Streda, 30. november, 2022 | Meniny má Ondrej, Andrej

SFZ vyšetruje zápas v Dunajskej, fanúšikovia sa sťažujú prokurátorovi

Futbalový zápas v Dunajskej Strede pre fanúšikov MŠK Žilina skončil predčasne. Usporiadatelia ich vyviedli násilím. Chcú sa brániť.

Fanúšikovia vhodili svetlice, usporiadatelia ich vyhodili.Fanúšikovia vhodili svetlice, usporiadatelia ich vyhodili. (Zdroj: SITA)

Futbalový zápas v Dunajskej Strede sa pre fanúšikov MŠK Žilina skončil predčasne. Usporiadatelia ich vyviedli násilím. Chcú sa preto brániť na súde.

ŽILINA. Disciplinárna komisia Slovenského futbalového zväzu začína konanie proti futbalovým klubom a fanúšikom Dunajskej Stredy a Žiliny. Píše sa to v aktuálnej Úradnej správe. Reaguje tak na incident počas minulovíkendového vzájomného zápasu. Po vhodení niekoľkých svetlíc domáci usporiadatelia vypratali sektor s hosťujúcimi fanúšikmi. Nezaobišlo sa to bez kopancov a buchnátov boxerom, či obuškami.

Viac o prípade si prečítajte tu.

„Primeranosť, či neprimeranosť uvedeného zákroku prináleží hodnotiť polícií," odpovedala na otázku MY Žilinských novín hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu Janka Peráčková. SFZ proti pyrotechnike už dlhšie aktívne bojuje, žiadna politika SFZ nie je však podľa Peráčkovej spojená s fyzickými útokmi na kohokoľvek. „Organizátor zápasu, v tomto prípade domáci klub, je povinný zabezpečiť hladký priebeh zápasu okrem športovej aj po bezpečnostnej stránke," napísala Peráčková.

Manažér DAC Dunajská Streda Dušan Chytil ku zásahu nechcel vyjadrovať. "Ja som sa o to nezaujímal," povedal. Odkázal nás na bezpečnostného technika Jána Botta.

„Delegát zápasu a rovnako aj funkcionári MŠK Žilina, ktorí boli na zápase prítomní kvitovali, čo sa stalo a malo sa to podľa nich stať ešte skôr, pretože sa takto správali," povedal bezpečnostný technik zápasu Ján Bott. Ďalšie podrobnosti ku prípadu povedať odmietol.

Prišli domov s modrinami

Žilinčania prišli domov s modrinami, aj zlomenou nohou. Celý týždeň sa radili s právnikmi a pripravujú trestné oznámenia. „Mám z toho zmiešané pocity, pretože by zrejme asi nakoniec bolo najlepšie, ak by sme tam vôbec necestovali," hodnotí autobusový zájazd na zápas MŠK Žilina v Dunajskej Strede šéf žilinského Fan Clubu Michal Kolárik. Zásah usporiadateľov, podľa neho jednoznačne nebol primeraný. „Dokonca natoľko vážny, že sme sa rozhodli dať podnety na prokuratúru a uvidíme, ako sa to ďalej bude vyvíjať," hovorí Kolárik.

Fanúšikov mrzí aj reakcia klubu, ktorý sa ich podľa Kolárika vôbec nezastal. „Naopak ešte nás označili za výtržníkov, ktorí robia zlé meno klubu. To odmietame, nikoho sme nenapádali, usporiadatelia postupovali neadekvátne," povedal Kolárik. To, že svetlice leteli zo žilinského sektoru nepopiera, v žiadnom prípade však podľa neho nešlo o úmysel niekoho zraniť.

„Futbalový klub MŠK Žilina sa dištancuje od udalostí, ktoré sa stali na stretnutí 33. kola CL v Dunajskej Strede. Fanúšikovia futbalového klubu MŠK Žilina neboli organizovaní klubom. MŠK Žilina doteraz znášala všetky sankcie za Fanklub, platila pokuty napriek tomu, že Fanklubu prispievala sumou 133 Euro na organizovanie výjazdov na ihriská súperov," píše sa v stanovisku MŠK Žilina na jeho internetovej stránke.

