Prečo k týmto zmenám dochádza a čo to pre žilinský hokej znamená? Pred odpoveďou na túto otázku skúsme sa pozrieť, aká je situácia v MsHK dnes, po viac ako dvoch rokoch od nástupu nového vedenia mesta i nového manažmentu. Z môjho pohľadu predsedu dozornej rady prevládajú pozitíva.
MsHK je po personálnej, organizačnej a finančnej stránke stabilizovanou obchodnou spoločnosťou, v ktorej panuje poriadok, jasné pravidlá a transparentné finančné vzťahy. Je vnímaný ako seriózny a zodpovedný partner či už k hráčom, zamestnancom alebo partnerom a podporovateľom. Mládežnícky hokej patrí v globále medzi najlepšie na Slovensku a je systémovo aj finančne zabezpečený. O podmienkach vytvorených pre športovú prípravu A mužstva hovoria tréneri ako o jedných z najlepších na Slovensku, porovnateľných z Bratislavou, či Košicami. Po rokoch majú diváci v Žiline možnosť pozerať hokej v zrekonštruovaných, dôstojných priestoroch.
Položili pevné základy
Napriek výrazne nižšej finančnej podpore z mestského rozpočtu sa vedeniu MsHK podarilo s pomocou zmluvne zabezpečených partnerov a sponzorov udržať finančnú situáciu v klube na potrebnej úrovni. 100-percentne fungujúca športová organizácia s pevnými základmi sa nedá v súčasných podmienkach na Slovensku vybudovať za jeden či dva roky.
S týmito slovami generálneho manažéra Vlada Beňa všetci tí, ktorí hlbšie rozumejú problematike, musia súhlasiť. Vďaka prístupu mesta Žilina a manažmentu spoločnosti nastúpilo MsHK na správnu cestu i keď je možno iba na polceste. Nedá mi, aby som v tejto súvislosti bývalému generálnemu manažérovi, ako hlavnému aktérovi spomínaných zmien verejne nepoďakoval. To, čo sa Vladovi Beňovi s tímom svojich pracovníkov podarilo za krátky čas dosiahnuť, si zaslúži rešpekt a uznanie. Cítim potrebu toto všetko zdôrazniť v situácii, keď časť občanov nášho mesta vníma súčasný stav žilinského hokeja predovšetkým cez výsledok dosiahnutý
A mužstvom.
Svetlá budúcnosť
Samozrejme, že umiestnenie žilinských vlkov v nedávno ukončenom ročníku extraligy nezodpovedá vytýčenému cieľu a bolo zo strany vedenia klubu vyhodnotené ako neúspech. V prípade niektorých aj odstúpením s funkcií. Personálne zmeny v orgánoch spoločnosti MsHK Žilina je preto potrebné vnímať ako dôsledok pripravovaných zmien.
Prevod majetku zase ako snahu ochrániť majetok mesta v súvislosti s rizikami, ktoré dnešná doba v čase prebiehajúcej hospodárskej krízy prináša. Že šport na ňu doplatí ako jeden z prvých, vidíme aj na základe informácií o problémoch v iných hokejových kluboch. Paradoxne, prevod nehnuteľností vo vlastníctve MsHK do majetku mesta môže situáciu zjednodušiť, pretože manažment hokejového klubu sa bude môcť konečne sústrediť len na športovú časť jeho fungovania.
Ak tomu pridáme ochotu nového vedenia pokračovať na nastúpenej ceste, ďalej podporu všetkých tých, ktorým na ďalšom osude žilinského hokeja úprimne záleží, ako aj priazeň domácich divákov, nevidím budúcnosť hokeja v Žiline vôbec zle. To, čo sa za uplynulé obdobie preň urobilo, si našu vieru i pomoc určite zaslúži.
Autor: Peter Fiabáne, poslanec mestského zastupiteľstva