Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Žilina zvíťazila nad Kišiňovom. Postupuje do 3. predkola Európskej ligy

AKTUALIZOVANÉ: Slovenský futbalový vicemajster MŠK Žilina postúpil hladko do 3. predkola Európskej ligy, keď vo štvrtkovej odvete 2. predkola zvíťazil nad moldavskou FC Dacia Kišiňov aj na jej pôde 1:0.

Žilinu v ďalšom kole čaká Hajduk Split.Žilinu v ďalšom kole čaká Hajduk Split. (Zdroj: ČTK)

KIŠIŇOV. Futbalisti úradujúceho slovenského vicemajstra stopercentne zvládli úlohu, ktorú si stanovili pred štvrtkovým odvetným zápasom 2. predkola premiérového ročníka Európskej ligy UEFA 2009/2010 na pôde Dacie Kišiňov. Po triumfe 2:0 pod Dubňom, keď sa o presné zásahy domácich postarali Tomáš Oravec a Ivan Lietava, boli postupové karty rozdané jednoznačne.

Cieľom zverencov trénera Pavla Hapala v metropole Moldavska bolo predovšetkým neinkasovať, no na druhej strane sa hráči MŠK nechceli spoliehať len na defenzívu, ale snažili sa čo najskôr pridať ďalší gól, ktorý by domácich poslal do kolien. To všetko napokon vyšlo, keďže brankár Dušan Perniš si na Slovensko priviezol čisté konto. Skórovať sa Žilinčanom síce podarilo až v druhom polčase, no úspešná hlavička Oravca prišla už necelé dve minúty po tom, ako Dacia stiahla po zmene strán hru na troch bekov so snahou čo najskôr dosiahnuť kontaktný gól.

„Videli sme dnes zaujímavý zápas, v ktorom bolo veľa šancí na oboch stranách. Úroveň či kvalita hry trochu utrpela počasím, keďže bolo veľké teplo. Prišli sme s cieľom streliť gól, čo sa nám podarilo, ale musím povedať, že najmä v prvom polčase bol súper nebezpečný. Ak by sme inkasovali do prestávky, bolo by to pre nás veľmi nepríjemné. Hneď na začiatku druhého polčasu sme sa ujali vedenia, potom sme však ustúpili od koncentrovanej hry. Moji chlapci si akoby uvedomovali, že domáci už štyri góly nedajú. Napriek tomu sme však samozrejme spokojní, keďže sme sem prišli za postupom, čo sa nám podarilo," povedal hlavný kormidelník MŠK Pavel Hapal.

Jeho náprotivok Roman Pilipčuk najskôr zagratuloval kolegovi z lavičky Žiliny k postupu do ďalšej fázy a potom pokračoval: "Mali sme naozaj veľmi náročného súpera, Žilina má kvalitných hráčov na všetkých postoch. Presvedčili sme sa, že v takýchto ťažkých pohárových dueloch a proti súperom ako MŠK nedokážeme hrať na troch obrancov."

Pokiaľ ide o gólovú produktivitu, najväčšiu zásluhu na postupe "šošonov" do 3. predkola, kde už na nich čaká chorvátsky vicemajster Hajduk Split, má útočník Tomáš Oravec. Dvadsaťdeväťročný bývalý zakončovateľ portugalskej Boavisty Porto či Artmedie Petržalka však odmietol označenie hrdina dvojzápasu.

"To určite nie. Podiel na tomto úspechu majú všetci, pretože celé mužstvo pracovalo na dosiahnutí spoločného cieľa. Ja som dal dva góly, ale každý odviedol maximum a pričinil sa o víťazstvá v oboch dueloch," odpovedal T. Oravec.

Kapitán MŠK Róbert Jež potvrdil, že vo štvrtok to bol pre hostí v Kišiňove veľmi náročný duel. "Dacia bola oveľa nepríjemnejším súperom ako v prvom zápase u nás doma. To sme však vedeli a boli sme na to pripravení. Sme veľmi radi, že sme to zvládli a postupujeme ďalej," poznamenal špílmacher "žltozelených".