Otázky by mali smerovať na klub

Na otázky MY Žilinských novín odpovedala hovorkyňa Slovenského futbalového zväzu Janka Peráčková.

Považujete zákrok proti fanúšikom MŠK Žilina v Dunajskej Strede za primeraný?

- Primeranosť resp. neprimeranosť uvedeného zákroku prináleží hodnotiť PZ SR.

Je "protisvetlicová" politika SFZ spojená s fyzickými útokmi aj na ostatných fanúšikov v sektore? Uplatňuje sa kolektívna vina?

- Žiadna politika SFZ nie je spojená s fyzickými útokmi na kohokoľvek. Organizátor zápasu, v tomto prípade domáci klub, je povinný zabezpečiť hladký priebeh zápasu okrem športovej aj po bezpečnostnej stránke.

Prečo DAC doteraz nemá zmluvu s políciou a môže usporiadať zápasy?

- Normy SFZ nepodmieňujú uzavretie zmluvy s krajským riaditeľstvom PZ SR zo strany klubu. Každý klub by mal zaistiť bezpečnosť a postup uzatvorenia zmluvy s políciou je nami odporúčaný. Ochrana fanúšikov oboch sektorov, hladký a bezpečný priebeh zápasu, to je to, čo by malo byť záujmom samotného klubu. Okrem iného, podľa zákona 479/2008 Z.z., ktorý z väčšej časti začal platiť 1. 12. 2008, je klub organizátorom a organizátor je povinný vypracovať organizačný poriadok, bezpečnostné opatrenia, opatrenia na ochranu zdravia a tieto publikovať a dodržiavať. Otázka „Prečo DAC nemá uzavretú zmluvu s políciou" by mala byť smerovaná na samotný klub.


Prečo boli usporiadatelia vyzbrojení pomôckami ako sú, napríklad, "boxery"?

- Toto nie je otázka na SFZ. Usporiadateľskú i bezpečnostnú službu si najímajú samotné kluby. SBS musí mať licenciu od MV SR na výkon činnosti. Čo sa týka usporiadateľov, v súčasnosti medzi MŠ SR a SFZ (tiež inými športovými zväzmi, ktorých sa zákon týka) prebieha komunikácia, ktorá sa týka práve odbornej spôsobilosti na pozíciu Usporiadateľ resp. Športový organizátor. (Tento termín sa objavil v zákone 479/2008 Z.z. avšak MŠ SR zatiaľ nedalo vykonávací predpis k tomuto zákonu, a k tejto otázke.)


Bude futbalový zväz prípad ďalej riešiť?

- Pokiaľ sa uvedený incident objaví v správe delegáta, resp. ktorýkoľvek iný orgán SFZ dá podnet na Disciplinárnu komisiu, bude sa táto prípadom zaoberať. (pozn. red. Disciplinárna komisia začína disciplinárne konanie za HNS divákov (CL, DS - ZA) voči DAC Dunajská Streda a MŠK Žilina a žiada kluby o písomné vyjadrenie a prijaté opatrenia na zamedzenie vzniku obdobných previnení do 10 dní. Úradná správa SFZ 5. 6. 2009)

Hrozí MŠK Žilina za správanie fanúšikov trest?

- Platí horeuvedená odpoveď. Vzhľadom na to, že z videí dostupných na internete je zrejmé vhodenie svetlíc na hraciu plochu, určite bude tento prípad posudzovaný príslušnou odbornou komisiou.

(trš)

Fanúšikovia MŠK: Do Dunajskej chceme aj na jeseň

Ako s odstupom času hodnotíte výjazd na zápas do Dunajskej Stredy?

