Pondelok, 15. august, 2022 | Meniny má Marcela

Žilina vyplatí Trabelssieho firme milióny bez súťaže

Športové centrum na Karpatskej ulici v Žiline v hodnote 6,6 milióna eur postaví súkromná spoločnosť SPV, bez výberového konania. Rozhodli o tom poslanci zastupiteľstva. Pôjde vraj o PPP projekt.

Športcentrum na Karpatskej ulici.Športcentrum na Karpatskej ulici. (Zdroj: zilina.sk)

Športové centrum na Karpatskej ulici v Žiline v hodnote 6,6 milióna eur postaví súkromná spoločnosť SPV, bez výberového konania. Rozhodli o tom poslanci mestského zastupiteľstva. Podľa mesta pôjde o PPP projekt.

ŽILINA. Firmu SPV, bez majetkovej účasti mesta, založí na tento účel podnikateľ George Trabelssie. Športoviská plánuje postaviť sám z prostriedkov od lízingovej spoločnosti. Zastupiteľstvo schválilo, že po dobu 20 rokov bude firme platiť 829 847 € (25 miliónov Sk) ročne. Dotácia má slúžiť na krytie prevádzkových
a obstarávacích nákladov a nákladov spojených s užívaním objektu v rozsahu potrieb mesta za nižšie sumy, ako sú trhové. Za 20 rokov mesto Trabelssieho firme zaplatí dohromady viac ako 16,5 milióna € (500 miliónov Sk).
Potom môže areál odkúpiť za 1 €. Táto suma sa zníži o príjmy, ktoré si športový areál ročne zarobí.

Pol miliardy bez súťaže

Žilinskí poslanci rozhodli o pridelení polmiliardovej dotácie pre Trabelssieho firmu. V súčasnosti mesto pripravuje s investorom podpis zmluvy. Primátor Harman na otázku novinárov, prečo neprebehlo žiadne výberové konanie, odpovedal nejasne. „Je to proces, ktorý vznikol dlhoročnou diskusiou. Pôvodný úmysel bol použiť prostriedky zo Žilinskej parkovacej spoločnosti. Tu je začiatok takéhoto riešenia," povedal Harman. „Vzhľadom na povahu tohto projektu sa v takomto prípade verejné obstarávanie, výberové konanie alebo nejaká súťaž nerealizuje. Projekt realizácie športového areálu prešiel cez komisie, mestskú radu a bez pripomienok ho odsúhlasili aj poslanci mestského zastupiteľstva," povedal hovorca mesta Martin Barčík.

Nejde vraj o koncesiu

MY Žilinským novinám sa nepodarilo zistiť, o aký typ zmluvy pôjde. Len to, aká zmluva to nebude. V materiáli, ktorý dostali poslanci pred rokovaním zastupiteľstva sa uvádza, že ide o PPP projekt. Pri projektoch takéhoto charakteru sa medzi verejným a súkromným partnerom môže uzatvoriť koncesná zmluva. Tá by však bola platná až po tom, ako ju schváli ministerstvo financií (MF). Podľa informácií od riaditeľky odboru partnerských projektov na MF Jany Kolesárovej, mesto o stanovisko nepožiadalo. Preto si myslí, že pôjde o iný typ zmluvy, ako koncesiu. Potvrdil to aj Barčík: „V tomto prípade by išlo o „PPP" projekt, kde by mesto získalo právo využívať športový komplex bez potreby okamžitého financovania jeho výstavby a pri takejto forme projektu sa koncesná zmluva nepoužíva".

Iní možnosť nedostali

Podľa Kolesárovej je však dobrou praxou, že v prípade PPP projektov sa má realizovať verejné obstarávanie a samospráva má urobiť všetko pre to, aby v súťaži bola reálna intenzívna konkurencia. Čím je konkurencia väčšia, tým má mesto väčšiu šancu získať čo najlepšiu hodnotu za peniaze.

V uznesení mestského zastupiteľstva sa píše, že mesto uzavrie s investorom zmluvu o poskytnutí dotácie. Podľa nami osloveného odborníka na verejné obstarávanie, ktorý si neželá byť menovaný, by však bolo omnoho transparentnejšie, keby mesto realizovalo túto zákazku koncesným obstarávaním, hlavne, keď už vopred vie, že uzavrie s investorom zmluvu o využívaní areálu na dobu 20 rokov a potom ho za 1 € odkúpi. „Keďže neurobili verejnú súťaž, už nie je možné zistiť, či nemohli dostať lepšiu ponuku a dosiahnuť lepšiu cenu. Takéto 1,5-násobné preplatenie sa mi však na prvý pohľad zdá ako predražené," povedal školiteľ verejného obstarávania. Podľa jeho slov má ministerstvo financií odbor, ktorý metodicky usmerňuje PPP projekty a na ich prípravu poskytuje aj konzultačnú a finančnú podporu. Ministerstvo by v takom prípade uhradilo náklady na poradcu a vypracovanie štúdie realizovateľnosti.

