Minulý týždeň získala továreň na polystyrén dodatočné stavebné povolenie. Inšpekcia jej uložila za porušenie stavebného zákona pokutu.
ŽILINA. Už legálne môžu firmy, za ktorými stoja deti Jána Slotu, dostavať a prevádzkovať fabriku na výrobu nového typu polystyrénu - neoporu.
„Bolo začaté konanie o dodatočnom povolení stavby. Zo stavebného úradu išlo dodatočné povolenie stavby. Neviem sa vyjadriť k tomu, či už bolo doručené," povedal Jaroslav Pavlovič, ktorý je poverený vedením stavebného úradu Žilina.
Názory, že nelegálne začatú stavbu treba zbúrať, považuje Pavlovič za nereálne. „V rámci konania o dodatočnom povolení stavby sa preukazuje, či stavba nie je v rozpore s verejným záujmom. V takom prípade je najlepším podkladom územný plán. Keď už umožňuje realizáciu takejto stavby a vyjadrenia iných orgánov potvrdzujú, že je v súlade s inými všeobecno-záväznými právnymi predpismi, neexistuje nástroj, ako takúto stavbu odstrániť," reagoval Pavlovič.
Stavebný ruch začal na Bratislavskej koncom januára. Investor mal iba právoplatné územné rozhodnutie a čiastkové povolenia na odstránenie budov v areáli. Začal však budovať aj novú stavbu, pribudli pätky, základy, výkopy a železobetónové stĺpy.
Až po medializácii a viacerých podnetoch, aj MY Žilinských novín, vykonal stavebný úrad na stavenisku 17. marca štátny stavebný dohľad. Potvrdil to, čo bolo laikom jasné už dávno. Firma porušila zákon a stavala bez povolení. Úrad ju preto vyzval, aby práce zastavila. Odvtedy na Bratislavskej robotníci iba rekonštruovali pôvodnú halu a v stavaní novej nepokračovali.
Zaplatia?
Za porušenie stavebného zákona uložila Štátna stavebná inšpekcia firme Slovben pokutu.
Potvrdil to Jaroslav Pavlovič, oznámenie o tom dostal stavebný úrad poštou minulý týždeň. „Bola uložená pokuta. Neviem, či je právoplatná," povedal Pavlovič.
V akej výške a či sa firma odvolala, sa nám zistiť nepodarilo. Inšpekcia v Žiline zatiaľ našu redakciu o konaní neinformovala. Urobiť tak ale musí, MY Žilinské noviny jej tiež adresovali podnet na preskúmanie stavby. Navyše jej to nariadil šéf inšpektorátu Rudolf Kovačka.
Minulý štvrtok čerpali v inšpekcii dovolenky. Konateľka firmy Slovben a nevlastná dcéra Jána Slotu Alžbeta Porubcová telefón zložila. Ku kauze sa ešte nikdy pre média nevyjadrila. Ústredie inšpekcie v Bratislave, ktorá rieši odvolania voči pokutám, v poslednej dobe žiadne odvolanie zo Žiliny nedostalo, potvrdili jej zamestnanci.
Stavebná inšpekcia spadá pod Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja. To vedie nominant SNS, a teda Slotov spolustranník Igor Štefanov, predtým ho riadil Marian Janušek. Riaditeľa stavebnej inšpekcie Rudolfa Kovačku sme sa v minulosti pýtali, či nepociťuje z tohto pohľadu konflikt záujmov pri rozhodovaní o fabrike Slotovej rodiny. Povedal, že podnet bude riešený v súlade so zákonom. „Do činnosti v Žiline zasiahnuť nemôžem, pretože sme druhostupňový odvolací orgán," povedal.
Stavebný úrad Žilina môže dať firme za čiernu stavbu pokutu do výšky 165 970 eur. Keďže pokutu uložila nadriadená inšpekcia, mesto už konať nezačne.
Kontroverzná továreň
Závod na výrobu zatepľovacieho materiálu neopor stavia na Bratislavskej ulici v Žiline spoločnosť Slovben. Sídli v dome, kde býva aj predseda SNS Ján Slota. Konateľkou spoločnosti je Alžbeta Porubcová, nevlastná dcéra Jána Slotu. Prevádzkovateľom výroby má byť firma SH+. V jej predstavenstve sú Ján a Pavol, synovia Jána Slotu.
Po tlaku mesta, aby sa obmedzilo znečisťovanie ovzdušia, sa firma zaviazala nainštalovať spaľovaciu komoru, ktorá má likvidovať unikajúci pentán. Podľa informácií, ktoré firma uverejnila v článku v Žilinskom večerníku, má technológia stáť približne pol milióna eur a prevádzka „bude mať najlepšie zabezpečenie unikajúcich emisií minimálne v celej strednej Európe," tvrdila firma.
Občianske združenie Ekológia & Život spolu s desiatkami obyvateľov z okolia spísali minulý rok proti projektu petíciu a žiadali ministerstvo životného prostredia o zamietnutie projektu. Zbytočne. Hlavnými výhradami bol možný škodlivý vplyv pentánu v kombinácii s poveternostnými podmienkami v Žiline. Argumentovali aj ani nie 100 metrov vzdialenou základnou školou a dvomi obytnými štvrťami v tesnom susedstve fabriky. Podľa pôvodných plánov malo pri výrobe unikať približne 70 kilogramov pentánu za hodinu.