Sobota, 25. september, 2021 | Meniny má VladislavKrížovkyKrížovky

Žilina vyplatí Trabelssieho firme milióny bez súťaže

Športové centrum na Karpatskej ulici v Žiline v hodnote 6,6 milióna eur postaví súkromná spoločnosť SPV, bez výberového konania. Rozhodli o tom poslanci zastupiteľstva. Pôjde vraj o PPP projekt.

Športcentrum na Karpatskej ulici.Športcentrum na Karpatskej ulici. (Zdroj: zilina.sk)

Športové centrum na Karpatskej ulici v Žiline v hodnote 6,6 milióna eur postaví súkromná spoločnosť SPV, bez výberového konania. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva. Podľa mesta pôjde o PPP projekt.

ŽILINA. Firmu SPV, bez majetkovej účasti mesta, založí na tento účel podnikateľ George Trabelssie. Športoviská plánuje postaviť sám z prostriedkov od lízingovej spoločnosti. Zastupiteľstvo schválilo, že po dobu 20 rokov bude firme platiť 829 847 € (25 miliónov Sk) ročne. Dotácia má slúžiť na krytie prevádzkových
a obstarávacích nákladov a nákladov spojených s užívaním objektu v rozsahu potrieb mesta za nižšie sumy, ako sú trhové. Za 20 rokov mesto Trabelssieho firme zaplatí dohromady viac ako 16,5 milióna € (500 miliónov Sk).
Potom môže areál odkúpiť za 1 €. Táto suma sa zníži o príjmy, ktoré si športový areál ročne zarobí.

Pol miliardy bez súťaže

Žilinskí poslanci rozhodli o pridelení polmiliardovej dotácie pre Trabelssieho firmu. V súčasnosti mesto pripravuje s investorom podpis zmluvy. Primátor Harman na otázku novinárov, prečo neprebehlo žiadne výberové konanie, odpovedal nejasne. „Je to proces, ktorý vznikol dlhoročnou diskusiou. Pôvodný úmysel bol použiť prostriedky zo Žilinskej parkovacej spoločnosti. Tu je začiatok takéhoto riešenia," povedal Harman. „Vzhľadom na povahu tohto projektu sa v takomto prípade verejné obstarávanie, výberové konanie alebo nejaká súťaž nerealizuje. Projekt realizácie športového areálu prešiel cez komisie, mestskú radu a bez pripomienok ho odsúhlasili aj poslanci mestského zastupiteľstva," povedal hovorca mesta Martin Barčík.

Nejde vraj o koncesiu

MY Žilinským novinám sa nepodarilo zistiť, o aký typ zmluvy pôjde. Len to, aká zmluva to nebude. V materiáli, ktorý dostali poslanci pred rokovaním zastupiteľstva sa uvádza, že ide o PPP projekt. Pri projektoch takéhoto charakteru sa medzi verejným a súkromným partnerom môže uzatvoriť koncesná zmluva. Tá by však bola platná až po tom, ako ju schváli ministerstvo financií (MF). Podľa informácií od riaditeľky odboru partnerských projektov na MF Jany Kolesárovej, mesto o stanovisko nepožiadalo. Preto si myslí, že pôjde o iný typ zmluvy, ako koncesiu. Potvrdil to aj Barčík: „V tomto prípade by išlo o „PPP" projekt, kde by mesto získalo právo využívať športový komplex bez potreby okamžitého financovania jeho výstavby a pri takejto forme projektu sa koncesná zmluva nepoužíva".

Iní možnosť nedostali

Podľa Kolesárovej je však dobrou praxou, že v prípade PPP projektov sa má realizovať verejné obstarávanie a samospráva má urobiť všetko pre to, aby v súťaži bola reálna intenzívna konkurencia. Čím je konkurencia väčšia, tým má mesto väčšiu šancu získať čo najlepšiu hodnotu za peniaze.

V uznesení mestského zastupiteľstva sa píše, že mesto uzavrie s investorom zmluvu o poskytnutí dotácie. Podľa nami osloveného odborníka na verejné obstarávanie, ktorý si neželá byť menovaný, by však bolo omnoho transparentnejšie, keby mesto realizovalo túto zákazku koncesným obstarávaním, hlavne, keď už vopred vie, že uzavrie s investorom zmluvu o využívaní areálu na dobu 20 rokov a potom ho za 1 € odkúpi. „Keďže neurobili verejnú súťaž, už nie je možné zistiť, či nemohli dostať lepšiu ponuku a dosiahnuť lepšiu cenu. Takéto 1,5-násobné preplatenie sa mi však na prvý pohľad zdá ako predražené," povedal školiteľ verejného obstarávania. Podľa jeho slov má ministerstvo financií odbor, ktorý metodicky usmerňuje PPP projekty a na ich prípravu poskytuje aj konzultačnú a finančnú podporu. Ministerstvo by v takom prípade uhradilo náklady na poradcu a vypracovanie štúdie realizovateľnosti.

Projekt je zaujímavý len pre jednu stranu

Aj stavební odborníci si myslia, že ak chcelo mesto ušetriť, malo vyhlásiť verejnú súťaž. Mohli sa do nej prihlásiť viaceré firmy. Tie by potom súťažili o to, kto dokáže zákazku zrealizovať za nižšiu cenu.