Projekt je zaujímavý len pre jednu stranu

Aj stavební odborníci si myslia, že ak chcelo mesto ušetriť, malo vyhlásiť verejnú súťaž. Mohli sa do nej prihlásiť viaceré firmy. Tie by potom súťažili o to, kto dokáže zákazku zrealizovať za nižšiu cenu.

MY Žilinské noviny oslovili veľké firmy v regióne s otázkou, či by sa do takejto súťaže prihlásili. O tom, že by mesto takúto súťaž vyhlásilo, nevedel ani výkonný riaditeľ jednej z nich, Jozef Štrba. „Myslím si, že mesto malo na takýto projekt vypísať verejnú súťaž tak, ako ho vypisuje diaľničná spoločnosť na výstavbu diaľníc, aby sa mohli porovnať ponuky a súťažiť. Bolo by to určite transparentnejšie a voči občanom mesta korektnejšie. Nie takto zobrať prvú ponuku a hovoriť o nej, že je najlepšia," povedal Štrba.

Štrba si myslí, že tento projekt je po spoločenskej a športovej stránke zaujímavý a potrebný. Nikto však, podľa jeho názoru, nemôže čakať, že bude ziskový. Ak by bola vyhlásená súťaž spoločnosť PROMA by zvažovala, či sa do nej prihlási.. „My sme spoločnosť, ktorá má záujem pôsobiť na projektoch ekonomicky reálnych a tento projekt vidíme ako reálny len pre jednu stranu. Mesto to však nie je," povedal Štrba.

Súkromná vec

Spoločnosť SIRS, ktorá je materskou firmou podnikateľa Trabelssieho, ktorý stojí za projektom, sa k problematike odmietla vyjadriť. „SIRS je súkromná obchodná spoločnosť a naše zámery sú predmetom obchodného tajomstva. Upozorňujeme Vás, že neustálymi špekuláciami z Vašej strany môže dôjsť k poškodeniu dobrého mena spoločnosti, ktoré sme rozhodnutí obhájiť všetkými zákonnými spôsobmi. Rovnako sme rozhodnutí, že budeme súdnou cestou vymáhať náhradu škody a ušlý zisk," napísala hovorkyňa Ivana Strelcová.


Hovorkyňa Úradu pre verejné obstarávanie Helena Fialová sa pre MY Žilinské noviny nevedela vyjadriť. „ÚVO sa môže k takýmto prípadom vyjadriť jedine po vykonaní kontroly. K jej vykonaniu je potrebné, aby sme dostali podnet," povedala Fialová.

PPP projekty v oblasti športu v zahraničí

Podľa Irmy Chmelovej z Asociácie PPP sa športové zariadenia vo svete bežne realizujú formou PPP.

BRATISLAVA. V zahraničí sa projekty takéhoto typu bežne realizujú prostredníctvom PPP. Súkromný partner v zahraničí zabezpečí výstavbu či rekonštrukciu, financovanie a následne aj prevádzku a údržbu na vopred dohodnutú dobu. Štandardne sa najprv pripraví štúdia realizovateľnosti, ktorá podrobne analyzuje, či projekt formou PPP prinesie tzv. „hodnotu za peniaze", teda či je PPP vhodnejšia forma ako forma klasickej verejnej zákazky.

Súťažný dialóg

„Ak áno, začne sa verejné obstarávanie súkromného part-nera. Často sa využíva súťažný dialóg, pri ktorom má verejný obstarávateľ možnosť aktívne komunikovať s uchádzačmi s cieľom vydiskutovať najvhodnejšie riešenie projektu. Následne sa s víťazným uchádzačom uzatvorí PPP zmluva," povedala Chmelová.

Základom úspechu je verejné obstarávanie

Podľa nej sú príprava kvalitnej zmluvy a transparentné, efektívne verejné obstarávanie základom pre úspech PPP projektu. Kľúčovým prvkom PPP zmluvy je veľmi podrobné rozdelenie zodpovednosti a rizík projektu medzi verejného a súkromného partnera. „Na Slovensku takéto prvé zmluvy existujú v podobe koncesných zmlúv na diaľničné PPP projekty. Ide o komplexné zmluvy, ktoré stanovujú napríklad rôzne druhy penalizácie súkromného partnera, v prípade, že nedodrží stanovené parametre dohodnutej služby, napríklad odhŕňanie snehu alebo opravu výtlkov do stanoveného času, ale aj možnosti vypovedania zmluvy alebo kompenzačné udalosti," dodala Chmelová.

MIF
POSLANCI O NEUSKUTOČNENOM VEREJNOM OBSTARÁVANÍ

Soňa Turčányiová (členka klub SDKÚ, zdržala sa hlasovania o investícii):
Musím uznať, že to bol dosť neštandardný postup. Tento materiál sme dostali do rúk veľmi neskoro. Nemala som možnosť si ho dôkladne preštudovať, preto som sa zdržala hlasovania. Myslím si, že to bolo šité horúcou ihlou.

Patrik Groma (nezávislý, zdržal sa hlasovania o investícii):
Verejné obstarávanie by určite bolo transparentnejšie. Zarážajúce je, že mesto predalo halu za 70 miliónov, ale za nový areál zaplatí až 500 miliónov. Podľa mňa je to pre mesto nevýhodné. Myslím si, že takýto komplex by sa dal postaviť aj za 50 miliónov.

Peter Ničík (člen klub SDKÚ, hlasoval za investíciu):
Sám som navrhoval, aby sa verejná súťaž urobila. Problém však bol v tom, že výstavba sa najskôr mala realizovať z prostriedkov Žilinskej parkovacej spoločnosti. Rozbehli sa určité úkony, ale potom sa zistilo, že tieto peniaze na to nebudú stačiť. Keby sme urobili verejnú súťaž, tieto úkony by sa museli robiť nanovo. Navyše mám pocit, že v súčasnej situácii by sa ťažko našiel investor, ktorý by išiel do takej veľkej investície. Napriek tomu si myslím, že verejná súťaž mala byť, ale úplne na začiatku.

mif

Najčítanejšie na My Žilina

Inzercia - Tlačové správy

 1. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 3. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 4. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 5. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 6. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 7. Prehľad a automatizácia
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. Na Špitálskej ulici v Bratislave pribudnú nové byty
 2. Po rokoch cichosci richtuju v Raslavicoch slavnosci
 3. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom.
 4. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 5. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 6. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 7. Trenčín potrebuje nový impulz!
 8. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 21 236
 2. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 16 185
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 14 887
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 811
 5. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 3 395
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 2 208
 7. Zdravo a chutne. Vyskúšajte recepty šéfkuchára Jara Žídeka 2 133
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 1 793

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: V Škótsku dnes porazili menštruačnú chudobu
 2. Peter Biščo: Akú odmenu dostal Sulík od Fica za ...
 3. Pavol Kadlec: Rozmeňme si Matoviča na drobné.
 4. Imunoblog: Nástup do kolektívu
 5. Unicef Slovensko: Afganistan - rok po...
 6. Martin Pekár: O novom cestovnom poriadku (grafikone)
 7. Soňa Bulbeck: Perličky z Anglicka...
 8. Erik Kriššák: Terra incognita – dobre prebádané územie genitívnych metafor
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 22 148
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 079
 3. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 256
 4. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 877
 5. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 5 794
 6. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 4 573
 7. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 292
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 290
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ilustračná foto.

Komentáre k zápasom 2. kola VI. ligy.


2 h

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi.


Barbora Fučíková 6 h
Belá prehrala v 1. kole v Závažnej Porube 4:0. Zverenci Jána Holúbeka na túto prehru zareagovali najlepším možným spôsobom, keď porazili silný Tvrdošín 3:0.

Komentáre k zápasom 2. kola V. ligy.


8 h

Práce sú financované zo schváleného rozpočtu kapitálových výdavkov.


9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Věra Tepličková: V Škótsku dnes porazili menštruačnú chudobu
 2. Peter Biščo: Akú odmenu dostal Sulík od Fica za ...
 3. Pavol Kadlec: Rozmeňme si Matoviča na drobné.
 4. Imunoblog: Nástup do kolektívu
 5. Unicef Slovensko: Afganistan - rok po...
 6. Martin Pekár: O novom cestovnom poriadku (grafikone)
 7. Soňa Bulbeck: Perličky z Anglicka...
 8. Erik Kriššák: Terra incognita – dobre prebádané územie genitívnych metafor
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 22 148
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 16 079
 3. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 256
 4. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 877
 5. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 5 794
 6. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 4 573
 7. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 4 292
 8. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 4 290
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu