Sobota, 31. október, 2020 | Meniny má AurelaKrížovkyKrížovky

Stredná poľnohospodárska škola Žilina

Stredná poľnohospodárska škola Žilina, Predmestsk

Stredná poľnohospodárska škola Žilina,

Predmestská 82, 010 62 Žilina,

pozýva

na Deň otvorených dverí.

Radi privítame výchovných poradcov, záujemcov o štúdium a rodičov na Dní otvorených dverí, ktorý sa uskutoční 28. novembra tohto roka v priestoroch školy od 10.30 do 14.30 h.

Riaditeľ školy sa vám prihovorí o 10.30 h v jedálni školy a poskytne základné informácie a materiál o štúdiu.

Jediná typická poľnohospodárska škola v regióne

Stredná poľnohospodárska škola vznikla 9. apríla 1960 ako stredná poľnohospodárska technická škola. Pôvodne sa špecializovala na študijné odbory pestovateľstvo, chovateľstvo a ekonomika poľnohospodárstva.

Skryť Vypnúť reklamu

• V súčasnosti je SPoŠ v Žiline jedinou typickou poľnohospodárskou školou v regióne Žilina, Martin, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Považská Bystrica, ktorá ponúka úplné stredné odborné vzdelanie poľnohospodársko–ekonomicko-potravinárskeho zamerania pre žiakov základných škôl.

• Na škole môže byť maximálne 13 tried a v súčasnosti je maximálne naplnená. Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje 35 pedagógov, ktorí majú plnú pedagogicko-odbornú spôsobilosť.

• Škola disponuje odbornými učebňami biológie, mikrobiológie, chémie, cudzích jazykov, výpočtovej techniky, písania na stroji, rastlinnej výroby, živočíšnej výroby, dopravnej výchovy.

• Praktické zručnosti a návyky získavajú žiaci v učebnej a individuálnej praxi na školskom hospodárstve, ale aj v iných poľnohospodárskych a spracovateľských podnikoch, ako napr. HYZA Žilina, Laktis, Výskumný ústav mliekarenský Žilina, Poľnonákup, PD Hričov, Predmier, ale aj v nepoľnohospodárskych organizáciách, predovšetkým v oblasti ekonomiky, ako napr. UniBanka, Tatrabanka, vždy podľa odborného zamerania.

Skryť Vypnúť reklamu

• Stredná poľnohospodárska škola v Žiline spolupracuje v záujme zvýšenia úrovne štúdia aj s inými poľnohospodárskymi školami – ZSZŠ v Českom Tešíne – Česká republika, Wodzislav – Poľsko a s vyššou odbornou školou Goodwill Frýdek Místek – Česká republika (zahraničný obchod, cestovný ruch), a to formou výmenných pobytov žiakov i pedagógov.

O posilňovňu sa zaujímajú najmä dievčatá

Súčasťou areálu školy je školská jedáleň a telocvičňa. Školská jedáleň má v tomto školskom roku 300 zaevidovaných stravníkov. Cena obeda pre študentov je 24 Sk. Telocvičňa je po čiastočnej rekonštrukcii. Žiaci majú možnosť využívať ju takmer každý pracovný deň. Nachádza sa tu aj posilňovňa, ktorú využívajú najmä dievčatá.

Lukratívne je i pôdohospodárstvo

Skryť Vypnúť reklamu

Pre prijatie na študijný odbor ekonomika pôdohospodárstva je potrebné splniť také isté podmienky ako na odbor agropodnikanie. Rozdiel je iba v tom, že bez prijímacích pohovorov budú prijatí uchádzači s priemerom známok do 1,5.

Absolvent je kvalifikovaný vykonávať ekonomické činnosti so zisťovaním, spracovaním informácií v oblasti personalistiky, vo vedení administratívy, účtovníctva a finančného hospodárenia pôdohospodárskeho podniku a služieb, je schopný pracovať v súkromných firmách, v oblasti zásobovania, odbytu, marketingu, manažmentu, vedení účtovníctva. Je pripravený tak, že sa môže uchádzať o štúdium na vysokých školách ekonomického ako aj pôdohospodárskeho zamerania.

