TEPLIČKA NAD VÁHOM. V uliciach Tepličky nad Váhom sa dnes napriek pracovnému dňu tiesnili zástupy ľudí, ktorí si v tejto obci pri Žiline pripomenuli 400. výročie narodenia dobrodinky Žofie Bosniakovej. Na podpaľača, ktorý v apríli zničil vzácnu múmiu šľachtičnej, sa usadlíci a návštevníci snažili príliš nemyslieť. Aj tak to podľa nich už nemá význam. Pamiatku ženy, ktorá pomáhala chudobným, si uctili vydaním poštovej známky s jej podobizňou. Po omši sa rozdávalo i chutné pečivo - "bosniaky".
"Je mi smutno, že truhlu so Žofiou Bosniakovou zapálili, život ale ide ďalej. Bola to dobrá žena, pobožná, ktorá pomáhala ľuďom. Stále si ju budem vážiť a uctievať," povedala ČTK pred kostolom jedna z miestnych dôchodkýň.
Múmiu 1. apríla zničil podpaľač, ktorý truhlu vyniesol pred kostol, polial horľavinou a založil oheň. Podľa niektorých informácií psychicky labilný muž videl video, ktoré zobrazilo Bosniakovú ako bosorku, a preto sa múmiu rozhodol zapáliť. Muža polícia už skôr obvinila z hanobenia mŕtveho, tridsiatnik však napokon neskončil vo vyšetrovacej väzbe, ale na psychiatrii.
Rok Žofie Bosniakovej
Šľachtičná, ktorá žila v Tepličke a na hrade v Strečne, však naopak ľuďom pomáhala. Zriadila napríklad útulok pre chudobných, ktorým podľa legendy tiež rozdávala malé chleby - "bosniaky". Aj preto by podľa miestnych mala cirkev ženu, ktorá sa nedožila ani 35 rokov, blahorečiť.
Oslavy dnes začali omšou, počas ktorej žilinský biskup Tomáš Galis vyhlásil Rok Žofie Bosniakovej v Žilinskej diecéze. "Biskup aj takto vyzýva veriacich, aby si ju brali za vzor veriacej manželky a matky, ktorá ukázala cnostný a hrdinský život," poznamenal hovorca Žilinskej diecézy Peter Holbička.
Biskup požehnáva poštovú známku i prítomných. FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ
V kaplnke kostola, kde sú za mrežami v kovovej schránke uložené obhorené zvyšky múmie, viseli nové dobové šaty. Mal to vraj byť dar k dnešným narodeninám, do ktorého pôvodne plánovali telo Bosniakovej prezliecť. Podpaľač však tento zámer prekazil.
V miestnej škole, ktorá je už dlhší čas pomenovaná podľa dobrodinky, po omši prezentovali novú poštovú známku s Bosniakovej podobizňou, ktorej autorom je akademický maliar Marián Čapka.
Známku spravili podľa dobového portrétu zo 17. storočia, ktorý sa nachádza na hrade Strečno. "Na poštovej známke je stvárnená Žofia Bosniaková pod hradom Strečno. Známka vyšla s nominálnou hodnotou 80 centov, čo súvisí s cenníkom pošty na doručovanie zásielok druhej triedy do 50 gramov do európskych krajín," spresnil vedúci Poštovej filatelistickej služby Slovenskej pošty Martin Vančo.
Známka Žofie má zároveň nenahraditeľnú propagačnú funkciu, nakoľko prejde rukami nielen občanov Slovenska, ale aj v zahraničí.
„Pre nás je Žofia osobnosť, ktorú si vážime a budeme si ju vážiť aj naďalej. Na počesť jej narodenia sme vydali aj pamätné medaily," povedal Milan Lazar, starosta obce.
Pamätná medaila na počesť charitatívnej šľachtičnej Žofie. FOTO: KATARÍNA KVAŠŇOVSKÁ
V Tepličke potom začala ľudová veselica, na ktorej vyhrávala i dychovka z juhoslovenských Šurian. V tomto meste sa totiž šľachtičná narodila.
Autor: čtk a kk