PRIAMO ZO ŠTADIÓNA. Žilina s Daciou vyhrala 2:0

Slovenský futbalový vicemajster MŠK Žilina zvíťazil vo štvrtkovom prvom zápase 2. predkola Európskej ligy UEFA 2009/2010 na domácej pôde nad moldavským súperom Dacia Kišiňov 2:0.

V súboji letná posila MŠK Žilina Nemanja Zlatkovič.V súboji letná posila MŠK Žilina Nemanja Zlatkovič. (Zdroj: ČTK)

ŽILINA. Slovenský futbalový vicemajster MŠK Žilina zvíťazil vo štvrtkovom prvom zápase 2. predkola Európskej ligy UEFA 2009/2010 na domácej pôde nad moldavským súperom Dacia Kišiňov 2:0 (0:0). Po bezgólovom prvom polčase v 57. min otvoril skóre Tomáš Oravec. Víťazstvo "Šošonov" v 77. min poistil striedajúci Ivan Lietava. Odveta v Kišiňove je na programe vo štvrtok 23. júla.

Pavel Hapal (tréner Žiliny): "Začali sme dobre, boli sme agresívni. Vedeli sme, že súper je dosť pracovitý, v prvom polčase sme nastrelili dve žrde. Bol to podobný zápas ako v lige s Nitrou. Začiatok druhého polčasu bol z našej strany nevýrazný, potom sme to zrýchlili a vyhrali sme. Dacia nás asi ničím neprekvapila, ale pred odvetou ich v žiadnom prípade nemôžeme podceňovať."

Roman Pilipčuk (tréner Kišiňova):
"Čakali sme ťažký zápas, zamerali sme sa najmä na obranu. Teraz nás čaká odveta, a to už budeme musieť hrať útočnejšie. Stretnutie sa pre nás za stavu 1:0 vyvíjalo nepriaznivo. Mali sme problémy, hlavne v zálohe. Som rád, že sme prehrali len 0:2 a máme určitú nádej do odvety."

Jozef Piaček, obranca Žiliny: "V druhom polčase sme dali dva góly a potom to bol jednoznačný priebeh z našej strany. V Kišiňove budeme hrať tak, aby sme zápas zvládli a postúpili ďalej."

Róbert Jež, kapitán Žiliny: "Zo začiatku to bolo z našej strany nervózne a sme radi, že sme zápas zlomili druhým gólom. Chceli sme hrať rýchlejšie, ale bolo veľké teplo."

Fotogalériu živých koní v Žiline na futbale nájdete tu.

MŠK ŽILINA - FC DACIA KIŠIŇOV 2:0 (0:0)

Prvý zápas druhého predkola Európskej ligy 2009/2010

Góly: 57. Oravec, 77. Lietava

Žlté karty: 66. Zlatkovič - 23. Grošev

Rozhodcovia: Trifonos, Papapanayiotou, Louca (Cyp.)

3454 divákov

Zostavy

Žilina: D. Perniš - S. Angelovič, Piaček, Šourek, Patrik Mráz- Ľ. Guldan - Kobylík (89. Bello), Jež, Adauto (56. Lietava) Zlatkovič (76. Žilák), - Oravec

Dacia: Matiughin - Gock, Orbu, Demchenko (84. Buza), Bulat, Negrescu, Zgura (84. Popoviči), Grošev, Caraulan, Sackey, Trinitatskiy

Na tribúnach bola spokojnosť, po zápase zahrali aj Michaela Jacksona. Odveta sa v Kišiňove hrá už o týždeň.

Futbalisti MŠK Žilina si napokon divákov po rozpačitom prvom polčase udobrili. Dvoma gólmi napokon vyhrali 2:0 a vyslúžili si potlesk divákov.

89. minúta zahrá si aj Bello. Nahradil Kobylíka.

87. minúta - Druhý gól mohol dať aj Oravec. Sám strieľal zo šestnástky len do náručia brankára Dacie.

85. minúta - Hostia striedali naraz dvoch hráčov. V šanci bol opäť Lietava, loptu mu však odkopli domáci obrancovia.

81. minúta - Ivan Lietava mal ďalšiu obrovskú šancu, ľavou nohou však zo šestnástky trafil len tesne vedľa. Domáci diváci dokonca skandovali Ivan, Ivan. Na žilinskom štadióne vec nevídaná.

77. minúta - GÓÓÓÓÓÓÓL. Ivan Lietava sa tesne za stredovým kruhom dostal k lopte a bežal sám na brankára. Povedľa vybehnutého Matiughina loptu kopol do brány.

