ŽILINA. Na rozvíjanie rodičovských a sociálnych zručností žien obetí domáceho násilia a ich detí bol zameraný polročný projekt žilinského občianskeho združenia (OZ) Náruč Pomoc deťom v kríze Zefektívnenie práce s rodinami ohrozenými domácim násilím, ktorý vyvrcholil koncom mája spoločným pobytom 11 rodín v kysuckej Oščadnici. Informovala o tom psychologička OZ Náruč Pomoc deťom v kríze Jana Švecová.
Hlavnými aktivitami projektu bol podľa nej skupinový tréning rodičovských zručností a podporná klubová činnosť. Matky a ich deti sa pol roka zúčastňovali na skupinových terapeutických a podporných dobrovoľníckych programoch. V rámci nich pracovníci a dobrovoľníci OZ pomáhali posilňovať ich vnútorné zdroje, aby boli schopné ľahšie sa vyrovnávať s náročnými situáciami v rodine a viesť kvalitnejší a bohatší život," povedala Švecová.
"Pre mnohé matky bol spoločný pobyt mimo rodinného prostredia skutočne prvou príležitosťou oddýchnuť si a plnohodnotne stráviť čas so svojimi deťmi. Dostali priestor na to, aby sa s deťmi hrali, rozprávali, vnímali ich potreby a pocity. Cez rôzne hry a aktivity sa im mohli priblížiť a posilniť tak vzájomný vzťah. Súčasťou boli aj každodenné ranné a večerné komunity, na ktorých sa účastníci nahlas učili hovoriť o pocitoch, hodnotiť aktivity, správanie, oceňovať druhého," povedala Švecová.
Za veľmi dôležité považuje psychologička OZ skupinové stretnutia matiek, na ktorých si prerozprávali životné príbehy. Tu často zistili, že nie sú samé, ktoré mali problémy v partnerskom spolužití či pri výchove detí. Keďže sa nachádzali v rôznych fázach riešenia svojho problému, navzájom sa dokázali motivovať a aktivizovať, poskytnúť si podporu, porozumenie.
Skupinové aktivity pre matky a rodiny vníma OZ Náruč Pomoc deťom v kríze podľa Švecovej ako veľmi dôležitú súčasť sociálnej práce s ohrozenými rodinami. "Atmosféra v skupine je jedinečná, akceptujúca každého bez ohľadu na jeho životný príbeh. Často práve tu počujú klientky, že ony nie sú tie slabé, ktoré zlyhali, ale naopak. Ony sú tie silné, ktoré začali situáciu riešiť - či už v prospech seba alebo detí. Našli v sebe odhodlanie, silu, vytrvalosť, bojovnosť, často napriek všetkému a všetkým, a to si zaslúži obrovský obdiv a ocenenie," uzatvorila Švecová.
Projekt Zefektívnenie práce s rodinami ohrozenými domácim násilím sa realizoval vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a mesta Žilina.