa usadí na dno. Z nej sa vyvinie niekoľko milimetrov veľký priesvitný polyp, vyzerajúci ako nezmar. Takto môže žiť aj niekoľko rokov. Za priaznivých okolností sa na tele polypa objavia pupence, ktoré sa postupne menia na medúzku.
V tomto štádiu potrebuje teplú vodu, preto ju vidieť tesne pod hladinou a hlavne pri brehoch. Na Beňove sa dá pozorovať z betónového stavidla.
(lk)