BYTČA. Strojárska spoločnosť Kinex, Bytča, ktorá patrí do skupiny HTC Holding, vykázala v prvom štvrťroku tohto roka stratu na úrovni 722,4 tisíc eur. Výsledok bol tak o zhruba 100 tisíc eur lepší, ako plánovaný. „Podarilo sa zastabilizovať objem vyrobených kusov ložísk. Za prvý štvrťrok sa vyprodukovalo 2,071 mil. ložísk oproti plánovaným 1,821 mil. kusov," konštatuje spoločnosť v predbežnom vyhlásení o hospodárení spoločnosti.
Firma však zároveň priznáva, že záporný hospodársky výsledok negatívne vplýva na peňažné toky podniku, čo chcel pôvodne riešiť aj predajom majetku. „Darí sa to riešiť znižovaním stavu zásob a znižovaním objemu pohľadávok, avšak z dôvodu dopadov krízy na záujemcov neboli realizované plánované odpredaje majetku, ktoré mali napomôcť k zlepšeniu hotovostnej situácie," dodáva spoločnosť. Kríza a slabší dopyt po produkcii spoločnosti v prvom štvrťroku zvýšili tlak aj na personálnu a organizačnú štruktúru spoločnosti.
Kinex tak v prvom štvrťroku tohto roka ukončil proces hromadného prepúšťania a počet zamestnancov sa znížil z 930 z konca minulého roka na 736 ku koncu marca 2009. Ešte v roku 2007 pritom podnik zamestnával viac ako 1 200 ľudí. Pokračovalo aj zoštíhľovanie vedenia, zlúčil sa finančný a personálny úsek a zrušilo sa viacero pozícií na úrovni stredného manažmentu. V oblasti výroby možno podľa spoločnosti pozitívne hodnotiť oživenie produkcie ložísk do vodných čerpadiel a textilných strojov. "V týchto segmentoch skutočné objednávky prekračujú plánované množstvá," konštatuje sa vo vyhlásení firmy.
Akciová spoločnosť Kinex so sídlom v Bytči, ktorá vznikla začiatkom mája 1992, je členom skupiny HTC Holding a patrí medzi najväčších výrobcov špeciálnych dvojradových guľkových ložísk na Slovensku. Výrobky firmy sa využívajú predovšetkým v automobilovom, textilnom a bicyklovom priemysle. Takmer celá produkcia podniku smeruje prostredníctvom obchodnej spoločnosti Kinex Bearings, a.s. na zahraničné trhy. V minulom roku dosiahla tržby z predaja vlastných výrobkov a služieb vo výške 26,5 mil. eur, čo v medziročnom porovnaní znamenalo pokles o takmer 27 %. Výrazný podiel na tomto prepade mala práve hospodárska kríza, ktorá prinútila spoločnosť realizovať ďalšie úsporné opatrenia so zásadným dopadom aj na osobné náklady.