Absolvent študijného odboru musí byť schopný samostatne myslieť a pohotovo rozhodovať. Musí mať dobré znalosti z dvoch cudzích jazykov, znalosti základov matematiky, biológie, etiky, informatiky. Musí poznať základné ekonomické pojmy, ich fungovanie v trhovej ekonomike a úverovej politike, poznať štruktúru národného hospodárstva, jeho odvetvia a ich pripojenie v systéme agrokomplexu, na daňovú sústavu a zásady zdaňovania, jednoduchého a podvojného účtovníctva.

Okrem spomínaných odborov sa na škole ešte vyučuje odbor potravinárstvo so zameraním na spracúvanie mlieka. Viac o študijných odboroch sa môžete dozvedieť aj na Dni otvorených dverí. Okrem iného aj o zdravotných požiadavkách, ktoré musia uchádzači o štúdium na škole spĺňať.

V súčasnosti sa na škole vyučujú tri študijné odbory:

Agropodnikanie so zameraním na: poľnohospodárske služby

poľnohospodársky manažment

záhradnícka výroba

Ekonomika pôdohospodárstva

Potravinárstvo: spracovanie mlieka

Perspektívne agropodnikanie

Odbor agropodnikanie je zameraný na poľnohospodárske služby, poľnohospodársky manažment a záhradnícku výrobu. Štúdium trvá 4 roky a je určené pre chlapcov i dievčatá.

Podmienkou prijatia na štúdium je úspešné ukončenie 9. ročníka ZŠ, úspešné vykonanie prijímacej skúšky. Vyžadujú sa orientačné vedomosti zo slovenského jazyka, biológie a matematiky. Žiaci s priemerom do 1,8 budú prijatí bez prijímacích pohovorov. Dôležitá je však zdravotná spôsobilosť uchádzačov. Štúdium na tomto odbore je ukončené maturitnou skúškou.

Možnosti uplatnenia absolventov sú v štátnych a súkromných podnikoch poľnohospodárskej výroby a služieb, vo výskume, šťachtení, ale aj mimorezortných súkromných a štátnych spoločnostiach, v štátnej správe, agroturistike, v podnikateľskej činnosti.

Možnosti ďalšieho vzdelávania sú v pomaturitnom špecilizovanom štúdiu, ďalej je možné bakalárske štúdium na vysokej škole, vysokoškolské štúdium na poľnohospodárskej univerzite, prírodovedeckej alebo ekonomickej univerzite.

V študijnom odbore sa poskytuje žiakom odborná príprava pre jednotlivé druhy činnosti technicko-hospodárskych a riadiacich pracovníkov, vedenie malých a stredných podnikov, samostatné podnikanie a štúdium na VŠ. Poskytované vzdelávanie v študijnom odbore pozostáva zo všeobecnej a odbornej zložky. Na prijatie do študijného odboru sa vyžaduje dobrý zdravotný stav potvrdený dorastovým lekárom.

Na obzore možnosť

postgraduálneho štúdia

V 13 triedach sa vyučuje približne 350 žiakov, čo je na triedu priemer 27 – 28 žiakov. Je to primeraný počet aj vo vzťahu ku kvalite vyučovacieho procesu, delenia tried na skupiny, ako aj využitie tried a učební.

Študenti SPoŠ v Žiline sa dokážu uplatniť tak na VŠ, predovšetkým PU Nitra, Žilinská univerzita, Univerzita M. Bela v B. Bystrici, ako aj na trhu práce, o čom svedčí percento nezamestnanosti absolventov, len okolo 28 – 29%.

Touto otázkou sa škola intenzívne zaoberá a z toho dôvodu v školskom roku 2002/2003 otvorila nový schválený študijný odbor ekonomika pôdohospodárstva. Neotvára zameranie poľnohospodárska prevádzka a taktiež pre nasledujúci školský rok dáva do ponuky odborné zameranie záhradnícka výroba. Študijný odbor potravinárstvo – spracovanie mlieka bude v ponuke každý 2. – 3. rok, aby nebol prebytok na trhu práce.

