ŽILINA. Chcú tak zlákať aj svojich podriadených, aby sa prostredníctvom projektu firemného dobrovoľníctva zapojili do skrášľovania mesta a jeho okolia. Desiatky dobrovoľníkov by tak napríklad mali vymaľovať domov dôchodcov, sadiť kvety v útulku pre bezdomovcov, či materskom centre,úprave futbalového ihriska u Saleziánov, detského ihriska v Domke viacerých športovísk, pri dokončovaní slameného divadla pod Rondlom, či pomáhať prispevňovaní hradného múru na Lietave.
Sadiť okrasné rastliny, vyrovnávať terén, upravovať dvor a prístupový priestor budú dobrovoľníci, ktorí prídu do zariadenia chráneného bývania Lúč a špeciálnej základnej školy pre mentálne a telesne postihnuté deti. Obdobné projekty vraj fungujú v USA či Česku.
„Naším zámerom je počas dvoch dní zapojiť čo najviac dobrovoľníkov a efektívne pomôcť neziskovým organizáciám skrášliť a zlepšiť prostredie, v ktorom pôsobia", vysvetľuje projekt firemného dobrovoľníctva Monika Smolová, programová koordinátorka Nadácie Pontis.
Záujem na skrášľovaní Žiliny zatiaľ prejavilo deväť firiem, medzi ktorými nechýbajú napríklad KIA Motors Slovakia, Stredoslovenská energetika, Metsä Tissue, T-Mobile či Johnson Controls. Do montérok sa chystá prezliecť tiež vedenie radnice. Dobrovoľníci budú v rôznych častiach mesta a jeho okolia pracovať 22. a 23. mája.
"Niekedy od starších pamätníkov počúvame, že im to pripomína pracovnú sobotu. Keď boli aj pracovné soboty, neznamená to, že dobrovoľníctvo je zlé. Vtedy (za socializmu) to dobrovoľníctvo bolo nútené a bolo trochu zdiskreditované. Ale tu ide o dobrovoľníctvo v pravom zmysle slova, ľudia sa sami rozhodnú a nie sú k tomu dotlačení," povedal dnes novinárom Pavel Hrica, programový riaditeľ nadácie Pontis, ktorá projekt pripravila.
Podľa Hricu sa organizátori inšpirovali aj obdobnou akciou v New Yorku, kde počas jedného dňa na zveľaďovaní tamojších škôl zvykne pracovať až 10.000 ľudí. Firemné dobrovoľníctvo nie je neznáme ani na severe Moravy. Na Slovensku majú skúsenosť s podobným projektom Bratislava a Košice.
Autor: kk, čtk