- Mám z toho všetkého zmiešané pocity. Najlepšie by asi bolo, ak by sme tam vôbec nešli. Boli sme tam však a stali sa veci, ktoré sa stali, nemôžem to hodnotiť, inak ako negatívne. Z futbalu sme nevideli to, čo sme chceli a z celého zápasu máme len spomienky na inkasované zranenia. Zásah usporiadateľskej služby, ktorý bol voči nám, určite nebol primeraný. Bol natoľko vážny, že sme sa rozhodli dať podnety na prokuratúru, aby začala vo veciach konania. Uvidíme, ako sa to ďalej bude vyvíjať.

Plánujete podať trestné oznámenia. Prečo a začo?

- Trestné oznámenia z našej strany budú, ale konkrétne paragrafy teraz povedať neviem. Určite tam budú podnety na prešetrenie zákrokov. Po porade s odborníkmi sme sa rozhodli rovno dať podnet priamo na prokuratúru do Dunajskej Stredy.

V hľadisku pred incidentom provokovali aj Žilinčania. Nebol teda zákrok nevyhnutný?

Slovné provokácie boli z oboch strán.

Aké a prečo?

Bola to odpoveď na pokriky domácich.

Bolo to treba?

Nebolo to potrebné.

Prečo to teda na záznamoch pred zásahom vyzerá, že domáci a hosťujúci fanúšikovia sa navzájom hrubo urážajú, pričom výnimkou nie sú národnostné urážky?

- Vzájomné hecovanie k futbalu patrí. Deje sa tak, aj keď ide o Trnavu, Slovan, alebo Ružomberok. Podpichovanie k tomu patrí. V Dunajskej Strede sa z toho bohužiaľ stáva aj národnostný problém a vždy padnú aj slovné urážky, ktoré majú národnostný podtón. Rovnako tak tam domáci fanúšikovia kričia Ria Ria Hungaria.

Porušujú tým zákon? Bolo treba odpovedať?

- Nie neporušujú, ale vnímame to ako zbytočné národnostné provokácie, ktoré sa potom rovnako zbytočne oplácajú.

Je teda problém v maďarských fanúšikoch? Prečo tí zo Žiliny často skandujú meno šéfa národniarov, ktorý národnostnú neznášanlivosť svojimi výrokmi často podporuje? Nemajú potom diváci v Dunajskej Strede pocit ohrozenia?

- Stáva sa to dosť často, osobne sa mi to vôbec nepáči a ľudia potom aj na základe takýchto pokrikov berú Žilinu za baštu SNS, čo vôbec nie je pravda. Väčšina z nás sa chce v prvom rade futbalom baviť, o politiku vôbec nejde.

Pôjdete do Dunajskej Stredy aj na prípadný zápas na jeseň?

- Ak tam budeme hrať, čo asi budeme, nevidím problém, prečo by sme tam nemali ísť na výjazd. Určite si dáme oveľa väčší pozor na nejaké provokácie. Určite sa budem snažiť, aby sa na štadión nedostala pyrotechnika. Z Fan Clubu sa tam nedostala ani teraz. Preniesli ju tam ľudia, ktorí nie sú organizovaní vo Fan Clube MŠK Žilina, ale Žiline fandia.

Na štadiónoch pyrotechniku nechcú a z vášho sektoru vyletelo niekoľko svetlíc. Práve to bol dôvod na zákrok.

- Je to jedna z vecí, ktorá ma zaráža. Nepopieram, svetlice zo sektora vyleteli, mám pocit, že dve. V nijakom prípade nešlo o úmysel niekoho zraniť, prerušiť zápas, či urobiť výtržnosť len tak z rozmaru. Bolo to skôr hraničné konanie, pretože sme sa nemohli v sektore hostí normálne pozerať na zápas, pretože tam lietali kamene. Jednoducho, keď len čakáte, čo príde zo strany domácich fanúšikov, vznikne dôvod aj na takúto reakciu pyrotechnikou.

Čo domáci usporiadatelia?