76. minúta Na ihrisko prichádza ani nie 18 ročný hráč MŠK Žilina Adam Žilák. Vystriedal Zlatkoviča.

Žilina hrá momentálne už na dvoch klasických útočníkov. Ku Oravcovi sa pridal aj Lietava. MŠK hrá aktívnejšie, zlepšila sa však najmä záloha.

70. minúta - Pohrozili opäť aj hostia. Po strele zahrávali rohový kop. Ani jeden z troch v modrom drese hostí loptu poriadne netrafil a Žilinčania odkopli.

69. minúta - Na Ježov center po priamom kope opäť skákal Piaček, opäť však jeho pokus zblokovali obrancovia. Piaček naviac dostal lakťom do hlavy, pokračuje však.

65. minúta - Hráči MŠK sú v druhom polčase lepší, pomohol im najmä strelený gól. Hostia začínajú kúskovať hru. Žltú dostal Zlatkovič.

64. minúta - Práve Zlatkovič mal na hlave ďalší gól. Z päťky hlavou nenamieril presne. Strieľal rovnako aj Mráz. Nepresne.

61. minúta - MŠK hrá po strelenom góle samozrejme lepšie. Snaží sa najmä Zlatkovič.

57. minúta - GÓÓÓÓÓÓL. Zrejme center Tomáša Oravca z pravej strany padol do hosťujúcej brány. Domáci útočník doslova preloboval Matiughina.

57. munúta - Prvý strieda Pavel Hapal.Dnes slabo hrajúceho Adauta nahradil u miestneho publika veľmi neobľúbený Ivan Lietava.

55. minúta - Žilinská Kia moldavskej Dacii stale neušla. Diváci sú čoraz nervóznejší. Patrik Mráz hrá ľavého obráncu, proti Nitre hral v zálohe.

53. minúta - MŠK začal druhý polčas tlakom. Platonickým.

46. minúta - Výkopom začali druhý polčas Jež s Adautom.

Mužstvá sú už na ihrisku, o chvíľočku sa začne druhý polčas. Žilinčania nastupujú bez striedania.

Hostia v prvom polčase len nebránili, ak by vyhrávali nikto by sa nemohol diviť. Domáci však mali viac šancí. Naozaj dobre hral Robo Jež, ťažko však povedať či ho to bude baviť aj v druhom polčase.

Žilinčanov domáci fanúšikovia po prvom polčase s potleskom do kabín rozhodne neodprevádzali. Nehrali celkom zle, ale fanúšikovia si to zrejme predstavovali inak.

45. minúta - Nastavuje sa jedna minúta. Domáci rozohrávali priamy kop, pokazili to však.

43. minúta - Hostia kopli roh. Perniš loptu vyboxoval.

41. minúta - Na ihrisku prebehlo spoločné občerstvenie. Hrá sa naozaj v horúsom počasí. Už takmer polovica ihriska je síce zatienená, ale dresy už hráči majú celkom prepotené.

40. minúta - V obrovskej šanci bol Tomáš Oravec. Sám pred brankárom však loptu trafil veľmi zle a tá sa len dokotúľala ku vedľa brány stojacemu obráncovi. Ten ju odkopol.

36. minúta - Žilinčania trafili aj druhú tyč brány za Matiughinom. Tentoraz spoza šestnástky strieľal Guldan.

Po úvodnom tlaku sa Žilinčanom nedarí. Prihrávky sú nepresné, centre do šestnástky a snahy o strely brankár spoľahlivo chytá.

33. minúta - Z domácej lavičky poslal tréner Hapal rozcvičiť sa útočníka Bella. Dacia je Žiline vyrovnaným súperom.

32. minúta - Výborný zápas hrá aj exslovanista v drese Žiliny Angelovič.

29. minúta - V obrovskej šanci boli pred Pernišom v domácej bráne útočníci Dacie. Prihrávali si však toľko, až ich asistent rozhodcu nachytal v obsajde. Príležitosti sa zrejme zľakli, ale možnosť to bola výborná.

Diváci opäť skandovane tlieskajú. Už však začínajú byť nervózni. Zápas je to zatiaľ výborný.

27. minúta - Výborná šanca hostí. Z bezprostrednej blízkosti pálil do Perniša jeden z dvoch hráčov čiernej pleti v zostave Dacie Sackey. Perniš loptu vyrazil pred seba a obrana ju odkopla.

