ŽILINA. Do kupé vo vlaku si k mladej žene prisadol neznámy muž. Začal sa chytať za prirodzenie a dokonca masturboval. Spodné prádlo mal stiahnuté, prirodzenie odhalené. Bolo pol piatej popoludní.
Prihodilo sa to minulý týždeň v rýchliku Strážov v smere z Bratislavy do Žiliny. „Nevedela som, čo mám robiť. Tak som na neho nechápavo pozrela a odišla som," hovorí 23-ročná Lenka. Zo Žiliny cestuje vlakom za prácou každodenne. „Áno, máme tu nejakého úchyláka," odpovedala podľa nej na sťažnosť ďalšej cestujúcej sprievodkyňa.
Nikto ho nehľadal
Železničná polícia však po mužovi nepátrala, nikto nič nenahlásil. „Bola som v šoku," hovorí Lenka. Nahlásiť to ju v prvom momente nenapadlo, radšej hneď vystúpila. Nie je to ojedinelý prípad. „Cestovala som pred časom osobným vlakom a medzi Trnavou a Bratislavou si predo mňa sadol muž a začal sa ukájať," hovorí 23-ročná Andrea zo Žiliny. Šokovaná vzala do ruky mobil, muža vystrašila a odišiel.
Nie je nebezpečný
Takýto človek podľa odborníčky zväčša nie je nebezpečný, ak sa to nespája s inou úchylkou. „Úplne mu stačí, keď má divákov," hovorí Edita Soláriková, vrchná sestra urologického oddelenia nemocnice v Žiline. V minulosti pracovala aj v sexuologickej poradni. V tomto prípade nejde podľa nej o chorobu, ktorá sa dá liečiť. Takíto ľudia podľa nej ani odbornú pomoc nehľadajú, svoj stav ako ochorenie nevnímajú.
Sexuológia pozná i deviantov, ktorí masturbujú pred chorými alebo zvieratami, či deťmi. „Je ale predpoklad, že keď to tento muž robil pred dospelou osobou opačného pohlavia, nie je pedofilne orientovaný," povedala Soláriková. V prípade, že prídete do podobnej situácie, stačí podľa nej len dotyčnému pohroziť, či odísť. Zvyčajne sú to plachí ľudia a potrebujú komorné prostredie.
„Ak sa človek dostane do podobnej situácie, hneď je treba osloviť hliadku železničnej polície, tá už urobí opatrenia. Ak nie je vo vlaku hliadka, je tam vlakvedúci alebo sprievodkyňa," povedal hovorca Železničnej polície v Žiline František Gažo. Ak sa inak nedá, je treba kričať. „Je nám ľúto, že sa aj takéto veci v našich vlakoch stávajú," povedala Zuzana Červená z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko. Ak cestujú ľudia sami, je podľa nej lepšie hľadať spoločnosť ďalších cestujúcich.
Na Slovensku premáva denne viac ako 1300 osobných vlakov a železničná polícia chráni približne 25 percent z nich. „Zabezpečujeme všetky medzinárodné a aj všetky nočné spoje," hovorí Gažo. V prípade, že by bola situácia vo vlaku naozaj kritická, prichádza do úvahy aj ručná brzda.
„Ak máte pocit, že niekto je opitý, agresívny či nadrogovaný, najlepšie je odísť si sadnúť inam," povedal Gažo. Z praxe si pamätá na pokus o znásilnenie mladej spiacej ženy, alebo na muža, ktorý sa obnažoval pred oknami prechádzajúcich vlakov na násype v Považskej Bystrici.
Čo si myslíte vy?
Cestujúca mala nepríjemnú skúsenosť s deviantom. MY Žilinské noviny zaujímal názor ľudí v uliciach Žiliny.
Mária, 36, Žilina
Začala by som jačať, aby sa naľakal. Keď sa to stalo v tom vlaku, mala by to riešiť polícia.
Nikola, 18, Žilina
Keby sa niečo také stalo mne, začala by som kričať a kopla by som ho do prirodzenia.
Eva, 34, Žilina
Treba ho ignorovať a snažiť sa zavolať policajtov.
Ľubomír, 45, Žilina
Mala by to riešiť polícia a takého magora treba dať do basy.
(sp)