Rozhodla sa tak včera po výpovedi súdnej znalkyne. Tá jednoznačne ústavné liečenie odporúčala.
- Mladík podpálil múmiu prvého apríla. Vytiahol ju z kostola, polial neznámou tekutinou a podpálil.
- Nedávno na súde svoj skutok oľutoval. Znalci tvrdia, že v tom čase bol nepríčetný.
ŽILINA. Sudkyňa Okresného súdu v Žiline nariadila mužovi, ktorý podpálil vzácnu múmiu Žofie Bosniakovej ústavnú liečbu. Rozhodla sa tak po výpovedi súdnej znalkyne. Tá ústavné liečenie mladého muža jednoznačne odporúčala.
Tridsaťdva ročný Žilinčan, ktorý prvého apríla múmiu podpálil trpí ťažkou duševnou chorobou. Na paranoidnú schyzofréniu sa lieči už viac ako tri roky. Dávky liekov mu ošetrujúci lekár začiatkom roka znížil. „V čase trestného činu nebol schopný rozpoznať a kontrolovať konanie," povedala opakovane sudkyňa. Polícia trestné stíhanie už v minulosti zastavila.
Video Podpálil Žofiu, oľutoval to a odišiel domov SME zverejnili 16. 7. 2009.
„Pri liečení je nebezpečnosť muža pre okolie nízka, pri neliečení naopak vysoká," povedala súdna znalkyňa Iveta Durmisová. Jednoznačne odporúčala ústavnú liečbu. Podpaľač je totiž stále vo veľmi zraniteľnom období, pretože od posledného ataku uplynula krátka doba. Muž žiadal súd o ambulantný spôsob liečby. „Tá nie je dostačujúca," povedala znalkyňa. Hrozí podľa nej v prípade nedostatočnej liečby ďalšie zhoršenie jeho stavu. Dĺžku nevyhnutnej ústavnej liečby odhadla na dva až tri mesiace.
Sudkyňa argumenty znalkyne prijala. „Je nutné absolvovať liečenie v ústavnej forme v záujme ochrany spoločnosti a jeho samotného," povedala sudkyňa. Rozsudok je právoplatný, ani jedna strana sa proti nemu neodvolala. Muž teraz nastúpi na liečenie v psychiatrickom oddelení Nemocnice s poliklinikou v Žiline. O konečnej dĺžke jeho pobytu nakoniec rozhodnú lekári.
Video Podpálil Žofiu, oľutoval to a odišiel domov SME zverejnili 16. 7. 2009.
Vzácna, takmer 400 rokov stará múmia Žofie Bosniakovej bola vystavená v kostole v Tepličke nad Váhom. Podpaľač svoj čin nedávno pred súdom oľutoval. Dva až tri mesiace si podľa vlastných slov neuvedomoval, čo spravil. Po týždňoch liečby to už vraj chápe.
„Je mi ľúto, čo som spravil. Až idú po mne zimomriavky, keď si spomeniem na čin, ktorého som sa dopustil," povedal nedávno na súde. Svojej choroby si je vedomý. „Pokiaľ sa podrobí pravidelnej liečbe a pravidelným kontrolám, tak sa riziko nebezpečia pre spoločnosť výrazne minimalizuje," povedala Dagmar Štrocholcová, psychiatrička žilinskej nemocnice.
Názor psychiatričky? Prečítajte si tu.
Telesné ostatky Žofie Bosniakovej vrátili do kaplnky v kostole sv. Martina v Tepličke nad Váhom po odprosujúcej pobožnosti za ich zneuctenie 26. apríla 2009. Neporušené telo Žofie Bosniakovej našli v krypte kaplnky na hrade Strečno v roku 1689.
Tridsaťosem rokov sa čakalo na rozhodnutie nitrianskeho biskupa o premiestnení rakvy s telom Žofie do Tepličky nad Váhom. Povolenie vystaviť telesné ostatky Bosniakovej pre verejnosť v teplickom kostole po dôkladnom preskúmaní okolností dal roku 1728 biskup Adam Ladislav Erdödy. Gróf Löwenburg, majiteľ hradu Strečno, sa postaral o dôstojný príbytok pre telesnú schránku Žofie.
V rokoch 1728 - 29 dal pristaviť k severnej strane teplického kostola samostatnú priestrannú kaplnku, zasvätenú Loretánskej Panne Márii. V roku 1729 v slávnostnom sprievode preniesli ostatky Žofie z krypty kostola do novopostavenej kaplnky v barokovej rakve so skleneným vekom.