Nelieči, ale odoberá bolesť
Zaujímalo by ma, či existujú prírodné prostriedky, ktorými by sa v týchto horúcich letných dňoch potlačiť nepríjemný zápach potu?
Zn.: Je mi teplo
V drogériách dnes dostať množstvo rôznych dezodorenatov a antiperspirantov, ktoré potláčajú pach potu, ale veľakrát príroda vyhráva nad chémiou. A tak je to aj v tomto prípade. A je to aj oveľa lacnejšie.
Najdôležitejšia je osobná hygiena. Po osprchovaní sa, si miesta, na ktorých sa najviac potíte ponatierajte citrónovou šťavou alebo octom. Oba prostriedky pomôžu proti poteniu a oba máme stále doma. Využiť sa dajú aj aromatické olejčeky, ktoré sa používajú do vonných lámp. Keď sa sprchujete, nenechajte poslednú vodu vytiecť, pridajte do nej niekoľko kvapiek aromatického oleja, napríklad levanduľového, a ešte raz sa touto vodou opláchnite. Alebo si dajte do nádoby päť litrov vody, pridajte doň olej a opláchnite sa. Je to odskúšané a funguje to. Robili tak už naše babky i prababky. Samozrejme, že nepoužívali aromatické olejčeky, ale ich náhradu si dokázali urobiť samé z lupienkov ruží, ľalií či iných aromatických a voňavých kvetov. Ďalší vynikajúci prostriedok, ktorý odporúčam každému, je nechtík lekársky. Ešte stále kvitne v záhradách. Skúste si dať do kúpeľa niekoľko sušených kvetov alebo si z neho pripravte masť. Čerstvé kvety opražte v bravčovej masti, prepasírujte ich, pridajte pár kvapiek aromatického oleja alebo obľúbeného parfému a nechajte v tégliku vychladnúť. Budete mať mastičku farby pomaranča, a keď sa ňou jemne potriete na miestach, kde sa najviac potíte, sami budete prekvapení výsledkom.
V spolupráci
s Miroslavom Jozefom Svrčkom
pripravila Eva Bučová