- Usporiadateľská služba s hádzaním kameňov nič nerobila, tak sa niektorí z nás jednoducho snažili domácich určitým spôsobom zastrašiť a ukončiť to "ostreľovanie" nášho sektoru. Nie je to zrejme najlepší nápad, ale nevedeli sme, čo iné máme robiť, aby v tom nepokračovali ďalej. Organizátori to vyhodnotili, že chceme vyvolať roztržku a začali sektor vypratávať. To, akým spôsobom, všetci videli na záznamoch na internete. Som rád, že sme tam mali človeka, ktorý sa snaží s nami chodiť na každý zápas a točil to na kameru. Vďaka tomu to mohli všetci vidieť, aká je v skutočnosti úroveň usporiadateľských služieb, a to ako ľahko môže človek prísť k zraneniu, aj keď vlastne nikomu nič nerobí.

Budete na futbal chodiť aj ďalej?

Určite budeme podporovať žilinský futbal stále. Mrzí nás však, že klub sa nijakým spôsobom neohradil voči zásahu usporiadateľov voči nám a nás sa vôbec nezastal v žiadnom smere. Naopak ešte nás označil za nejakých agresorov a ľudí, ktorí robia zlé meno klubu. Toto odmietame, nikoho sme nenapádali, zranenia sme si neprivodili sami. Všetko to bolo na základe úplne zbytočného zásahu, usporiadatelia postupovali úplne neadekvátne tomu, čo sa na štadióne dialo. Verím, že to inšpekcia, či orgány činné v trestnom konaní nejako vyhodnotia.

Michal Kolárik je predsedom Fan Clubu MŠK Žilina a redaktorom MY Žilinských novín.

Stanovisko MŠK Žilina a. s. k udalostiam v D. Strede

Futbalový klub MŠK Žilina a.s. sa dištancuje od udalostí, ktoré sa stali na stretnutí 33. kola CL v Dunajskej Strede. Fanúšikovia futbalového klubu MŠK Žilina neboli organizovaní klubom. MŠK Žilina doteraz znášala všetky sankcie za Fanklub, platila pokuty napriek tomu, že Fanklubu prispievala sumou 133 Euro na organizovanie výjazdov na ihriská súperov. Za pyrotechniku, ktorá nepatrí na štadióny platí klub veľké pokuty (Artmedia - 2000 Euro, Dubnica - v disciplinárom konaní, mesto Dubnica si nárokuje náhradu škody spôsobenej na majetku v hodnote 8000 Euro, Trnava - v disciplinárnom konaní).

MŠK Žilina a.s. odsudzuje brutálne a vulgárne prejavy správania sa aktérov v Dunajskej Strede a všeobecne na všetkých slovenských futbalových štadiónoch.

(mskzilina.sk)

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vytvor si svoju budúcnosť
 2. Ako vybrať správny televízor? QLED verzus QD OLED
 3. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás.
 4. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 5. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nemusia
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Ako sa účinne vyrovnať s energetickou krízou? Spôsobov je viac
 2. SPŠ strojnícka v Prešove úspešne realizuje program Erasmus+
 3. Kríza nie je dôvodom na zmrazovanie miezd
 4. Zmeny v systéme revíznych postupov
 5. Prvotriedne služby, nikoho iného by sme už nebrali
 6. Posledné voľné byty z úrody Jabloní. Nenechajte si ich ujsť.
 7. Prejdite na zelený benzín, pomoc životnému prostrediu sa ráta!
 8. Ako sa dostať k darčeku výhodnejšie? Skúste túto možnosť.
 1. Po pohlavnom styku by sa ženy mali čo najskôr vymočiť. Muži nie 15 363
 2. Hotely, strava, pláže, služby. Aká je dovolenka v Punta Cana? 6 915
 3. Niektorí ľudia nemajú pracovné návyky. Ako dlho trvá zmeniť to? 5 556
 4. Zarábame milióny, no jachtu na Malorke nemám 5 529
 5. TESCO pokračuje v raste.Otvorilo predajňu v Kysuckom Novom Meste 2 059
 6. EUBA - Tvoja voľba, tvoja budúcnosť 1 420
 7. Liečba rakoviny sa u nás výrazne zlepší. Bude to stáť 300-tisíc 1 399
 8. Diplom, na ktorý budeš právom hrdý. Študuj u nás. 1 105

