Bývalí vlastníci pozemkov pod závod Kia stále nedostali doplatky do sumy 350 korún. Peniaze si chcú vymôcť prostredníctvom súdu. Spoločnosť Žilina Invest tvrdí, že na ne nemajú nárok, keďže ich vyvlastnili a uznesenie vlády s nimi teda nepočítalo.
TEPLIČKA NAD VÁHOM. Desiatky ľudí z Tepličky nad Váhom a ďalších obcí stále márne čakajú na doplatky do 350 korún za meter štvorcový, ktoré im údajne sľúbila vyplatiť vláda v roku 2006. Myslia si, že peniaze mali dostať aj takí, ktorí ešte nemali vysporiadané dedičské konanie po svojich predkoch. Krajský pozemkový úrad ich však vyvlastnil, a tým vraj na ne stratili nárok.
Tepličania sú nespokojní. Ich právnička pripravuje žalobu a peniaze chce vymáhať súdnou cestou. Žilina Invest však tvrdí, že uznesenie vlády nepočítalo s doplatkami pre ľudí, ktorí boli vyvlastnení. Vraj na ne nemali nárok.
Peniaze už takmer rozdelili
Vláda na doplatky vyčlenila viac ako 63 miliónov korún pre známych a 139 miliónov korún pre neznámych vlastníkov. Previedla ich na účet mesta Žilina. Peniaze určené pre neznámych vlastníkov podľa Branislava Zvaru z ministerstva hospodárstva mesto prostredníctvom spoločnosti Žilina Invest previedlo na účet Slovenského pozemkového fondu, ktoré ich spravuje. Jeden z konateľov Mikuláš Kačaljak uviedol, že 63 miliónov určených pre známych vlastníkov už takmer všetky rozdelili.
Doplatky sú v nedohľadne
Bývalých vlastníkov, ktorí nedostali doplatky, v kontakte s úradmi zastupovala Justína Kozánková. Vraj im už dochádza trpezlivosť. Prostredníctvom advokátky Soni Grošaftovej chystajú žalobu a budú sa snažiť doplatky vymôcť súdnou cestou. „Kde sú peniaze, ktoré pre nás vláda vyčlenila? Kde je tých 36 miliónov? Dochádza nám trpezlivosť a myslím si, že budeme opäť aj štrajkovať," povedala Kozánková.
Podajú žalobu
Advokátka vlastníkov spracováva podanie na súd. „Budem pravdepodobne žalovať Mesto Žilina a Žilina invest o vyplatenie peňazí. Ministerstvo totiž peniaze vyplatilo mestu a teraz nevieme, kde sú," povedala Grošaftová. Podľa jej slov vyvlastnenie týchto ľudí nebolo v súlade so zákonom.
„Zákon totiž hovorí, že ak vyvlastňovaný pozemok nemá v katastri zapísaného vlastníka, alebo vlastníctvo je predmetom dedičského konania, účastníkom vyvlastňovacieho konania sú SPF a účastníci konania o dedičstve. Vyvlastnili ich však bez ich vedomia a bez možnosti odvolania. Preto si myslíme, že moji klienti mali byť vyrozumení a mali mať možnosť podať opravný prostriedok. Myslím si preto, že ich vyvlastnenie bolo protizákonné a budem zvažovať aj napadnutie vyvlastňovacích rozhodnutí na súde," povedala Grošaftová.
Kačaljak: Neuspejete
Kačaljak si myslí, že ak aj vlastníci žalobu podajú, budú neúspešní. Pretože vraj boli vyvlastnení a uznesenie vlády o doplatkoch sa na vyvlastnených nevzťahuje. Preto ani neboli zarátaní v peniazoch, ktoré vláda previedla na účet Mesta Žilina.
Predkladacia správa, na základe ktorej vláda prijala uznesenie o doplatkoch, totiž vraj presne vypočítava rozsah vlastníkov. Na jeho základe vypracovali právnu analýzu, ktorá uvádza, že s vyvlastnenými sa nepočítalo.
Podľa slov predstaviteľov sa Žilina Invest snaží na ministerstve získať peniaze na doplatky aj pre nich. V súčasnej situácii to však vraj nie je jednoduché. Kačaljak ale dúfa, že sa to časom podarí. Aj keď si myslí, že to môže trvať ešte aj rok, či dva. Najreálnejšou šancou pre vyvlastnených teda je napadnúť na súde vyvlastňovacie rozhodnutia.