Od nového študijného odboru a odborného zamerania očakávajú, že sa zvýši dopyt žiakov základných škôl po štúdiu na SpoŠ v Žiline a zníži sa aj percento nezamestnanosti absolventov školy.

Vedenie školy začalo s PU v Nitre spolupracovať na realizácii projektu postgraduálneho štúdia alebo perspektívne štúdia zameraného na ekonomiku poľnohospodárstva. SPoŠ by teda bola externým pracoviskom univerzity.

Vedenie školy

Riaditeľ

Ing. Ľubomír SCHVARC

Zástupca riaditeľa

Ing. Rudolf MACEK

Vedúci učiteľ praxe

Ing. Stanislav KRÁLIK

Vedúci predmetových komisií

PhDr. Soňa KYSELOVÁ

Ing. Mária ZÁBOJNÍKOVÁ

RNDr. Ľubica VAGNEROVÁ

Ing. Stanislav KRÁLIK

Majú svoju farmu

Školské hospodárstvo slúži ako účelové hospodárstvo na praktickú výučbu žiakov všetkých študijných odborov. Pozostáva z 5 špecializovaných stredísk zameraných na rastlinnú a živočíšnu výrobu. Školská farma hospodári na 874 ha poľnohospodárskej pôdy a 393 ha ornej pôdy. Prevláda výroba krmovín a obilnín. V živočíšnej výrobe sa na jednotlivých strediskách – Brodno, Budatín, Zádubnie, Zástranie – chová hovädzí dobytok, ovce, hydina, ošípané. Žiakov na pracoviská praktického vyučovania dovážajú školským autobusom.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 3. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 4. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 5. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 6. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 7. Magazín SME Ženy už v predaji
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Pracujete? Vaše odvody zachraňujú podvýživené zdravotníctvo
 2. 1,6 milióna stavených na Trumpa! Kto bude mať pravdu?
 3. O prenájom auta majú čoraz väčší záujem aj malé firmy. Ušetria
 4. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 5. Magazín SME Ženy už v predaji
 6. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 7. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 8. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 9. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 10. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 37 163
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 25 305
 3. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 18 062
 4. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 16 714
 5. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 633
 6. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 16 496
 7. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 13 371
 8. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 494
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 276
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 089
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Koronavírus Žilinský kraj: Odberový tím otestovali už včera (minúta po minúte)

Sledujeme celoplošné testovanie na Covid-19 a monitorujeme odberné miesta v okresoch Žilina, Martin, Čadca, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš a ostatných okresoch ZA kraja.

Ilustračné foto.

Podcast je náhrada miestneho rozhlasu

Správy z miestneho rozhlasu patria roky ku koloritu slovenských miesta obcí.

Jednou z hlavných výhod podcastov je, že ich môžete počúvať, keď vám to vyhovuje,“ povedal Jaroslav Kizek z agentúry M KREO.

Stavby budúcnosti s úctou k minulosti pozdvihnú úroveň architektúry mesta

Zaujímavé koncepty prináša dynamická developerská spoločnosť LICITOR.

Ilustračné foto.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Na nitrianskom letisku núdzovo pristál vrtuľník americkej armády

Dôvodom neplánovaného pristátia bolo zlé počasie.

Pozitívne testovaný starosta: Najhoršia bola bolesť chrbta

Určite nepodceňujte situáciu. Toto nie je chrípka, odkazuje starosta kysuckej obce.

V niektorých obciach v okolí Trnavy testovanie nebude

Pôvodne začali v okrese Trnava s prípravami na testovanie všetky obce, niektoré však dostali informáciu o pričlenení ich odberových miest k susedným obciam.

Celoplošné testovanie: Fakty, pokyny, odporúčania, najčastejšie otázky

V sobotu a nedeľu sa na celom Slovensku uskutoční prvé kolo celoplošného testovania, ktoré má za cieľ pomôcť zachytiť skryté ohniská nákazy a spomaliť šírenie koronavírusu. Odberné miesta budú otvorené 31. októbra a 1. novembra 2020 od 7. - 22. h.

Už ste čítali?