STRÁNSKE. Občianske združenie Stopskládkam poslalo starostovi Stránskeho a primátorovi Rajeckých Teplíc e-mailom výzvu, aby zlikvidovali čierne skládky a zabránili tvoreniu nových. Najväčší problém majú v lokalite Diel, „kde sme pod kopami navozenej hliny objavili veľké množstvá nebezpečných odpadov," napísala obciam predsedníčka občianskej iniciatívy Stopskládkam Katarína Kubincová.
V liste poslala aj veľa fotiek, pripravený plagát a niekoľko tipov, ako by mali obce postupovať. Napríklad by obce mali postaviť na poľnej ceste závory, monitorovať miesta kamerami, vytlačiť a rozniesť plagát či spolupracovať s farnosťou a propagovať aktivity na omšiach. Združenie tiež pohrozilo, že bude o prípadnej nečinnosti obcí informovať v médiách. List ale neposlali správnym orgánom - Obvodnému úradu životného prostredia v Žiline a Slovenskej inšpekcii životného prostredia.
„Pri odhaľovaní nepovolených skládok je vítaná každá iniciatíva," hovorí prednostka Obvodného úradu životného prostredia v Žiline Drahomira Macašková.
Problém chytiť vinníka
Kopy odpadov pri napájadle pod kopcom Diel a pri starom salaši sú na území Stránskeho. Vedie k nim asi sedem prístupových ciest, niektoré aj z Teplíc. „Budeme hľadať spôsoby, aby sme tomu zabránili. Niekto to ale musí zaplatiť. A keďže je zo zákona povinná to odstrániť obec, zaplatíme to my. Hoci na 99-percent tvrdím, že odpady nepochádzajú zo Stránskeho," povedal starosta Jaroslav Mitaš.
Nejde o malú sumu, starosta odhaduje likvidáciu na 3 319 €. S iniciatívou nemal Mitaš problém, aj námety na riešenie boli podľa neho podnetné. Pôvodcu vyvezenej hliny úrad odhalil a zaviazal ju odstrániť. Pod ňou je ale približne desať nákladných áut stavebného odpadu, medzi ním aj terpapier, ktorý sa považuje za nebezpečný odpad. Minulý rok zlikvidovala obec dve čierne skládky. Pokutu však zatiaľ nedali, je problém chytiť páchateľa pri čine. Mitaš tvrdí, že zabezpečuje nadštandardné podmienky na vývoz odpadu.
Dva razy do roka majú miestni pripravené kontajnery, minulý rok tatko vyviezli okolo 60 ton odpadu, tento rok to bolo deväť kontajnerov. Rajecké Teplice sú podľa primátora Petra Dobeša kúpeľné mesto, ktoré rovnako ako celý región spolupracujú v rámci združenia Rajecká dolina a aktívne sa podieľa na minimalizovaní negatívnych vplyvov na životné prostredie.
Budú spolupracovať Vedenie oboch obcí sa minulý týždeň stretlo a dohodlo spoločný postup. Stránske zabezpečí likvidáciu odpadu a praví terén. Osadí informačné tabule o zákaze sypania smetí a miesta bude pravidelne kontrolovať Mestská polícia Rajeckých Teplíc.
Mesto má tiež posilniť osvetové aktivity. Vyplýva to zo zápisu zo stretnutia, ktorý poskytol MY Žilinským novinám mestský úrad Rajeckých Teplíc. Obvodný úrad životného prostredia v Žiline monitoruje nelegálne skládky, aj tie v Stránskom. Prednostka úradu Drahomira Macašková vidí hlavný problém v nedosledovaní drobných stavebníkov a ich nakladania s odpadmi. Úrad sa totiž vyjadruje k stavebným konaniam podnikateľov.
V podmienkach záväzného stanoviska uvádza rozsah nakladania s odpadmi, upozorňuje na odovzdanie odpadov vyprodukovaných počas stavby do povolených zariadení, prípadne požaduje preukázanie zabezpečenia vyprodukovaných odpadov. Dodržanie podmienok však kontrolujú miestne stavebné úrady v kolaudačnom konaní a zrejme nie vždy dostatočne.