TERCHOVÁ. Považské múzeum v Žiline pripravilo v priestoroch expozície Jánošík a Terchová špecifickú výstavu a prezentáciu dermoplastických preparátov viacerých druhov stavovcov, ktoré tu trvale alebo dočasne žijú pod názvom Stavovce Terchovej a okolia.
„V Terchovej a v priľahlých pohoriach Krivánskej Fatry a Kysuckej vrchoviny bol doposiaľ zistený výskyt siedmych druhov obojživelníkov a šiestich druhov plazov. Väčšinu z nich budú mať možnosť návštevníci expozície uvidieť zblízka a porovnať si ich vzájomné medzidruhové rozdiely. Dobre preskúmané sú tiež spoločenstvá vtákov, ktorých sa len na území Národnej prírodnej rezervácie Rozsutec vyskytuje 78 druhov," povedal autor výstavy a zoológ Považského múzea v Žiline Ladislav Hlôška.
Súčasťou výstavy budú dnes už veľmi vzácne a ohrozené druhy vtákov, ktoré hniezdia v štrbinách a rozsadlinách skalných stien a veží tohto majestátneho vrchu, ku ktorým patrí napríklad murárik červenokrídly či skaliar pestrý. Vystavené budú aj niektoré druhy cicavcov, ktoré sú charakteristickými zástupcami fauny obce a okolia ako napríklad lasica myšožravá, plšík lieskový či kuna skalná.
„K vysokej druhovej rozmanitosti fauny okolia Terchovej nepochybne prispieva v nemalej miere aj blízkosť Národného parku Malá Fatra s prírodnými biotopmi, z ktorých mnohé boli pre svoju zachovalosť a jedinečnosť zaradené medzi biotopy európskeho významu," dodal Hlôška.
Výstava bude sprístupnená návštevníkom Terchovej od 1. júla do 31. augusta 2009. Organizátorom podujatia je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.
Jánošík a Terchová
Kraj pod Rosutcom a jeho najznámejšieho rodáka - Jánošíka prezentuje viac ako 30 rokov expozícia Považského múzea v Žiline v Terchovej pod názvom Jánošík a Terchová. Bude tomu rok, čo expozícia prešla kompletnou revitalizáciou. Hoci jadrom expozície je legedárny ľudový hrdina, zameraná je aj na výročné zvyky Terchovej, na špecifický hudobný folklór, pastierstvo a salašníctvo. Potenciál obce a okolia okrem jej národopisu tvoria taktiež jej bohaté prírodné pomery.
(lk)
Autor: lk