ŽILINA. Nad obyvateľmi Považského Chlmca visí podľa Strany zelených (SZ) hrozba, že sa nezbavia neekologickej skládky v tejto žilinskej mestskej časti. "Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP), IŽP Žilina v spolupráci s Mestom Žilina a prevádzkovateľom skládky T + T, a.s. Žilina robia všetko pre to, aby skládka odpadov Žilina-Považský Chlmec fungovala čo najdlhšie, napriek jasne vyjadrenému zamietavému postoju miestnych občanov," konštatuje sa vo vyhlásení SZ. Keď sa nepodarilo rozšíriť existujúcu skládku odpadov na susediace pozemky, inšpekcia zvolila podľa SZ novú taktiku, ako dosiahnuť, aby sa na skládku mohol voziť odpad aj po 15. júli tohto roka, keď sa končí povolenie na prevádzkovanie skládky.
"Inšpekcia vo februári 2009 vydala stavebné povolenie na úpravu skládky odpadov Žilina-Považský Chlmec v rámci zmeny integrovaného povolenia cestou vybudovania kazety. Odôvodnila to potrebou úpravy skládky odpadov pre budúce uzatváranie skládky, aby tvorila jeden celok," píše sa vo vyhlásení SZ. V skutočnosti však podľa SZ ide o stavbu novej kazety na ukladanie odpadov na najbližšie triapolročné obdobie, čo dokazuje aj vydanie súhlasu podľa zákona o odpadoch a vydanie stavebného povolenia. „Nik neskontroluje, či sa bude odpad za bránou skládky v skutočnosti ukladať na novovybudovanú časť spĺňajúcu ekologické požiadavky alebo na tú, ktorá už dnes ohrozuje životné prostredie v tomto regióne Slovenska,“ uviedla Jana Budáčová, volebná líderka SZ do Európskeho parlamentu.
Pre médiá sa riaditeľ SIŽP Žiliny podľa zelených vyjadril, že pri postupe k vydaniu stavebného povolenia bola dodržaná litera zákona. "No otázka znie ktorého a či všetkých, ktoré sa vzťahujú na povolenie požadovanej činnosti," píše sa vo vyhlásení. Vydaniu stavebného povolenia na úpravu skládky malo totiž podľa stanoviska Ministerstva životného prostredia SR, ktoré má SZ k dispozícii, predchádzať hodnotenie podľa zákona EIA.
„Proces posudzovania predpokladaných vplyvov na životné prostredie pripravovaných stavieb a zariadení sa má vykonávať pred rozhodnutím o ich umiestnení alebo pred ich povolením podľa osobitných predpisov. Jeho neuskutočnenie v súvislosti so zmenou prevádzky skládky v Považskom Chlmci zaváňa snahou umožniť ukladať odpad na túto skládku za každú cenu, aj za cenu porušenia zákona,“ dodala Budáčová.
Inšpekcia pri povoľovaní podľa vedúcej odboru integrovaného povoľovania a kontroly IŽP Žilina Mariany Martinkovej postupovala podľa právnych predpisov a dodržiavala ich. "K projektu Úprava skládky odpadov Žilina -Považský Chlmec sa pred integrovaným konaním vyjadrilo 9. februára 2009 Ministerstvo životného prostredia SR, v stanovisku ktorého sa uvádza, že úprava skládky odpadov nedosiahne prahovú hodnotu podľa kritérií v zmysle zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie a z toho dôvodu nepodlieha povinnému hodnoteniu," reagovala Martinková. Dodala, že odpad privážaný na skládku po 15. júli nebude možné ukladať na nevyhovujúcu časť skládky, pretože prevádzkovateľ nebude mať pre ňu vydané integrované povolenie.
"Nemáme bezprostredný dôvod reagovať na volebnú kampaň Strany zelených do Európskeho parlamentu. Pre mesto a Žilinčanov je podstatné, že spoločnosť T+T skládku v Považskom Chlmci rozširovať nebude a čo je dôležité, skládka sa uzatvorí," uviedol hovorca Žiliny Martin Barčík. Čas potrebný na uzatvorenie, ktorý prevádzkovateľ odhaduje na tri až 3,5 roka, vytvára podľa neho časovú rezervu, v ktorej mesto musí vytvoriť nové systémové riešenie. "Treba pripomenúť, že v oblasti odpadového hospodárstva mesto Žilina zdedilo niekoľko trójskych koní. Skládka desaťročia fungovala s plánom výkupu pozemkov na jej ďalšie rozšírenie a mesto nehľadalo inú alternatívu," povedal Barčík.
Občania Považského Chlmca protestovali proti vyše päťdesiatročnej skládke komunálneho odpadu už viackrát. Nevyhovujúca skládka mala byť pôvodne zatvorená 31. decembra 2008.
Video Žilina skládku nechce. Postavia spaľovňu SME zverejnili 12. 2. 2009.