VARÍN. Zberači lesných plodov by mali prijímať dary prírody uvážene a dbať na zachovanie zdroja potravy aj pre zvieratá. V súvislosti s dozrievaním prvých lesných plodov to pre TASR uviedla enviromentálna pracovníčka Správy Národného parku Malá Fatra vo Varíne Miriam Balciarová.
Podľa Balciarovej začínajú ľudia zbierať huby, jahody, maliny, brusnice a čučoriedky. V tomto období začínajú prvé nájazdy zberačov do NP Malá Fatra, ktorí masovo zbierajú lesné plody s vidinou zisku z pouličného či tržnicového predaja. Zberači, v snahe byť čo najúspešnejší, používajú pomôcky, ktorými poškodzujú napríklad čučoriedkové kríčky a nezriedka tvoria podstatnú časť ich zberu nezrelé plody, skonštatovala Balciarová.
Ďalej upozornila, že zberači cez rozsiahle husté porasty čučoriedok, ktoré ochraňujú lesnú pôdu a napomáhajú tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníky a vytvárajú tak potenciálny zdroj erózie. Ďalšími negatívnymi dopadmi sú zanechávanie odpadu, pohyb mimo turistických chodníkov a rušenie pokoja aj v odľahlých zónach od skorých ranných hodín až do zotmenia. Veľké riziko predstavuje aj zakladanie ohnísk mimo vyhradených priestorov, hlavne v horúcom a suchom počasí, povedala Balciarová.
O počítaní medveďov v Malej Fatre si prečítajte tu.
Pripomenula, že NP Malá Fatra vyhlásili v roku 1988 a odvtedy v ňom podľa zákona o ochrane prírody a krajiny platí 3. stupeň ochrany. V národnom parku s 3. stupňom ochrany je zakázané zbierať rastliny vrátane ich plodov, teda čučoriedok, malín, jahôd, húb a ďalších. Ten istý zákaz platí aj pre 4. a 5. stupeň ochrany, teda pre národné prírodné rezervácie. Finančný postih uložený na mieste zberu sa môže vyšplhať až do výšky 66 eur (1988 Sk). Zákon o ochrane prírody a krajiny rešpektuje vlastníctvo, a tak zákaz zbierať rastliny a plody neplatí pre vlastníka (správcu, nájomcu) pozemku, spresnila Balciarová.
Jedno z najznámejších miest, kde sa v okolí Žiliny zberajú čučoriadky je vrch Minčol.
FOTO: LADISLAV KAVECKÝ
Lesné plody podľa envirometálnej pracovníčky Správy NP Malá Fatra často slúžia ako jediný a nenahraditeľný zdroj potravy pre celé spektrum živočíchov, ktoré sú na nich existenčne závislé, preto je dôležité nechať aspoň časť z nich v prírode. Sem patrí najmä medveď hnedý, tetrov hlucháň, tetrov hoľniak, veľké množstvo ďalších vtákov, ale aj srnčia zver či drobné hlodavce. Na jeseň je v čase vykrmovania pre nich najdôležitejšie, aby sa pred zimou obalili tukom a mohli prezimovať. Keď si neurobia dostatočné tukové zásoby, kočujú z miesta na miesto a v prvých zimných mesiacoch od hladu a vyčerpania časť z nich uhynie, dodala Balciarová.
Medveďovi tvárou v tvár. Príbeh zo Slovenska - dokument aktualne.cz.
Najzrejmejším dôkazom je medveď hnedý. Keď nenachádza dostatok potravy v lese, presúva sa bližšie k dedinám. Tu vyhľadáva jablká, slivky v ovocných sadoch, pšenicu, kukuricu na poliach, med v úľoch. Vyhnaný hladom a navyknutý na ľahko dostupnú obživu ide aj za odpadkami v okolí chatiek, hotelov či útočí na hospodárske zvieratá. A tak sa stáva pre nás a majiteľov úrody nepriateľom číslo jedna, uzatvorila enviromentálna pracovníčka Správy NP Malá Fatra.