ŽILINA. Vystavená bude aj fujara nestora slovenských fujaristov Martina Sanitrára zo súkromnej zbierky Ľubomíra Páričku.
Výstavu Pastierske hudobné nástroje zo stredného Slovenska sprístupnia 3. júla o 18:30. Iniciátormi myšlienky vytvoriť tradíciu výstavných aktivít v Radenovom dome, tematicky sa týkajúcich originálnych hudobných nástrojov regiónov Slovenska, je Michal Filo a Juraj Kudjak, členovia Spolku fujarášov Slovenska. Na podnet tohto spolku bola fujara zapísaná do zoznamu kultúrnych pamiatok UNESCO.
"Cieľom výstavy je oživiť myšlienku pastierstva v Čičmanoch, kde kedysi existovalo 13 salašov. V neposlednom rade sa tu vytvára priestor pravidelných stretnutí slovenských fujarášov,“ povedal Juraj Kudjak. Oživením piatkového večera bude vystúpenie folklórnej skupiny Javorinka z Čičmian a prezentácia pastierskych piesní v podaní fujarášov pri Gregorovom humne. Nebude chýbať ani ochutnávka tradičných výrobkov z ovčieho syra.
"Výstava otvára Kultúrne leto v Čičmanoch, nasledovať budú víkendové podujatia pod názvom Remeslá a folklór a vyvrcholením bude štvrtý ročník celoslovenského stretnutia fujaristov," dodal Kudjak. Aj takýmto spôsobom sa podľa neho snažia obohatiť turistický ruch obce Čičmany.
Čičmany sú najvyššie položenou obcou v Žilinskom okrese. Prvé zmienky o nej pochádzajú z roku 1272 Dedina je známa starobylou a unikátnou architektúrou - maľovanými zrubovými drevenicami. Pre ich záchranu bola dolná časť obce v roku 1977 vyhlásená za pamiatkovú rezerváciu ľudovej architektúry.