BYTČA. Martin Holák býva v Bytči. Na plote pri dome mal nové pletivo. Diviaky ho dokázali roztrhať a zničiť celú úrodu zemiakov. Podarilo sa im to na dvakrát. Škoda podľa neho nie je veľká. Úradu však má kompletne zničenú. Aby mu nezničili aj celé pletivo, musel urobiť ďalšie opatrenia. Okolo záhrady umiestnil ďalšie plechové zábrany.
Toto ešte nezažili
Holák však hovorí, že diviaky sú v Bytči veľmi premnožené. „Takto blízko pri chalupách ešte neboli. Ja si to nepamätám," povedal. Tvrdí, že mu nepomôžu ani poľovníci. Vraj v blízkosti domov strieľať nemôžu. Predseda poľovného združenia v Bytči Jozef Mrena tvrdí, že diviaky premnožené nie sú a škoda, ktorú tento rok spôsobili je menšia, ako v minulosti. Podľa neho je však práve teraz najhoršia doba na ochranu farmárov. Diviačice totiž vodia mladé a nemôžu ich strieľať. Zakazuje to zákon, bol by to trestný čin.
Škodu majú uhradiť poľovníci
„Podľa zákona o poľovníctve je užívateľ poľovného revíru povinný uhradiť škodu, ktorú v poľovnom revíri na poľných plodinách spôsobila úžitková zver," povedala hovorkyňa ministerstva pôdohospodárstva Adriana Jobbiková. Podľa jej slov to, či sú diviaky premnožené, zisťuje užívateľ poľovného revíru každoročne pri sčítaní zveri k 31. marcu. „Takto spočítané množstvo diviačej zveri je podkladom pre vyhotovenie návrhu plánu lovu," dodala Jobbiková. Plán schvaľuje obvodný lesný úrad a správca revíru môže požiadať o jeho zvýšenie. „Jedným z dôvodov úpravy plánu je aj zvýšená koncentrácia diviačej zvery a potreba jej zníženia za účelom predchádzania škodám." Kvôli monitoringu moru ošípaných je navyše tento rok povolený ich celoročný odstrel.
Prednosta Obvodného lesného úradu v Žiline (OLÚ) Kornel Bugan hovorí, že každý poškodený má právo si uplatniť náhradu škody u užívateľa poľovného revíru. Ak nebude úspešný, môže sa obrátiť na OLÚ. „Musí to však stihnúť v lehote do 15 dní odo dňa, keby mu škoda vznikla. Písomne musí doložiť, že kontaktoval poľovného združenie a oni ho odmietli," povedal Bugan. Tento rok podľa jeho slov ešte nikto takúto možnosť neuplatnil. Z minulosti si však podobné prípady pamätá. „Zákon je však starý a nešikovný. Keď sa však totiž komisia dohodne na náhrade a výške škody a združenie sa odvolá, rozhodnutie stráca platnosť. Potom už môže rozhodnúť len súd," dodal Bugan.
Tretí prípad
Predchádzajúce dva prípady v Bytči sa stali v priebehu uplynulého mesiaca. Prvý na Družstevnej ulici, kde diviaky roztrhali pletivo a zničili zemiaky v záhrade domu Dariny Chudej. Druhým poškodeným je Jozef Korbáš z Malej Bytče, ktorému diviaky spôsobili škodu za 1 650 € (50-tisíc Sk). Obaja mali problém sa s poľovníkmi dohodnúť na náprave.