V Budatínskom parku začiatkom mája vyrúbali niekoľko stromov. Miestni obyvatelia si to všimli a kontaktovali MY Žilinské noviny. Podľa ich slov tam vyrúbali niekoľko storočné stromy, pričom zahynulo viacero chránených vtákov, v čase hniezdenia.
BUDATÍN. Stromy v Budatínskom parku vyrúbali vo vegetačnom období. Zahynulo pri tom niekoľko vzácnych vtákov. Podľa Borisa Schuberta, riaditeľa Považského múzea v Žiline, ktoré park spravuje, tak urobili na základe povolenia na výrub, ktoré vydalo mesto Žilina. Múzeum oň požiadalo v súvislosti s plánovanou rekonštrukciu a revitalizáciou parku. Podľa Schuberta bol totiž park dlhodobo neudržiavaný a staré stromy boli pre návštevníkov nebezpečné. Preto požiadali o výrub trinástich kusov. „Výrub je v súlade s plánom revitalizácie, bol dlhodobo naplánovaný, nie je to teda svojvoľný akt," dodal Schubert.
„Zámerom parkovej úpravy je prilákať ľudí z mesta i nových návštevníkov Žiliny do zámockého parku a vytvoriť tak doslova zelenú bariéru, ktorá pozitívne ovplyvní vzťah ľudí ku kultúrnym zeleným hodnotám. Najdôležiejším momentom revitalizácie bude jednoznačne bezpečnosť návštevníkov," povedala Adriana Brziaková z múzea.
Zakročili
Zoológ Michal Kalaš zo Správy Národného parku Malá Fatra však tvrdí, že stromy by sa vo vegetačnom období, v čase hniezdenia vtákov, rúbať nemali. „Riešili sme aj tento konkrétny prípad. Zakročili sme a upozornili sme ich, že musia okamžite zastaviť túto výrubovú činnosť," povedal Kalaš. Podľa jeho slov na mieste zistili, že pri ňom zahynulo niekoľko chránených vtákov. „Našli sme mŕtvu sovu lesnú s tromi mláďatami, ktorých spoločenská hodnota je asi 2 655 €. Je predpoklad, že keby sme nezasiahli, bolo by toho viac. Určite tam hniezdia ďatle, či žlny. Práve kvôli tomu sa stromy majú rúbať len v období vegetačného pokoja," doplnil Kalaš.
V súlade so zákonom
Hovorca mesta Žilina Martin Barčík povedal, že žiadateľ o výrub, Považské múzeum, preukázal odborným posudkom, spracovaným odborne spôsobilou osobou, že stav stromov je zlý. „Pracovníčka mesta si stav overila v teréne a následne mesto povolilo výrub v súlade so zákonom aj vyhláškou, lebo sa odôvodnili zlý zdravotný stav stromov a z neho plynúce ohrozenie zdravia, alebo života človeka," povedal Barčík.
Barčík ďalej uviedol, že mesto nemá prijaté žiadne všeobecne-záväzné nariadenie o výrube stromov, ale povolenia dáva na základe zákona o ochrane prírody a krajiny. Podľa neho tento zákon a vykonávacia vyhláška neobsahujú explicitný zákaz výrubu stromov mimo obdobia vegetačného pokoja. „Predpisy rátajú s tým, že vždy môže nastať situácia, napríklad bezprostredné ohrozenie zdravia, alebo života človeka, alebo značná škoda na majetku, keď je výrub nevyhnutný bez ohľadu na obdobie vegetačného pokoja," povedal Barčík. Podľa neho mesto prihliada na to, aby sa výrub uskutočňoval najmä v období vegetačného pokoja. „V praxi sa úrad snaží túto zásadu dodržiavať vždy, ak je to možné. Ak to možné nie je, nemôže byť táto zásada uplatnená nad ochranu zdravia, života a majetku," dodal Barčík.
Majú nariadenie
Poslankyňa Eva Országhová si tiež myslí, že tieto stromy vyrúbať mali, pretože boli staré a nepotrebné. Mesto však podľa nej výrub stromov upravuje vo svojom platnom nariadení o udržiavaní všeobecnej čistoty, ochrany zelene a likvidácie odpadu na území mesta Žilina, z roku 1992. Podľa neho je výrub možné vykonávať len mimo vegetačného obdobia, od 1. novembra do 31. marca. „Vo vegetačnom období len v havarijných prípadoch po odsúhlasení v príslušnej komisii," uvádza sa v nariadení. Toto podľa Országhovej bola havarijná situácia, aby nedošlo k ohrozeniu ľudí. Či však zasadla príslušná komisia, ktorá mala podľa nariadenia prerokovať výrub stromov začiatkom mája, to Országhová povedať nevedela.