MY Žilinské noviny oslovili veľké firmy v regióne s otázkou, či by sa do takejto súťaže prihlásili. O tom, že by mesto takúto súťaž vyhlásilo, nevedel ani výkonný riaditeľ jednej z nich, Jozef Štrba. „Myslím si, že mesto malo na takýto projekt vypísať verejnú súťaž tak, ako ho vypisuje diaľničná spoločnosť na výstavbu diaľníc, aby sa mohli porovnať ponuky a súťažiť. Bolo by to určite transparentnejšie a voči občanom mesta korektnejšie. Nie takto zobrať prvú ponuku a hovoriť o nej, že je najlepšia," povedal Štrba.

Štrba si myslí, že tento projekt je po spoločenskej a športovej stránke zaujímavý a potrebný. Nikto však, podľa jeho názoru, nemôže čakať, že bude ziskový. Ak by bola vyhlásená súťaž spoločnosť PROMA by zvažovala, či sa do nej prihlási.. „My sme spoločnosť, ktorá má záujem pôsobiť na projektoch ekonomicky reálnych a tento projekt vidíme ako reálny len pre jednu stranu. Mesto to však nie je," povedal Štrba.

Súkromná vec

Spoločnosť SIRS, ktorá je materskou firmou podnikateľa Trabelssieho, ktorý stojí za projektom, sa k problematike odmietla vyjadriť. „SIRS je súkromná obchodná spoločnosť a naše zámery sú predmetom obchodného tajomstva. Upozorňujeme Vás, že neustálymi špekuláciami z Vašej strany môže dôjsť k poškodeniu dobrého mena spoločnosti, ktoré sme rozhodnutí obhájiť všetkými zákonnými spôsobmi. Rovnako sme rozhodnutí, že budeme súdnou cestou vymáhať náhradu škody a ušlý zisk," napísala hovorkyňa Ivana Strelcová.


Hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová sa pre MY Žilinské noviny nevedela vyjadriť. „ÚVO sa môže k takýmto prípadom vyjadriť jedine po vykonaní kontroly. K jej vykonaniu je potrebné, aby sme dostali podnet," povedala Fialová.

PPP projekty v oblasti športu v zahraničí

Podľa Irmy Chmelovej z Asociácie PPP sa športové zariadenia vo svete bežne realizujú formou PPP.

BRATISLAVA. V zahraničí sa projekty takéhoto typu bežne realizujú prostredníctvom PPP. Súkromný partner v zahraničí zabezpečí výstavbu či rekonštrukciu, financovanie a následne aj prevádzku a údržbu na vopred dohodnutú dobu. Štandardne sa najprv pripraví štúdia realizovateľnosti, ktorá podrobne analyzuje, či projekt formou PPP prinesie tzv. „hodnotu za peniaze", teda či je PPP vhodnejšia forma ako forma klasickej verejnej zákazky.

Súťažný dialóg

„Ak áno, začne sa verejné obstarávanie súkromného part-nera. Často sa využíva súťažný dialóg, pri ktorom má verejný obstarávateľ možnosť aktívne komunikovať s uchádzačmi s cieľom vydiskutovať najvhodnejšie riešenie projektu. Následne sa s víťazným uchádzačom uzatvorí PPP zmluva," povedala Chmelová.

Základom úspechu je verejné obstarávanie

Podľa nej sú príprava kvalitnej zmluvy a transparentné, efektívne verejné obstarávanie základom pre úspech PPP projektu. Kľúčovým prvkom PPP zmluvy je veľmi podrobné rozdelenie zodpovednosti a rizík projektu medzi verejného a súkromného partnera. „Na Slovensku takéto prvé zmluvy existujú v podobe koncesných zmlúv na diaľničné PPP projekty. Ide o komplexné zmluvy, ktoré stanovujú napríklad rôzne druhy penalizácie súkromného partnera, v prípade, že nedodrží stanovené parametre dohodnutej služby, napríklad odhŕňanie snehu alebo opravu výtlkov do stanoveného času, ale aj možnosti vypovedania zmluvy alebo kompenzačné udalosti," dodala Chmelová.

MIF
POSLANCI O NEUSKUTOČNENOM VEREJNOM OBSTARÁVANÍ

Soňa Turčányiová (členka klub SDKÚ, zdržala sa hlasovania o investícii):
Musím uznať, že to bol dosť neštandardný postup. Tento materiál sme dostali do rúk veľmi neskoro. Nemala som možnosť si ho dôkladne preštudovať, preto som sa zdržala hlasovania. Myslím si, že to bolo šité horúcou ihlou.

Patrik Groma (nezávislý, zdržal sa hlasovania o investícii):
Verejné obstarávanie by určite bolo transparentnejšie. Zarážajúce je, že mesto predalo halu za 70 miliónov, ale za nový areál zaplatí až 500 miliónov. Podľa mňa je to pre mesto nevýhodné. Myslím si, že takýto komplex by sa dal postaviť aj za 50 miliónov.

Peter Ničík (člen klub SDKÚ, hlasoval za investíciu):
Sám som navrhoval, aby sa verejná súťaž urobila. Problém však bol v tom, že výstavba sa najskôr mala realizovať z prostriedkov Žilinskej parkovacej spoločnosti. Rozbehli sa určité úkony, ale potom sa zistilo, že tieto peniaze na to nebudú stačiť. Keby sme urobili verejnú súťaž, tieto úkony by sa museli robiť nanovo. Navyše mám pocit, že v súčasnej situácii by sa ťažko našiel investor, ktorý by išiel do takej veľkej investície. Napriek tomu si myslím, že verejná súťaž mala byť, ale úplne na začiatku.

mif

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. „Prezlečte“ svoj domov! V móde je šetrenie peňazí aj prírody
 2. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 3. Jablone prekonali očakávania. O bývanie v Bytči je veľký záujem
 4. Znalec slovenského brandy
 5. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho
 6. Poznáte všetkých TOP 10 Bratislavy?
 7. Naša klimatická zmena: Návod ako pomôcť pri záchrane planéty
 8. Školy sa znova môžu zapojiť do zberu starých mobilov
 9. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 10. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 1. Samočistiace vypínače chránia pred infekciami
 2. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 3. Hobbymarket OBI predstavil nový koncept predajne v Michalovciach
 4. Aktuálne radarové a slovenské hlásenia v autokamere?
 5. Tesco announces net-zero target of 2035 for its operations
 6. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 7. Lekárska prehliadka pre cudzincov je v Nitre, aj bez objednania
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Rozšírená realita a ovládanie na diaľku
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať?
 1. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi 6 785
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 6 031
 3. Ako môžu fajčiari pomôcť prírode? Úplne jednoducho 5 351
 4. Prišli škrečky a Dedoles počíta tržby na desiatky miliónov 4 508
 5. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 3 508
 6. Zateplenie strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 327
 7. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im? 3 189
 8. Slovenský orloj – svetová atrakcia 3 150
 9. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 3 103
 10. Maurícius vás nenechá chladnými. Za akými miestami sa vybrať? 2 768

Blogy SME

 1. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 2. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 3. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 6. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 7. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 8. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 581
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 076
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 051
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 479
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 908
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 881
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 782
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 675
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

ŽSK v spolupráci s ďalšími zamestnávateľmi v kraji zaočkoval už viac než 800 pracovníkov.


TASR 30m
Tréner Žiliny Stanislav Škorvánek.

Po dvoch zápasoch má Žilina skóre 12:3.


3 h

Nenechajte si ujsť ďalší diel LIVE diskusie na tému zelenej energie s fundovanými hosťami už v utorok 28. septembra o 11:00 hod.


17 h

Dočasné riešenie nestačilo. Prácam bude predchádzať geologický prieskum.


24. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Opitý vodič BMW zrovnal so zemou stĺp verejného osvetlenia. Ťažko zranenému vodičovi druhého auta poskytol prvú pomoc hasič mimo služby.


24. sep

Môžete si pozrieť najvzácnejšiu hubu sveta.


22 h

V lokalite nejde o prvý prípad stretnutia s medveďom.


TASR 26. aug

Zároveň bolo začaté trestné stíhanie vo veci prečinu poškodzovania cudzej veci.


SITA 20 h

Blogy SME

 1. Robert Škerko: Ďalší životný zážitok !
 2. Soňa Fröhlichová: Aj ženy už budú môcť ochraňovať pápeža
 3. Igor André: Generačná chudoba, no a?!
 4. Miroslav Lisinovič: Z mojej papierovej dielne: Kostol nanebovzatia Panny Márie v Tismicích
 5. Lukáš Zeleník: James Bond: Ako pozrieť všetky filmy za 10 minút
 6. Eva Gallova: Aj ja som bola na hubách
 7. Café Európa: Kam smeruje Európska únia?
 8. Jozo Peric: V súvislosti s rozhodnutím OPEC+ a opätovným otvorením trhu v Číne ceny ropy rastú
 1. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí 26 581
 2. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič. 13 076
 3. Martin Dorčák: DPH podľa Remišovej 6 051
 4. Radovan Kulín: Kováčik má šťastie, že nevyrábal mastičky z konope 5 479
 5. Lucie Meisnerová: Svadba v polovici života 4 908
 6. Dušan Koniar: Ostávajú možno dva mesiace 4 881
 7. Peter Chudý: Aký je motív sledovania špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica? Kompromitácia alebo príprava na spáchanie násilného trestného činu? 3 782
 8. Pavel Dvořák: Ako ma zmenilo desať rokov v Číne 3 675
 1. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 2. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 3. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 4. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
 5. Adam Valček: Vyšetrovateľ dal Bödörovi pokutu za to, že mlčal
 6. Karolína Farská: Dva rozdielne protesty za slobodu
 7. Adam Valček: Neexistujúca kancelária aj termín. Výpovede proti Výbohovi nesedia
 8. Adam Valček: Kauza DPB: Predaj vyše stotisíc pokút skontrolujú, toto sú ďalšie pochybnosti

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu