svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj vo svete a svojím významom ďaleko presahuje hranice regiónu i Slovenska. Zbierkový fond je súčasťou samostatnej špecializovanej sekcie drotárstva s celoslovenskou pôsobnosťou, zameranou popri historickom výskume i na mapovanie a podporu súčasných prejavov remesla doma i v zahraničí a pozostáva z viac ako 3600 kusov zbierkových predmetov. Historický i technologický vývoj remesla dokumentujú výstroj a vybavenie drotárov, materiál, pracovné nástroje a pomôcky, drôtom opletaná keramika, porcelán i sklo, a tiež „flekované“ či nitované plechové nádoby ako ukážky drotárskych prác opravárenského charakteru. Najpočetnejšie sú výrobky z drôtu a plechu. Medzi najvzácnejšie zbierky z drôtu patria umelecko - remeselné predmety reprezentované filigránsky pletenými postriebrenými a pozlátenými úžit-
kovými výrobkami majstrov Jozefa Hlánika - Bakeľa a Jakuba Šeríka a neopakovateľné rozmerné insitné plastiky Jozefa Keraka. Okrem trojrozmerných exponátov je tu bohato zastúpený aj písomný a fotografický materiál. V posledných desiatich rokoch sa rozrástla aj kolekcia výtvarných diel z 19. a 20. storočia s drotárskou tematikou.
Exponáty dokumentujúce prá-
ce súčasných remeselníkov a vý-
tvarníkov, ktorí vo svojich dielach používajú drôt, sú zastúpené modernou úžitkovou i voľnou výtvarnou tvorbou, insitným umením a drôtenými šperkami. Najkrajšie a najvzácnejšie exponáty sú sprístupnené v stálej expozícii drotárstva v Budatínskom zámku.
Katarína Hallonová
Považské múzeum v Žiline
Foto: archív