Štvrtok, 8. december, 2022 | Meniny má Marína

K Trabelssieho Hradu majú Žilinčania pripomienky

(AKTUALIZOVANÉ 31. 7. 2009 O VYJADRENIE MESTA) V územnom konaní pre stavbu obchodného centra Hrad malo občianske združenie Za krajšiu Žilinu, ako aj jeden zo susedov, vážne pripomienky.

„Projekt sme prekresľovali šesť krát,“ povedal minulý rok George Trabelssie.„Projekt sme prekresľovali šesť krát,“ povedal minulý rok George Trabelssie. (Zdroj: EIA OBCHODNÉ CENTRUM HRAD)

ŽILINA. V územnom konaní pre stavbu obchodného centra Hrad malo občianske združenie Za krajšiu Žilinu, ako aj jeden zo susedov, vážne pripomienky. Predniesli ich na ústnom prerokovaní v piatok 24. júla, kedy bola posledná možnosť vyjadriť sa k umiestneniu OC Hrad Georga Trabelssieho.

Vážne pripomienky mal Dušan Maňák - poslanec a predseda stavebnej komisie pri mestskom zastupiteľstve v Žiline. Požiadal jedného z účastníkov konania, aby ho mohol zastupovať.

Predniesol som jeho námietky, doplnené o pripomienky stavebnej komisie, ktoré neboli opakovane akceptované. Podobné výhrady má aj odborná a laická verejnosť. Ak by bolo konanie verejnou vyhláškou, mali by šancu sa k tomu vyjadriť. Ak pripomienky stavebný úrad nezapracuje do územného rozhodnutia, bude možné sa odvolať," povedal Maňák.

Umiestnenie Hradu namietalo aj Občianske združenie Za krajšiu Žilinu. Hoci nebolo prizvané do územného konania ako účastník, podľa poslankyne a členky združenia Sone Turčányiovej to zákon umožňuje.


Výstavba nákupného centra Hrad - stav z 24. Júna 2009 in Žilina

„Táto stavba bude mať negatívny vplyv na život Žilinčanov. Keďže ňou budú dotknuté záujmy verejnosti, je v súlade so správnym poriadkom, aby sme do konania vstúpili," povedala Turčányiová. Združenie sa zúčastňuje aj konania o výruboch stromov pri soche Andreja Hlinku, na námestí, kde má byť točňa a podzemné parkovisko pre obchodný dom. Na prejednaní sa dozvedala, že mesto už na tento účel investorovi zriadilo vecné bremeno.

V prípade odvolania účastníkov bude o veci rozhodovať Krajský stavebný úrad Žilina. Ak investorovi vyhovie, ten môže požiadať o stavebné povolenie. Stavba má zatiaľ povolené práce na podzemnej časti. Poslanci z občianskeho združenia napísali minulý piatok primátorovi Ivanovi Harmanovi list, kde uviedli rovnaké námietky, ako počas prerokovania.

Námietky OZ Za krajšiu Žilinu k Hradu
Predložený projekt je v rozpore s platnou ÚPD mesta z uvedených dôvodov:

 1. Svojou hmotou nerešpektuje pôvodnú parceláciu jeho pôdorys je hrubým narušením existujúcej štruktúry zástavby MPR.
 2. Navrhovaná výška zástavby prevyšuje maximálne povolenú podlažnosť 2 +1
 3. Navrhovaná stavebná čiara nerešpektuje historicky založenú stavebnú čiaru.
 4. Stavba nerešpektuje a ruší historický pôdorys mesta v ulici Štôlňa.
 5. Stavba nerešpektuje podmienky mesta o rozobratí a opätovnom postavení investorom asanovanej NKP objektu Fary. Investor špekulatívne využil asanáciu Fary na rozšírenie podzemných podlaží OC Hrad čím zmaril možnosti jej opätovného postavenia v pôvodnom rozsahu a výraze.
 6. Objekt garáží slúžil mestu a verejnosti pre uspokojenie deficitu parkovísk v centre. Povolením tejto stavby budú parkoviská kapacitne využívané pre komerčné potreby investora a prestanú úlniť funkciu verejných parkovísk mesta.
 7. Stavba svojou funkciou a kapacitami bude mať výrazný vplyv na dopravnú situáciu na II. Mestskom okruhu. Stavebný úrad by mal redukovať navrhované kapacity stavby tak aby táto z hľadiska všeobecných podmienok stavebného zákona nevyvolala zhoršenie dopravnej situácie centra.
 8. Z hľadiska prebiehajúcej stavebnej činnosti sa domnievame že investor zahájil stavebné práce na tejto stavbe pred týmto konaním, respektíve vykonáva práce nad rámec jemu vydaných povolení.

