Utorok, 11. august, 2020 | Meniny má ZuzanaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 15:55

Na Slotovo vedenie mestskej polície podali trestné oznámenie

Vedenie Mestskej polície v Žiline, ktoré vymenovalo mesto v čase primátorovania Jána Slotu podľa nového náčelníka spreneverilo 300 tisíc korún.

Na Mestskej polícii v Žiline našli audítori chyby.Na Mestskej polícii v Žiline našli audítori chyby. (Zdroj: TASR / PAVOL ĎURČO)

Vedenie Mestskej polície v Žiline, ktoré vymenovalo mesto v čase primátorovania Jána Slotu podľa dnešného náčelníka spreneverilo 300 tisíc korún.

ŽILINA. Mestským policajtom chýbalo v kase pri nástupe nového náčelníka pred dvoma rokmi 330700 korún. Potvrdiť to mala takmer dva roky trvajúca vnútorná kontrola. Neznámy páchateľ mal hrubo skresliť údaje vo výkazoch k evidencii pokutových blokov, v pokladni ich bolo menej. „Pri mojom nástupe na mestskú políciu sme nechali urobiť vnútorný audit a zistili sme pri ňom, že v pokladni chýbajú peniaze v hodnote 330 tisíc, respektíve chýbajú bloky v rovnakej hodnote. Z tohto dôvodu sme mesto požiadali o vykonanie hĺbkového auditu na pokutové bloky. Pri ňom sa manko potvrdilo a z tohto dôvodu sme podali trestné oznámenie," povedal náčelník Mestskej polície v Žiline Stanislav Kľučka.

Náčelník všetko oznámil polícií a tá už aj začala trestné stíhanie vo pre podozrenia zo spáchania trestného činu sprenevery, respektíve trestného činu podvodu a skresľovania údajov účtovnej a obchodnej evidencie.

Pre bývalého náčelníka Mestskej polície v Žiline bola informácia o trestnom oznámení novinkou. „Neviem sa k tomu vyjadriť, pretože nepoznám podrobnosti. Inventúru bolo asi na mieste urobiť vtedy a nie teraz, takmer po dvoch rokoch, keď si už človek vlastne poriadne nepamätá, čo vtedy bolo," povedal bývalý náčelník Miloš Michelčík.

„Nebolo to jednoduché," hovorí o kontrole Kľučka. Hĺbkový audit sa, podľa neho robil až od roku 1993. „Keď spočítame osemdesiat policajtov, ročne je to nejakých 17 tisíc priestupkov. Kontrolovala sa každá jedna platba, dlho trvalo kým sme všetko prelúskali," povedal Kľučka.

Michelčík s funkcie odišiel pred dvoma rokmi, po výmene primátora Žiliny. Jána Slotu nahradil Ivan Harman a o personálnom obsadení mestskej polície mal spoločne s poslancami inú predstavu. „Nie som spokojný s prácou mestskej polície," povedal vtedy Harman. Michelčík momentálne obvinenia odmieta. „Odišiel som vyrovnaný som všetkými záväzkami, ktoré som mal voči mestu. Ja som problém nemal a neviem, kde je podstata tohto obvinenia," povedal Michelčík.

Michelcik_Milos.jpg

Bývalý náčelník Mestskej polície v Žiline Miloš Michelčík.

FOTO: ARCHÍV MY ŽILINSKÝCH NOVÍN

KLUCKA.jpg

Súčasný náčelník Mestskej polície v Žiline Stanislav Kľučka.

FOTO: ARCHÍV MY ŽILINSKÝCH NOVÍN

MY Žilinské noviny 2.4.2007
Odvolanie riaditeľa Mestskej polície vzbudilo kontroverzné reakcie

Miloš Michelčík od 31. marca prestane byť náčelníkom Mestskej polície (MsP) v Žiline. Rozhodli o tom poslanci zastupiteľstva, ktorí ho k tomu dátumu odvolali z funkcie. Major Michelčík by mal pôsobiť aj naďalej v MP.

ŽILINA. Návrh na jeho odvolanie poslancom predložil primátor Ivan Harman. Odôvodnil ho tým, že nie je spokojný s prácou MP. „Zastupiteľstvo si tento názor osvojilo, a preto poslanci náčelníka MP odvolali," dodal. Konkrétnejšie dôvody špecifikovať nechcel. Dodal len, že MP všeobecne nie je podľa jeho názoru verejnosťou vnímaná pozitívne. Pred poslancami uviedol, že ho k návrhu na odvolanie viedli aj podnety od občanov poukazujúce na nespokojnosť s prácou MP. Ako ďalej uviedol, na miesto náčelníka by malo byť vyhlásené verejné výberové konanie a tomu musí predchádzať odvolanie toho súčasného.