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Odpustenie
 2. Michal Pavlík: Ako rastú výdavky slovenských domácností
 3. Unicef Slovensko: Ilustrácie, ktoré zachraňujú životy
 4. Dada Vozáriková: Namíbijský denník (6): Ako sme zablúdili
 5. Viktor Pamula: Futbalový klub- záchrana
 6. Rudolfa Vallová: Mečiarizmus - problém uvalený na celú epochu
 7. Anna Miľanová: Závislosť na droge... 2022
 8. Jozef Kozár: Vianočný Mars na večernej oblohe
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 218 994
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 852
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 149
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 550
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 037
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 4 016
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 952
 8. Mária Križanová: Matematika a matikári. 2 661
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Tréner MŠK Žilina Jaroslav Hynek hodnotí jesennú časť.

Rozhovor s trénerom MŠK Žilina Jaroslavom Hynekom.


5 h
Útočník Žiliny Jozef Tibenský pomenoval problémy, ktoré Vlkov trápia.

Žilina - Trnava 2:5 v 19. kole Slovenskej hokejovej ligy.


10 h

Vlastníci starších rodinných domov na Slovensku majú novú možnosť, ako sa popasovať s rastúcimi cenami energií a nákladov na bývanie.


28. nov
Ilustračné foto.

Šesťdesiatdvaročný vodič čelí obvineniu z trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.


29. nov

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Želiezovský dub bol jedným z troch najvýznamnejších stromov v Uhorsku.


29. nov

Podľa nameraných hodnôt mohol spôsobiť výbuch.


29. nov

Agresor zamkol dvere a stiahol si tepláky. Keď odchádzal, podal žene ruku.


22 h

Vodič zraneniam podľahol v nemocnici.


29. nov

Blogy SME

 1. Ľubomír Maretta: Odpustenie
 2. Michal Pavlík: Ako rastú výdavky slovenských domácností
 3. Unicef Slovensko: Ilustrácie, ktoré zachraňujú životy
 4. Dada Vozáriková: Namíbijský denník (6): Ako sme zablúdili
 5. Viktor Pamula: Futbalový klub- záchrana
 6. Rudolfa Vallová: Mečiarizmus - problém uvalený na celú epochu
 7. Anna Miľanová: Závislosť na droge... 2022
 8. Jozef Kozár: Vianočný Mars na večernej oblohe
 1. Grácz Ján: Po 62 odberoch končím s dobrovoľným darovaním krvi. Všeobecná zdravotná odmieta otcovi preplatiť liečbu. 218 994
 2. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia 15 852
 3. Michael Achberger: 7 tajných tipov na chudnutie: malé zmeny, veľké výsledky 6 149
 4. Jana Melišová: V závoji hmly 5 550
 5. Ľuboš Vodička: Železnica na Slovensku: Myjavský viadukt 4 037
 6. Ján Valchár: 9 mesiacov štvordňovej operácie (a najlepšia investícia histórie). 4 016
 7. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět 3 952
 8. Mária Križanová: Matematika a matikári. 2 661
 1. Jiří Ščobák: Put*n neumí číst historii: Vybudoval ukrajinský národ, nakopl civilizovaný svět
 2. Jiří Ščobák: Je 6 000 mrtvých v Kataru moc?
 3. Monika Nagyova: Staré dievky z Luníka IX
 4. Juraj Karpiš: Ako investovať a sporiť, keď spľasla matka všetkých bublín a hrozí recesia
 5. Jiří Ščobák: Nechci se otužovat, ale v praxi to trochu dělám
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 51. - Antarktída - Prvá Byrdova antarktická expedícia (1928 - 1930) - 3/3, Prelet nad južným pólom
 7. Jiří Ščobák: Chcete výborný seriál s nestandardním příběhem? Chcete krásnou herečku a herce, kteří umí hrát? Teplo lidské duše? Strašidelný zámek a psychiatrii?
 8. Jiří Ščobák: Porazíme infláciu? Ako vznikla, kto za ňu môže a ako ju riešiť?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu