KOTEŠOVÁ, VEĽKÉ ROVNÉ. Starostovia majú hlavy v smútku. Už viac ako tri roky im robí problémy nefunkčná a oficiálne neexistujúca čistička odpadových vôd. Patrila firme Ľudová tvorba, ktorá skrachovala a jej majetok rozpredali exekútori. Súd potom rozhodol o výmaze firmy z obchodného registra. Na zariadenie, do ktorého priteká kanalizácia z niekoľkých firiem a bytoviek, sa akosi zabudlo.
„Odpadové vody sú vyústené do rieky Rovnianka, ktorý preteká Bukovou, miestnou časťou našej obce. Nemáme verejný vodovod a obávame sa, že voda časom prerazí do studní. Môže byť ohrozené zdravie asi 350 ľudí,“ povedal starosta Kotešovej Ján Eliáš.
Starosta podal podnet na prokuratúru, aby prešetrila zákonnosť postupu Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorý rozhodol o výmaze a tiež, či správne postupovali exekútori. Rovnako chce postupovať aj Slovenská inšpekcia životného prostredia. „V krátkej dobe podá inšpekcia podnet na generálnu prokuratúru na preskúmanie uznesenia krajského súdu, na základe ktorého došlo k výmazu z obchodného registra,“ povedala vedúca Odboru inšpekcie ochrany vôd Gabriela Ganse.
Inšpekcia udelila firmám a bytovému družstvu, ktoré cez čističku znečisťujú rieku, pokuty. Niektoré firmy sa rozhodli postaviť si vlastné čističky. „Máme smolu, pristavovali sme a bez čistiarne nám novú halu neskolaudujú. Finančne nás stavba čističky extrémne zaťažila, ale budeme mať pokoj v budúcnosti a na verejnú kanalizáciu sa nebudeme musieť pripojiť,“ povedal Ján Mičieta z firmy Eurodesign.
Začarovaný kruh
Obe obce nie sú odkanalizované a nemajú verejný vodovod. Do čističky pritekajú splašky od asi 1 300 ľudí z Veľkého Rovného. Škodia časti dediny pod ňou, kam ich prinesie rieka a ďalej pokračujú do Vážskeho kanála. Keď má tok nízku hladinu, je na ňom vidieť peny a nepríjemne zapácha.
„Čistička je v katastrálnom území Kotešovej, pozemky sú štátne a neznámych vlastníkov, technológia je zdevastovaná a na odkanalizovanie obcí si počkáme pri najlepšom ešte dva roky,“ hovorí starosta Veľkého Rovného Jozef Mičieta.
V roku 2007 mal plán technológiu obnoviť. Vtedy by za opravu obec zaplatila 464 715 €. Majetok ale nebol vysporiadaný. Rozmýšľalo sa aj o výbere poplatkov obcou a platení za nútenú správu Severoslovenským vodárňam a kanalizáciam (SEVAK). Čistička ale obci nepatrí a poplatky za jej užívanie vyberať nemôže.
Projekty na odkanalizovanie sú zbytočné tiež. Museli by rámcovo riešiť aj ďalšie obce. SEVAK má už projekt hotový a prebieha proces schvaľovania, následne môžu žiadať o eurofondy.
Záchrana najskôr o dva roky
SEVAK má hotovú projektovú dokumentáciu na odkanalizovanie obcí Kolárovice, Petrovice, Veľké Rovné, Kotešová, Bytča, Hvozdnica a Štiavnik. Podľa Tatiany Štrbovej, špecialistky investičnej výstavby, z firmy už predložili projektový zámer na ministerstvo.
Plánovaná líniová stavba má stáť asi 77-miliónov €. Ak pôjde všetko najlepšie, ako sa dá a spoločnosť získa eurofondy, musí obstarať dodávateľa stavby a práce môžu najskôr začať na jeseň 2010.