ŽILINA. Súčasťou Žilinského kultúrneho leta je aj tento rok Medzinárodné rezbárske sympózium. Jeho cieľom je priblížiť tradície ľudovej tvorby širokej verejnosti. Z práce šikovných rúk desiatich slovenských i českých rezbárov majú vzniknúť postavy pre drevený žilinský betlehem.
„Tvorivý proces rezbárskeho umenia prinášame pod holé nebo, na Mariánske námestie, medzi ľudí a dopĺňame ho výstavou na radnici, kde môžeme obdivovať jedinečné výtvory ľudových umelcov," povedal primátor Žiliny Ivan Harman. Výstava v Starej radnici potrvá taktiež do piatku 24. júla denne od 10.00 do 17.00 hod.
Rôzni autori, jedna koncepcia
S nápadom vyrobiť drevený betlehem prišlo vedenie mesta ešte začiatkom roka. „V marci sme začali spracovávať koncepciu Vianoc na tento rok. Napadlo nám, že by sme mohli využiť drevené plastiky, ktoré sa robia pri príležitosti medzinárodného sympózia," povedal zástupca prednostu Mestského úradu v Žiline Pavel Požoni.
Podľa jeho slov dostal každý rezbár jednu postavu z betlehema. „Stanovili sme koncepciu, ktorej sa rezbári majú držať. Nie každý je zvyknutý na ten istý spôsob opracovania dreva, tak sme chceli zabezpečiť zjednotenie štýlu," upresnil Požoni.
Rezbári nemajú strach z toho, že by za päť dní nestihli plastiku vytvoriť: „Každý rezbár dá do svojho diela všetko, čo môže za tých päť dní dať. Myslím si, že je to dostatok času pre každého," povedal Jan Vincker z Hraníc na Morave, ktorý dodal, že každé dielo je výzvou.
Tak ako pre neho bolo výzvou vytvorenie betlehemu pre anglickú kráľovnú, nebojí sa ani plastiky pre žilinský betlehem. „Dostal som za úlohu urobiť sochu kľačiaceho chlapca s nejakým darčekom pre Ježiška a inšpirácia už prišla," dodal.
Betlehem na dvoch miestach
Drevený betlehem by mal prispieť počas vianočných sviatkov k dotváraniu sviatočnej atmosféry v meste. „Od 3. decembra bude prístupný pre širokú verejnosť na Mariánskom námestí," uviedol Požoni. Vedenie mesta ho však plánuje sprístupniť nielen Žilinčanom, ale i návštevníkom počas celého roka.
„Pravdepodobne by to malo byť v areáli kostola Štefana Kráľa v Závodí. Celý betlehem sa teda bude dať vidieť zhruba od februára budúceho roku aj v priestoroch tohto kostola do Vianoc 2010. Na sviatky ho opäť premiestnime na Mariánske námestie," vysvetlil Požoni, ktorý dodal, že v budúcom roku sa počíta s tretím ročníkom rezbárskeho sympózia.
„Uvidíme, ako to bude po dokončení tohto betlehema s personálnym obsadením plastík. Ak budú chýbať, tak sa v rámci tretieho ročníka sympózia dorobia. Nevieme ešte presne jeho tému, ale budeme sa snažiť betlehem doplniť a zväčšovať," uzatvoril.