BYTČA. Na Krúpovej kopanici v Bytči na Družstevnej ulici šarapatia diviaky. „Diviaky sú premnožené. Chodí ich sem naraz aj viac ako dvadsať. Hlavne stará s mladými a vôbec sa nedajú odplašiť. Púšťame sem aj psov, ale diviačica sa ich nebojí," hovorí Chudá. Podľa jej slov poľovníci nekonajú a diviaky sú hladné, pretože družstevníci na svojich poliach nič nepestujú. Preto ničia pletivo na ohrade na súkromných pozemkoch a snažia sa dostať dnu. „Pred niekoľkými týždňami tu boli aj poľovníci, ale odvtedy sa neukázali. Vyzerá to tak, ako by diviaky chovali. Tvrdia, že minulý rok ich strelili 67, ale vôbec to nie je poznať," dodala Chudá.
Podľa Milana Minárika z poľovného združenia v Bytči sú však aj oni bezmocní. Strieľať im totiž nedovoľuje zákon. „Nesmieme strieľať, ak je vzdialenosť menšia, ako 200 metrov od domu. Navyše až do 16. júla je zákaz lovu. Môžeme odstreliť len 5 kusov minuloročných diviakov. Po tomto termíne musíme dodržať plán schválený Obvodným lesným úradom. Na celý rok máme povolený odstrel 50 kusov," povedal Minárik.
Podľa poľovníka je potrebné, aby si vlastníci takýchto polí svoj majetok chránili, oplotili a monitorovali. Niektorí ľudia vraj doslova provokujú tým, že sadia zemiaky na miesta, kde chodia radi diviaky. „My môžeme robiť len to, čo nám poľovnícky zákon dovoľuje. Preto by bolo najlepšie, aby ľudia zemiaky nesadili pod horou. Keď ich zožerú diviaky a oni ich tam na rok vysadia znova, tak to vyzerá, ako by provokovali. Je to len niekoľko metrov od domu a ja tam strieľať nebudem. Bolo by to protizákonné a zobrali by mi poľovný lístok," povedal Minárik. Podľa jeho diviaky premnožené nie sú. Minulý rok ich strelili 70 kusov.
Podľa Kornela Bugana, prednostu Obvodného lesného úradu v Žiline, platí v súčasnosti výnimka na odstrel divej svine. Poľovníci loviť môžu, ale musia sa držať schváleného plánu. Súhlasí však s tvrdením, že blízko domov sa poľovať nesmie. Zakazuje to zákon. Podľa neho sú však v súčasnosti lokality, kde je diviačej zveri viac, ako by bolo únosné. Je to hlavne v okolí Bytče, Váhu a Žiliny. Regulácia ich počtu ale nie je jednoduchá. „Diviak sa presúva. Poľovníci musia plniť plán lovu. Ak je splnený a stále spôsobujú škody, môžu požiadať o jeho navýšenie. Celkovo sa dá škodám ťažko zabrániť. Diviaky sú súčasťou prírody," uzavrel Bugan.