Z uvedených dôvodov je potrebné aby stavebný úrad s prihliadnutím na hore uvedené námietky preskúmal v konaní ako táto stavba spĺňa:

 • Zásady pamiatkovej starostlivosti pre mestskú pamiatkovú rezerváciu
 • Nariadenie Mesta Žilina č.3/1992
 • Nariadenie č.8/1994 o záväzných častiach územného plánu MPR
 • Podmienky rozhodnutia mesta o rozobratí a opätovnom postavení objektu NKP Fary

(OZ Za krajšiu Žilinu)
Mesto Žilina poslalo redakcii v piatok 31. júla toto stanovisko

Vo vyjadreniach poslancov k stavbe OC Hrad v článku „K Trabelssieho Hradu majú Žilinčania pripomienky" zjavne ide o nedorozumenie ako v otázkach verejnej vyhlášky, tak aj v účastníctve v konaní. Verejnú vyhlášku nie je možné chápať ako pozvánku najširšej verejnosti na účasť v územnom konaní. Je to zákonom predpísaná forma doručovania dôležitých písomností, v tomto prípade oznámenia územného konania, ale len v prípade tých účastníkov konania, ktorých okruh vymedzuje ako špeciálny predpis stavebný zákon.

Účastníci územného konania sú teda:

 • navrhovateľ,
 • obec, ak nie je stavebným úradom príslušným na územné konanie,
 • tí, ktorým toto postavenie vyplýva z osobitných predpisov (tu je dôležité vedieť, že došlo k zmene v zákone o posudzovaní vplyvov stavieb na životné prostredie a občianske združenia zapojené do posudzovania stavieb už nemajú postavenie účastníka konania, ale len zúčastnenej osoby),
 • právnické a fyzické osoby, ktorých vlastnícke alebo iné práva k pozemkom alebo stavbám môžu byť rozhodnutím priamo dotknuté.

Len osoby, ktoré spĺňajú tieto predpoklady sú teda účastníkmi konania, pretože platí zásada, podľa ktorej je špeciálny predpis, v tomto prípade stavebný zákon, nadradený predpisu všeobecnému, ktorým je zákon o správnom konaní.

Stavebný úrad nemôže použiť verejnú vyhlášku v územnom konaní kedykoľvek, ale opäť iba v prípadoch, ktoré predpisuje stavebný zákon:

 • pri líniových stavbách,
 • zvlášť rozsiahlych stavbách s veľkým počtom účastníkov,
 • v prípade neznámych účastníkov alebo ak pobyt účastníkov nie je stavebnému úradu známy,
V ostatných prípadoch sa doručujú písomnosti do vlastných rúk. Tento spôsob je podstatne spoľahlivejší v tom, že je vyšší predpoklad, že o konaní sa skutočne dozvedia všetci známi účastníci konania. Sú totiž známe prípady, keď úrady použili verejnú vyhlášku úmyselne a práve preto, aby sa o stavbe nedozvedel jej bezprostredný sused. V tomto konkrétnom prípade je známy počet účastníkov podstatne nižší ako pri zatepľovaní bežnej bytovky, kde stavebný úrad bežne doručuje písomnosti všetkým vlastníkom bytov. O neznámych účastníkoch vedomosť nie je a konkrétne OZ Za krajšiu Žilinu sa k zámeru v rámci zisťovacieho konania pri posudzovaní stavby nevyjadrilo, takže nie je ani len zúčastnenou osobou a zo zákona ani nemôže byť, nakoľko nepreukázalo žiadne práva k pozemkom alebo stavbám, ani skutočnosť, ako by malo byť navrhovanou stavbou hradu priamo dotknuté. Naopak, jediné pripomienky k projektu v zisťovacom konaní dali zástupcovia mesta.

Dnes je dôležité vedieť, že laická verejnosť, ale aj odborná, a vôbec tá najširšia, ktorá mohla vyjadriť svoj názor úplne slobodne a bez udávania akéhokoľvek dôvodu, sa k zámeru hradu v rámci jeho posudzovania vôbec nevyjadrila. Pritom informácia o tom, kde sa zámer nachádza, dokedy je možné podávať pripomienky, bola dôsledne medializovaná. Nevyjadril sa nik, ani poslanci, ani komisie, ani občianske združenia ani iné právnické, alebo fyzické osoby.

Mesto Žilina

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šéf sporiteľne: Synovia ma inšpirujú, čo čítať a koho sledovať
 2. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 3. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 4. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 5. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 6. Aby na Vianoce nič nechýbalo
 7. Fénix - Kultúrna pamiatka roka 2023: Keď história opäť ožíva
 8. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME
 1. Objavte miesto, kde v objatí troch riek vzniká výnimočné víno
 2. Auto na prenájom môže byť výhodné aj pre živnostníkov
 3. BILLA spolu so zákazníkmi pomôže aj pred Vianocami jednorodičom
 4. Plánujete budúci rok kúpu kosačky ?
 5. Vďaka kvalitným privátnym značkám na nákupoch zaručene ušetríte
 6. Kapor a rezne vo sviatočnom menu? Poradíme, čo s použitým olejom
 7. Nový spoločník v živote? Podporíte ním deti, ktoré to potrebujú
 8. Auto do 14-tisíc už nekúpite. Zvážte radšej prenájom
 1. Polovicu dovolenky zaplatíme od pondelka za Vás 15 710
 2. Strážia ho divé opice. Gibraltár vás prenesie do Británie 7 613
 3. TRNKA: Esetov veľa nevznikne a ani ten jeden nemá Slovensko istý 5 918
 4. Nový vlakový cestovný poriadok z vášho regiónu v denníku SME 5 016
 5. Vyberte si knihy s príbehom. Čo sa oplatí čítať na Vianoce? 4 997
 6. Deti cestujú do exotiky zadarmo 4 284
 7. Štvrtý diel komiksu Posledný Follower v denníku SME 3 273
 8. Gizka Oňová: Pre mnohých som ideálna babka a lichotí mi to 3 100

Blogy SME

 1. Milan Lorinc: Bojíte sa pádu vlády? A čo ste preto urobili?!
 2. ASEKOL SK: Prežite Vianoce ekologicky aj u vás doma. Prinášame vám 5 tipov, ako na to.
 3. Miroslav Daniš: Rozpočet
 4. Lubomir Zahora: Schrinkflation- skryté zvyšovanie cien v supermarkete
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Aktér vraždy exprimátora Hurbanova ostal bez trestu. Je mestský policajt a stráži verejný poriadok
 6. Jozef Ďanovský: 6 rokov vo väzení ako psychológ
 7. Seniori v pohybe: Jaroslav Servátka: „Seniori dokážu prekvapiť a prekvapujú pravidelne.“ 1.časť
 8. Jan Pražák: Sex ve třech?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 17 023
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 14 062
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 11 332
 4. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 095
 5. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 974
 6. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 567
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 265
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 057
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Šesť kolied zaspievali deti zo speváckeho zboru ZUŠ Ladislava Árvaya.


Tamara Antolová 2 h
Pani Michaela absolvovala ročný program Chlebodarcu.

Pripravuje potravinovú zbierku Deň Chlebodarcu.


2 h
Róbert Varga strelil Žiaru nad Hronom hetrik.

V 12-gólovej prestrelke mali navrch Žilinčania.


4 h
Novozvolené obecné zastupiteľstvo Rajeckej Lesnej so zastupujúcim starostom Pavlom Vričanom.

Nového starostu by mohli občania voliť 25. marca.


7. dec

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opäť sa v čase, keď nie je futbalová sezóna, vraciame k článkom o futbalových rozhodcoch, ktoré sme začali už vlani. Dnes vám predstavíme mladú začínajúcu rozhodkyňu, šestnásťročnú Katarínu Hrčovú.


23 h

Približne 25 miliónov eur by mala stáť výstavba nového športovo-zábavného parku nadväzujúceho na letné kúpalisko Čajka v Bojniciach.


SITA 7. dec

Zachoval sa malý parčík na jej počesť.


7. dec

Vladimír Gajdičiar sa úmyselne skrýva.


6. dec

Blogy SME

 1. Milan Lorinc: Bojíte sa pádu vlády? A čo ste preto urobili?!
 2. ASEKOL SK: Prežite Vianoce ekologicky aj u vás doma. Prinášame vám 5 tipov, ako na to.
 3. Miroslav Daniš: Rozpočet
 4. Lubomir Zahora: Schrinkflation- skryté zvyšovanie cien v supermarkete
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Aktér vraždy exprimátora Hurbanova ostal bez trestu. Je mestský policajt a stráži verejný poriadok
 6. Jozef Ďanovský: 6 rokov vo väzení ako psychológ
 7. Seniori v pohybe: Jaroslav Servátka: „Seniori dokážu prekvapiť a prekvapujú pravidelne.“ 1.časť
 8. Jan Pražák: Sex ve třech?
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 17 023
 2. Věra Tepličková: Ako som cestovala vlakom 14 062
 3. Věra Tepličková: K zubárovi lacnejšie, len keď si dáte vyšetriť pipíka 11 332
 4. Ján Valchár: Prvý decembrový blog alebo láska je láska 3 095
 5. Post Bellum SK: Poprava sa konala 3. decembra 1952 v ranných hodinách 2 974
 6. Ján Valchár: Defekácia Putina a ruské nádielky Svätého Nikolaja 2 567
 7. Viktor Pamula: Spolky v Spišskej Novej Vsi I. 2 265
 8. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 2 057
 1. Monika Nagyova: Trapas na Bibliotéke
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 52. - Arktída - Expedícia na lodi Zaria do Sannikovovej zeme (1900 - 1902)
 3. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 4. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 5. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 6. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 7. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu