Vymenené úlohy
Farárka Barbara Knightová z anglického mesta Birmigham si na jeden deň vymenila úlohu s majiteľom malej krčmičky. Zatiaľ čo ona celý deň čapovala pivo smädným návštevníkom krčmy, krčmár kázal v miestnom kostole. Experimentom obaja chceli podnietiť predovšetkým mužov, že sa oplatí chodiť nielen na pivo, ale aj do kostola.
Chrípka, najčastejšia choroba
Najčastejšou chorobou, ktorá trápi ľudstvo, je chrípka. Prvú chrípkovú epidémiu v dejinách vraj zaznamenal už roku 412 pred našim letopočtom grécky lekár Hippokrates.
Stačí keď odídete
Jeden parížsky ženský časopis radí svojim čitateľkám: „Ak chcete, aby váš muž ostal doma, stačí, keď odídete...“
Najskôr zaspať
Jedna továreň na lieky v Marseille odporúča svoje výrobky touto reklamou: Jednu tabletku po raňajkách, jednu poobede, tretiu najlepšie večer, pätnásť minút po usnutí...
Mŕtve more pri New Yorku
Šesť miliónov ton odpadkov nahádžu za rok obyvatelia New Yorku do mora. Nemožno sa preto čudovať, že v blízkosti tohto veľkomesta je „mŕtve more“ s rozlohou šesťdesiat kilometrov štvorcových.
Využite ľahkomyseľnosť
Vo výklade jedného chigagského kníhkupectva je nápis: Na svete by bolo oveľa menej rozvodov, keby si ženy vyberali svojich mužov rovnako starostlivo ako svojho kaderníka.
Vítaná zmena
New York je určite mestom, v ktorom je stále čo obdivovať. Napriek tomu si jeho obyvatelia nedali ujsť príležitosť vidieť demoláciu dvoch najväčších zásobníkov plynu na svete. Zásobníky z rokov 1928 a 1948 museli v Brooklyne ustúpiť novej výstavbe. Ich demolácia bola spestrením tamojších atrakcií a zúčastnilo sa na nej vyše stotisíc ľudí.
Proti tumorom
Glioblastóm a malígny glióm sú najhoršie, takmer vždy smrteľné typy mozgových tumorov. Tradičné chirurgické, ožarovacie a chemoterapeutické prístupy veľmi nepomáhajú. Nádej však predsa len existuje. Americko - taliansko - švajčiarsky tím zistil, že zlúčeniny prvku gadolínium, používané ako kontrastné látky pri diagnostike magnetickou rezonanciou, majú aj liečebný účinok. Po pohltení bunkami glioblastómu a dodatočnom ožiarení nízkoenergetickými neutrónmi ničia ich DNA. Vedci z Dukeovej univerzity zasa genetickou úpravou, skrížením s vírusom nádchy, zneškodnili vírus detskej obrny, ktorý však zabíja bunky gliónu.
Bunkové starnutie
Konce chromozómov, teloméry, obsahujú zduplikované úseky DNA, ktoré ich chránia pred poškodením. Teloméry pri delení bunky strácajú materiál - to môže fungovať ako biologické hodiny, určujúce kedy sa má bunka definitívne prestať deliť. Popri DNA zložke telomer boli známe bielkoviny, ktoré na nich vytvárajú akési čiapočky. Našli sa len u telomér jednobunkvých organizmov. Bádatelia Peter Baumann a Thomas Cech z Coloradskej univerzity najnovšie objavili gén jednej bielkoviny, POT - 1, aj u ľudí a overili jeho aktivitu. Objav bude možné využiť pri skúmaní bunkového starnutia a viacerých ľudských chorôb vrátane rakoviny.
Vybral: (ti)