ŽILINA. "Možno aj tento priestor bude pre nich inšpiratívny, motivačný, konfrontačný s históriou, a v konečnom dôsledku aj oddychový," uviedla manažérka Považského múzea v Žiline Adriana Brziaková. Výstava okrem historického a edukačného zámeru vzdáva hold žene ako matke a manželke.
Od jej sprístupnenia pred tromi týždňami videlo výstavu takmer 1 400 návštevníkov. "Oslovila najmä vekovo mladšie publikum, práve ukážkami exponátov kedysi štandardných domácich pomôcok či spotrebičov vidieckej a mestskej domácnosti na prelome 19. a 20. storočia ako mangeľ, ručná práčka, maselnička, šijacie stroje či prvé vysávače. V súčasnosti tieto exponáty v kontexte modernej doby pôsobia na návštevníkov skôr bizarne," konštatovala Brziaková. Svedčia o tom podľa nej aj postrehy a otázky detí, ktoré určité z vecí bežného vybavenia kuchyne vtedajšej doby vidia prvýkrát, nevedia ich identifikovať a nepoznajú ich ani len z filmov.
"Zaujímavým momentom výstavy pre súčasné ženy je odev, ktorý používala vidiecka alebo mestská žena. Unikátny terchovský svadobný kroj, ktorý sa v takejto celistvej podobe zachoval málokde, sviatočný čičmiansky kroj alebo elegantné dámske šaty s topánkami a doplnkami, ktorým by neodolala ani moderná žena," podotkla Brziaková. Výstava je doplnená fotografiami Matildy Rekovej, úspešnej žilinskej fotografky tohto obdobia. Organizátorom výstavy je Žilinský samosprávny kraj a Považské múzeum v Žiline.