POVAŽSKÝ CHLMEC. Slovenská inšpekcia životného prostredia v Žiline zastavila druhého apríla stavebné konanie pre kogeneračný zdroj Cogen Žilina. V rozhodnutí uviedla ako dôvod chýbajúce doklady.
Oddialenie výstavby potešilo protestujúce občianske združenie. „Sme radi, i keď musíme byť v strehu, lebo územné rozhodnutie ešte stále platí a inšpekcii nedôverujeme," povedala predsedníčka Občianskeho združenia Budúcnosť Považského Chlmca Anna Smikoňová. Združenie a majitelia pozemkov susediacich s plánovanou elektrárňou napadli územné rozhodnutie, obrátili sa na súd aj na prokuratúru, no neúspešne. Obrátili sa na Ústavný súd. Nevedeli o tom, že sa o umiestnení stavby rozhoduje. To napriek tomu, že úradné tabule sledujú pravidelne.
Inšpekcia prerušila konanie prvýkrát v októbri, prevádzkovateľa vyzvala aby doplnil údaje. Keďže tak neurobil, povoľovací proces zastavila úplne.
Rovnako mali predložiť manželia Pažickí z Chlmca dôkaz, že na súde napadli vlastníctvo parcely. Tvrdia totiž, že ich pozemky boli na katastri neprávom včlenené do toho, kde ma vyrásť elektráreň. Dôkazy nepredložili.
Formality? Skôr kríza
Kogeneračný zdroj chce postaviť bratislavská firma Alfa Power, dcéra luxemburského gigantu Orco. Pôvodne mal začať v prvom štvrťroku 2008. Najprv mu plány skomplikovali protesty Chlmčanov. Teraz je to svetová finančná kríza. Podľa zdroja MY Žilinských novín nebolo pre firmu problém chýbajúce doklady doplniť a povolenie získať. Rokuje s novými viacerými investormi a o nové stavebné povolenie chce požiadať do konca leta. Vtedy jej totiž uplynie dvojročná platnosť územného rozhodnutia. Pôvodne mali Cogen začať stavať v prvom štvrťroku 2008. Najnovšie chcú podľa zdroja začať na jar budúceho roku.
V minulosti povedal projektový manažér Alfa Power Pavol Chalúpka, že miestni mohli vyžiť lacné energie a nie protestovať. Viac emisií podľa neho vyprodukujú spaľovaním tuhých palív.
Obria stavba
Megastavba s 39-metrov vysokým komínom má stáť blízko Hričovskej priehrady, 200 metrov od strednej školy, vedľa skládky komunálneho odpadu. Kogeneračné jednotky vyrábajú naraz elektrinu a teplo. Plynový spaľovací motor poháňa generátor a ten vyrába elektrickú energiu. Teplo vzniká chladením motora, oleja a spalín. Spoločnosť chce zarábať na elektrine, druhotným teplom plánuje vykurovať Žilinu, hlavne veľké firmy, na čo nie je prispôsobená tepelná sústava. Plynovod pod vysokým tlakom musí dotiahnuť z Hôrok. Teplovod zas doviesť do mesta. V zámere počíta v budúcnosti závod dvojnásobne rozšíriť.