TEPLIČKA NAD VÁHOM. Už päť rokov trvá nespokojnosť ľudí s postupom pri vyplácaní vykúpených, či vyvlastnených pozemkov pod infraštruktúru a fabriky závodu Kia pri Žiline. Dodnes ich malo zostať posledných 68 nespokojných. Všetky pozemky stále nevlastní ani kórejský investor.
Ľudia žiadajú doplatiť okrem pôvodnej okolo stoštyridsaťkorunovej sumy doplatok do 350 korún za meter štvorcový pozemku. Pred dvoma týždňami štrajkovali, chcú zasa. Zvažujú dokonca fyzickú blokádu fabriky. „Chceli sme ukázať, že sme stále nespokojní, pretože ľuďom nedoplatili peniaze, ktoré im podľa nás patria," hovorí o poslednej akcii šéfka petičného výboru nespokojných bývalých vlastníkov Justína Kozánková. Bývalí vlastníci pýtajú 697-tisíc eur.
„Čakáme na odpoveď na náš posledný list úradu vlády. Ak dostaneme zápornú odpoveď, tak opäť zablokujeme cestu. Teraz už však nie len výstražne, keď bude treba aj na tri týždne," povedala Kozánková.
Vysporiadanie pozemkov pre Kiu nemá na starosti priamo štát, ale spoločnosti Žilina Invest s.r.o., Govinvest I s.r.o. a Govinvest II s.r.o. Zostávajúci ľudia podľa Žilina Investu nárok na doplatky však už nemajú. „Pozemky na ktoré sme dostali peniaze sme už na 99 percent vyplatili," hovorí jeden z konateľov spoločnosti Žilina Invest Mikuláš Kačaljak. Všetky peniaze, ktoré vláda na pozemky pod fabriku vyčlenila už teda rozdelili. „V prípade zostávajúcich ľudí už ide len o ich morálne právo na doplatenie. Boli vyvlastnení a s týmito ľuďmi sa v rozhodnutí vlády nepočítalo," povedal Kačaljak.
Ľudia sa však bránia. Ku vyvlastneniu došlo podľa šéfky petičného výboru nespokojných vlastníkov až po pridelení peňazí na vyrovnanie s bývalými vlastníkmi. „Keď tisíc ľudí dostane a 68 nedostane, tak aký morálny dlh," hovorí Kozánková. Rovnako vyvlastnení ľudia pozemky predať chceli, nestihli to však. „Vyvlastnili ich a teraz tvrdia, že na doplatok nemajú nárok. Nie je to predsa spravodlivé," hovorí Kozánková. Jednej z obyvateliek sa dokonca vraj stalo, že do právoplatnosti prededenia pozemku jej chýbala len 15 dňová lehota nadobudnutia právoplatnosti. Krajský stavebný úrad ju vraj vyvlastnil aj napriek tomu. Dohodnúť sa chcela.
Stále nie sú vysporiadané pozemky ani pod samotným závodom a nevlastní ich teda ani samotný výrobca áut. „Spoločnosť Kia motors podpísala v roku 2004 investičnú zmluvu so Slovenskou republikou, ktorá sa zaviazala v rámci podpory investície zabezpečiť pozemky pod závod. Doteraz tento proces nebol ukončený," povedal hovorca Kie Dušan Dvořák.
Snažia sa preto komunikovať so zodpovednými, aby sa proces ukončil v najkratšej možnej dobe. „Z pohľadu firmy dnešný stav vnímame ako nesplnený záväzok v investičnej zmluve," povedal Dvořák.