Futbalový klub MŠK Žilina sa od udalostí dištancoval, len nie je jasné, od čoho vlastne. Od tých dvoch, či maximálne troch, ktorí hodili svetlice, alebo od tých ostatných, ktorých domáci usporiadatelia vybili ako žito.
Pyrotechnika na futbalové ihrisko nepatrí. Každému v sektore, z ktorého priletí svetlica, teda hrozí postih?
Trnavčania v Nitre hádzali svetlice. Vtedy dokonca potrestali všetkých. Zápas sa opakoval a bez fanúšikov. Žilinčanov v Dunajskej Strede rovnako potrestali všetkých. Trest bol však trošku intenzívnejší, rozbité hlavy, zlomená noha, modriny. Usporiadatelia na nich vytiahli boxery a obušky. Kto im dal na to právo? Postupovalo by sa rovnako aj v prípade, že by v sektore bolo päťsto Trnavčanov? Myslím si, že nie.
Zápas by sa asi hral opäť bez fanúšikov. Nie je toto dvojitý meter, v neprospech toho slabšieho? Žilinčania, v porovnaní s Trnavčanmi, aspoň čo do počtu, boli. „Žiadna politika SFZ nie je spojená s fyzickými útokmi na kohokoľvek," napísala hovorkyňa Janka Peráčková.
To si ale nemyslia fanúšikovia, ktorí išli organizovane na zápas s fanklubom do Dunajskej Stredy, svetlicu nehodili a rozbili im hlavy, alebo majú po tele modriny. Ak to bola individuálna akcia ochranky, tak potom musia byť jej členovia za svoje správanie a uplatnenie kolektívnej viny, potrestaní.
Neobhajujem ľudí, ktorí na ihrisko vhadzujú svetlice. Nikto však doteraz nevystúpil proti ľuďom, ktorí bezdôvodne bijú fanúšikov len preto, že ich je málo. Ak by som hodil svetlicu z čestnej lóže, tak zmlátia hostí v čestnej lóži?
A klub sa od takéhoto incidentu dištancuje! Z čestnej lóže, kde predstavitelia MŠK sedeli, okrem svetlíc zrejme viac nebolo vidieť. MŠK Žilina vo svojom vyhlásení na celý incident zareagoval výpočtom všetkého, čo kvôli fanúšikom musel, či bude musieť, zaplatiť. Peniaze odídu z klubu na zväz a nič sa nezmení. O fanúšikov sa nikto nestará. Ani o dobrých, ani o zlých. Klubu sa nepáči platiť, viditeľná prevencia však nikoho nezaujíma.
Je jedno, čo je nebezpečnejšie. Či svetlice alebo fyzický útok. Oboje na štadiónoch SFZ vraj nechce. Proti svetliciam však roky aktívne brojí, proti amatérom, čo sa volajú organizátori, nerobí nič. Keď na futbal nebude nikto chodiť, nebude koho strážiť a kluby budú mať pokoj. Potom už nebudú musieť nariekať nad slabou návštevnosťou, ako doteraz.
Niekedy to však takto skutočne vyzerá. Niektorí ľudia by boli najradšej, aby na futbal žiadni fanúšikovia nechodili a bol by pokoj. A basta! V Barcelone chodí na futbal 100-tisíc ľudí. U nás okolo troch. Len pre osvieženie pamäti sa tam rovnako na mestskom derby fanúšikovia nedávno pobili. Tam to však organizátori zvládli. U nás si nevedia poradiť, keď je na štadióne 3 600 ľudí. Toľko ich v skutočnosti Dunajskej Strede bolo.
Alebo v tom zásahu bola politika? Fanúšikovia, ktorí z kotla bežne skandujú meno lídra SNS zato dostali? Ľudí budeme politickej kultúre vychovávať takto? Skandovať Slotovo meno na futbale mi príde úbohé, či rovnako pesnička o Šaňovi Machovi vo vlaku. Nepovedú však podobné zákroky len k ďalšej radikalizácii? Na futbal už nechoďme. Len neviem, či by sme nemali prestať chodiť aj v nedeľu do parku. Nechcem, aby výtržníci na všetkých stranách rozhodovali o tom, kam pôjdem a kam nepôjdem.