Počas celého dňa bolo v metropole Moldavska nesmierne dusno a prevládala doslova tropická horúčava s ortuťou teplomera blížiacou sa k 40 stupňom Celzia. "Ešte aj večer bolo dosť teplo, ale problémom bolo najmä ihrisko v kombinácii s takou zvláštnou loptou, ktorá sa nám zasekávala pod nohami. Preto sme nemohli predvádzať našu typickú kombinačnú hru, ale viac sme to nakopávali dopredu. Napokon sme sa s týmito podmienkami vyrovnali a zaslúžene sme vyhrali," vyhlásil Róbert Jež, ktorý už rovnako ako aj jeho spoluhráči začína rozmýšľať nad Hajdukom:

"Samozrejme, že je to tak trochu v našich hlavách. Bude to určite ešte náročnejší súper ako Dacia. Najskôr však máme pred sebou ešte nedeľňajší zápas Corgoň ligy proti Senici. Až potom sa budeme viac venovať Chorvátom. Musíme ísť krok za krokom, postupne prekonávať všetky prekážky, ktoré sa pred nás stavajú," dodal stredopoliar MŠK Róbert Jež.

Zostavy a striedania:
MŠK Žilina: Perniš - Angelovič, Piaček, Šourek, Leitner (69. Zlatkovič)- Guldan - Žilák, Kobylík (63. Adauto), Jež, Mráz - Oravec (79. Lietava)
FC Dacia Kišiňov: Mosneaga - Negrescu (65. Buza), Mekang, Caraulan, Grošev (46. Popovici) - Bulat, Demčenko (61. Zgura), Trinitackij, Onica - Orbu, Sackey

Priebeh zápasu:

Žilina držala opraty stretnutia v rukách aj v druhom zápase konfrontácie s Daciou, svojho súpera počas celého duelu k súvislejšiemu tlaku nepustila. Naopak, krátko po prestávke zariadil druhé víťazstvo v tohtoročnej edícii EL gólovou hlavičkou Oravec a "šošoni" si najtesnejší náskok do konca stretnutia udržali.

Hneď v úplnom úvode sa Žilina prezentovala útočnou aktivitou, ale Oravcova strela zo 14 metrov nemala potrebnú presnosť. Očakávaný tlak domácich, ktorí museli doháňať dvojgólový náskok súpera, sa však po začiatočnom oťukávaní nekonal. Bulat síce pohrozil na konci prvej desaťminútovky hlavičkou, Perniša však neprekvapil a lopta si našla na dlhé minúty miesto len medzi oboma šestnástkami.

Ďalšie minúty hra upadla, loptu si obe mužstvá posúvali bez náznaku aktivity smerom dopredu. Vo veľkej horúčave si na ďalšiu šancu bolo treba počkať do 35. minúty, po priamom kope sa dostal k lopte Trinitackij, jeho dobre mierenú strelu zblízka však zblokovala hosťujúca obrana. Sľúbená útočná aktivita zo strany Žilinčanov prišla v závere polčasu.

Guldan v 38. minúte napriahol z dobrých 25 metrov, ale Mosneaga, aj keď s vypätím všetkých síl, loptu vytesnil na roh. Ten istý žilinský hráč sa mohol následne postarať o poistenie privezeného náskoku, no jeho hlavička našla konečnú len na nohách obrancov. V samom závere mohli ísť do vedenia aj domáci, Perniš skvelým vybehnutím ale zmaril dobrú príležitosť Orbuho.

Žilina mala výborný nástup do druhého dejstva. Žilák potiahol loptu na pravej strane, jeho center našiel nedostatočne pokrytého Oravca a ten hlavou poslal svoj tím do vedenia - 0:1. Gól zverencov Pavla Hapala ešte viac nabudil, onedlho kryl Mrázove zakončenie Mosneaga, pri Kobylíkovej jedovke zasa zakročila spojnica žrdí.

Domáci sa snažili o vyrovnanie, vypracovali si aj niekoľko šancí v podobe nebezpečnej hlavičky Popoviciho a brvna Buzu, ale skórovať v zápase nedokázali. Neujala sa ani Oravcova dobrá strela štvrťhodinku pred koncom a hostia si už tesný náskok do záverečného hvizdu udržali.