Odvolaný riaditeľ vidí problém v nedostatočnej komunikácii. Osobne mu vraj primátor svoje pripomienky nepredložil, takže nemal na základe čoho svoju prácu zlepšiť. „Súhlasím s názorom, že náčelník MP by mal byť lojálny voči vedeniu mesta. Ja si však nie som vedomý toho, že by som lojálny nebol. Vždy som pracoval predovšetkým pre mesto," reagoval Michelčík aj na názor, či dôvodom na jeho odvolanie nemohla byť lojalita voči predchádzajúcemu primátorovi Jánovi Slotovi. Ivan Harman reagoval tvrdením, že odmieta názor, že sa nikto z vedenia mesta o prácu MP nezaujímal. „S pánom Michelčíkom sme boli pravidelne v kontakte. Ja osobne som na MP nebol, ale pán Michelčík chodil na radnicu," uviedol.


Proti odvolaniu náčelníka MP hlasovalo 9 poslancov. Nesúhlasil s ním ani Patrik Groma. „Podľa mňa ide o zložku mesta, ktorá pracovala na vysokej profesionálnej úrovni. Bolo pre mňa veľkým prekvapením, že primátor návrh na odvolanie pána Michelčíka predniesol. Myslím si, že ide o politické rozhodnutie," uviedol. Zároveň dodal, že vo verejnosti sa ešte pred vyhlásením výberového konania objavila informácia o mene nového riaditeľa. „Zachytil som meno Ružomberčana Stanislava Kľučku. Preto si nie som istý, že výberové konanie na miesto nového náčelníka bude po všetkých stránkach transparentné," dodal. Podľa Harmana ide o nezmysel. „Meno Kľučka vôbec nepoznám. Dokonca ešte ani nebol Miloš Michelčík odvolaný a už sa hovorilo, že bol vybratý nový náčelník," povedal.


Ivanovi Mokrému na návrhu prekážalo, že nebol dostatočne podložený. „Chýbalo mi presnejšie zdôvodnenie jeho odvolania. Tie dôvody, ktoré zazneli, boli príliš všeobecné," uviedol.
S krokom primátora Ivana Harmana súhlasí poslanec Peter Fiabáne. Podľa neho je otázne, či by mal vo funkcii náčelníka zostávať človek, ktorý nemá dôveru primátora. „Nemyslím si, že Ivan Harman je človek, ktorý by bezdôvodne pristúpil k takémuto kroku. Viem, že nad ním veľmi dlho rozmýšľal," povedal Fiabáne. Podľa vlastných slov ani on nepochybuje, že Miloš Michelčík je kompetentný vykonávať túto prácu.

Zároveň ale potvrdil, že aj on má voči činnosti MP výhrady. MP by podľa neho mala fungovať rýchlejšie, kompetentnejšie a efektívnejšie. „Z môjho pohľadu je to dôvod na to, aby sme hľadali cesty k tomu, aby MP bola lepšia." Pred poslancami zdôraznil, že odvolanie riaditeľa z dôvodu, aby mohol primátor vyhlásiť na jeho miesto verejné výberové konanie, takýmto krokom je. Slová Petra Fiabáne potvrdil jeho kolega z poslaneckého klubu Peter Ničík. „Bez ohľadu na jeho odborné znalosti a skúsenosti si myslím, že ak šéf polície nemá dôveru primátora, nemôže byť ani súčinnosť mesta a MP dobrá. Neviem si dosť dobre predstaviť, ako by fungovala ich spolupráca," dodal na záver Ničík.

Michal Filek

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 3. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 4. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony?
 5. Najväčší karibský ostrov ukrýva výnimočné investície
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy
 7. Severný Spiš s Pieninami zachutí aj vašim deťom. Doslova
 8. Už 20 rokov ponúka Kaufland široký sortiment za výhodné ceny
 9. Moderná športová hala vďaka PEM Buildings
 10. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete
 1. Aj v dm rozkvitli žlté narcisy
 2. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 3. Uľahčujeme ľuďom s hendikepom nastupovanie do automobilu
 4. Modesta Real Estate helps acquire a 13-ha development site
 5. Pre spoločnosť Faurecia je prioritou zdravie zamestnancov
 6. Spoznajte nepoznané zákutia Košického kraja
 7. Absolventi modernej fakulty sa na trhu práce nestratia
 8. Zdravie cirkvi
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Iniciatíva Middlecap Help pomáha v boji proti koronavírusu
 1. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 29 948
 2. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 21 378
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 21 000
 4. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 14 451
 5. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 14 126
 6. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 891
 7. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 860
 8. Neriskujte zahraničie. Spoznajte neobjavené krásy Slovenska 9 851
 9. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 789
 10. Osem výnimočných slovenských hotelov pre zaslúžený odpočinok 9 762
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Továreň spoločnosti Kia Motors Slovakia v Tepličke nad Váhom.

Benson Anang počas korona krízy trénoval s africkým tímom MŠK Žilina

Keď prišiel do Žiliny, mal problém s jedlom a so slovenčinou.

Benson Anang (vľavo), hráč MŠK Žilina

Oblastný futbal: V Petroviciach a v Bitarovej padol poltucet gólov

V prvej triede sú bez prehry už len tri mužstvá.

Ilustračné foto.

Regionálny futbal: Stráňavy odčinili zaváhanie z prvého kola

Regionálne súťaže mali cez víkend na programe zápasy druhého kola.

Futbalisti OŠK Baník Stráňavy.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Už ste čítali?