26. minúta - Výborný zápas dnes hrá nový kapitán MŠK Robo Jež, slabšie to už je s letnou posilou Davidom Kobylíkom, zatiaľ sa mu veľmi nedarí.

22. minúta - Po ďalšom Ježovom centri z priameho kopu Piaček len napálil obrancu hostí, následnú strelu Šourka brankár chytil.

20. minúta Do výbornej šance sa dostal Oravec po Adautovej prihrávke. Zastavil ho však asistent rozhodcu, stál v ofsajde.

15. minúta Po ďalšom Ježovom centri z priameho kopu len faul Žilinčanov v hosťujúcej šestnástke na jedného z hráčov Dácie.

10. minúta Robo Jež krásnou strelou spoza šestnástky trafil ľavú tyč bránky hostí. Matiughin následnú dorážku po rohovom kope zlikvidoval.

Na štadióne je približne 4 a pol tisíca ľudí a napočudovanie veľmi dobrá atmosféra.

7. minúta - Ježov center z priameho kopu v šestnástke súpera opäť na bránu hlavičkoval Piaček. Tentoraz vysoko.

3. minúta - Prvá strela na bránu Dacie. Hlavou to skúšal Piaček, brankár však z prehľadom všetko vyriešil.

2. minúta - Ako prvý sa do šestnástky súpera hostia. Do šance sa však nedostali.

0. minúta - Zápas začali výkopom hráči moldavského klubu.

Obe mužstvá sú na ihrisku.

Pol hodinu pred zápasom sa po ihrisku prebehli dvaja indiáni na živých koňoch. Symbolizovali šošonov, teda fanúšikov MŠK Žilina. Meno tohto indiánskeho kmeňa Žilinčania dostali vraj niekedy za bývalého režimu. Fanúšikovia žlto-zelených vraj mali súperom kradnúť vlajky. Takto sa to traduje, ale či to takto naozaj bolo nikto presne nevie.

Fanúšikov pred zápasom pozdravili dvaja šošoni na koňoch. FOTO: MICHAL KOLÁRIK

Žilina pri žrebe 3. predkola Európskej ligy UEFA nasadená

ŽILINA. Okrem žrebu 3. predkola futbalovej Ligy majstrov 2009/2010 je v piatok 17. júla v sídle Európskej futbalovej únie (UEFA) vo švajčiarskom Nyone na programe od 13.30 h SELČ aj vyžrebovanie 3. predkola premiérového ročníka Európskej ligy UEFA 2009/2010, ktorá nahrádza doterajší Pohár UEFA.
Svoje zastúpenie budú mať v osudí až tri slovenské tímy.

Okrem FC Spartak Trnava a MŠK Žilina, ktorí účinkujú už aj v 2. predkole európskeho pohára č. 2 (Trnavčania sa prebojovali z 1. predkola, Žilinčania začali svoje účinkovanie v EL UEFA až v 2. predkole, pozn.), budú svoju pozornosť do Nyonu upierať aj zástupcovia MFK Košice. Aktuálny víťaz Slovenského pohára z východnej metropoly SR bude rovnako ako úspešnejší z dvojice 2. predkola Spartak Trnava - FK Sarajevo (Bosna a Herceg.) figurovať pred žrebom medzi nenasadenými mužstvami. Naopak, úradujúci slovenský ligový vicemajster zo Žiliny, ktorý si v 2. predkole zmeria sily s moldavskou Daciou Kišiňov, sa nachádza medzi 35 nasadenými tímami.

Zápasy 3. predkola Európskej ligy UEFA 2009/2010 sú na programe 30. júla (prvé duely), resp. 6. augusta (odvety). Úspešné kluby z tejto fázy ešte nepostúpia priamo do základných skupín, ale musia prejsť tzv. play-off (20., resp. 27. 8.). Skupinová fáza sa bude hrať v termínoch od 17. septembra do 17. decembra 2009, vyraďovacia časť sa začne 18. februára 2010. Finálové stretnutie premiérového ročníka Európskej ligy UEFA je na programe v stredu 12. mája 2010 v Hamburgu.

Zoznam účastníkov 3. predkola kvalifikácie futbalovej Európskej ligy UEFA 2009/2010 (70 mužstiev, z nich 35 postúpi do play-off fázy /doplní ich 26 priamo nasadených tímov + 15 neúspešných klubov z 3. predkola LM 2009/2010/, z ktorej sa v skupinovej fáze EL predstaví 38 mužstiev):

Nasadené tímy (35): AS Rím (Tal.), PSV Eindhoven (Hol.), Hamburger SV (Nem.), Fenerbahce Istanbul (Tur.), OSC Lille (Fr.), Sporting Braga (Portug.), FC Bruggy (Belg.), Austria Viedeň (Rak.), Metalist Charkov (Ukr.), Athletic Bilbao (Šp.), Hapoel Tel Aviv (Izr.), FC Fulham (Angl.), CSKA Sofia (Bulh.), Odense BK (Dán.), Lech Poznaň (Poľ.), Slovan Liberec (ČR), FC Aberdeen (Škót.), Krídla Sovietov Samara (Rus.), FC Vaslui (Rum.), PAOK Solún (Gréc.) + postupujúci z dvojzápasov 2. predkola EL UEFA 2009/2010 Steaua Bukurešť (Rum.)/FC Újpest (Maď.), FC Bazilej (Švajč.)/FC Santa Coloma (Andorra), FC Tobol (Kazach.)/Galatasaray Istanbul (Tur.), Rosenborg Trondheim (Nór.)/FK Karabach Agdam (Azerb.), Aalborg BK (Dán.)/FK Slavija (Bosna a Herceg.), Rudar Velenje (Slovin.)/Crvena Zvezda Belehrad (Srb.), Anorthosis Famagusta (Cypr.)/OFK Petrovac (Č. Hora), Bröndby IF (Dán.)/FC Flora Tallinn (Est.), Metalurg Doneck (Ukr.)/FC MTZ-RIPO Minsk (Bielor.), FC Zestafoni (Gruz.)/Helsingborgs IF (Švéd.), MŠK ŽILINA (SR)/Dacia Kišiňov (Mold.), Dinamo Minsk (Bielor.)/Tromsö IL (Nór.), Rapid Viedeň (Rak.)/Vllaznia Škodra (Alb.), Pacos Ferreira (Portug.)/Zimbru Kišiňov (Mold.), NAC Breda (Hol.)/FC Gandzasar Kapan (Arm.).

Nenasadené tímy (35): Young Boys Bern (Švajč.), Valerenga Oslo (Nór.), Fredrikstad BK (Nór.), Vojvodina Nový Sad (Srb.), APOP Kinyras Peyias (Cypr.), IFK Göteborg (Švéd.), MFK KOŠICE (SR), Hajduk Split (Chorv.), Interblock Ľubľana (Slovin.), Honvéd Budapešť (Maď.) + postupujúci z dvojzápasov 2. predkola EL UEFA 2009/2010 Polonia Varšava (Poľ.)/AC Juvenes/Dogana (San Maríno), Sturm Graz (Rak.)/Široki Brijeg (Bosna a Herceg.), FC Honka (Fín.)/FC Bangor City (Wales), St. Patrick´s Athletic (Ír.)/FC Valletta (Malta), Omonia Nikózia (Cypr.)/HB Tórshavn (Faer. ostr.), NK Gorica (Slovin.)/FC Lahti (Fín.), SK Sigma Olomouc (ČR)/Fram Reykjavík (Isl.), Legia Varšava (Poľ.)/FC Olimpi Rustavi (Gruz.), FC Falkirk (Škót.)/FC Vaduz (Licht.), Elfsborg IF (Švéd.)/FC Haladás Szombathelyi (Maď.), FC Naftan Novopolock (Biel.)/KAA Gent (Belg.), Liepajas Metalurgs (Lot.)/Dinamo Tbilisi (Gruz.), FC Differdange 03 (Lux.)/NK Rijeka (Chorv.), FK Suduva (Litva)/Randers FC (Dán.), FK Vetra (Litva)/HJK Helsinki (Fín.), FK Milano (Mac.)/Slaven Belupo Koprivnica (Chorv.), KR Reykjavík (Isl.)/FC Larissa (Gréc.), Rabotnički Skopje (Mac.)/FC Crusaders (Sev. Ír.), Bnei Yehuda Tel Aviv (Izr.)/FC Dinaburg Daugavpils (Lot.), PFC Černo More Varna (Bulh.)/FC Iskra-Stal Ribnita (Mold.), FBK Kaunas (Litva)/FK Sevojno (Srb.), KS Flamurtari Vlora (Alb.)/FC Motherwell (Škót.), Skonto Riga (Lot.)/Derry City (Ír.), FC Sliema Wanderers (Malta)/Maccabi Netanya (Izr.), FK Sarajevo (Bosna a Herceg.)/SPARTAK TRNAVA (SR).