Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Bilancovanie v očakávaní budúceho

Končí sa druhý rok tretieho tisícročia nášho letop

očtu. Na jeho sklonku sme oslovili ľudí, ktorí žijú medzi nami. Svojou prácou, prístupom k ľuďom i dôležitým spoločenským udalostiam na rôznych úrovniach, nám majú čo povedať. Skúsme sa nad ich myšlienkami zamyslieť...

Položili sme im dve otázky: Aký bol pre nich končiaci sa rok a čo očakávajú od toho nastávajúceho.

Ján Bujňák,

rektor Žilinskej univerzity

V končiacom sa roku prešla Žilinská univerzita medzinárodnou akreditáciou Európskej asociácie univerzít. Priaznivá hodnotiaca správa iste zvýši prestíž našej vysokej školy, najmä v zahraničí. Naviac sa nám podarilo začať ďalšiu dostavbu budov v budúcom centre na Veľkom diele. Mal som tiež osobné privilégium podieľať sa na dokončovaní komunikačného systému mesta. Ľavobrežná časť obchvatu Žiliny aj s mostom cez Váh do Tepličky je už v prevádzke. Elektrifikácia trate z Čadce do poľského Zwardoňa cez Skalité a jej rekonštrukcia na rýchlosť 100 km/h má rozhodujúci význam pre región, keďže je súčasťou 6. európskeho dopravného koridoru. Podiel univerzity na diagnostike, projekcii a realizácii tohto diela bol veľmi významný. Naši odborníci svojim spôsobom prispeli k zlepšeniu dopravy v Bratislave. Ich aktivity sa spájajú s otvorením diaľničného prepojenia Mierová cesta – Senecká.

Skryť Vypnúť reklamu

V nastavajúcom roku univerzita oslávi polstoročie svojej existencie, zvlášť konferenciou v septembri. Nadštandardné aktivity, najskôr v pedagogických a dnes aj výskumných európskych projektoch, predpokladáme zintenzívniť zapojením sa do začínajúceho 6. rámcového európskeho výskumného programu. Už reálna šanca integrácie do spoločného európskeho vzdelávacieho a výskumného priestoru by mohla prispieť k riešeniu súčasných problémov finančne podhodnoteného slovenského školstva.

V blízkej budúcnosti hodláme intenzívnejšie spolupracovať so štátnymi organizáciami, priemyselnými partnermi a regiónom. Prioritou sa javí dostavba európskych diaľničných a železničných koridorov a s tým súvisiaca realizácia južného privádzača pod Solinkami. Nevyhnutnosťou súčasnosti už je priemyselný park, s cieľom posilniť infraštruktúru regiónu a využiť jeho intelektuálnu kapacitu.

Skryť Vypnúť reklamu

Alfonz Klocáň,

starosta obce Strečno

Z celoslovenského pohľadu ma potešilo to, že sa už hádam trochu upokojila a skonsolidovala politická situácia a že máme na dosah ruky vstup do Európy, kam kultúrne rozhodne patríme. V rovine obecnej som rád, že sa započalo s výstavbou kanalizačného zberača do Varína s možnosťou napojenia našej obce a že sa nám darí realizovať investičné zámery a vyvíjať aktivity, ktoré nás zviditeľňujú. A samozrejme, potešilo ma množstvo maličkostí, ktoré sa nám vydarili, a ktoré mi dávali inšpiráciu a chuť do ďalšej práce.

Budúci rok bude určite náročný aj vzhľadom na prenos kompetencií na obec. Predovšetkým v školstve, sociálnych veciach, ktoré nám boli pridelené už v tomto roku, ale i v ďalších oblastiach. Preto by som privítal jasné pravidlá pre ich transformáciu, predovšetkým v oblasti financovania. Ďalej verím, že sa nám podarí spustiť kanalizáciu, skolaudovať celoobecný vodovod a pokračovať v doterajších snahách pre rozvoj obce, ktorej som starostom.

Skryť Vypnúť reklamu

Marian Matúšek,

Horská služba Vrátna

Celá naša práca bola pozna-

čená nedostatkom finančných pros-triedkov na činnosť, organizácia ledva prežila. Napriek tomu sme boli dobrý kolektív, ktorý je zložený z pracovníkov horskej služby aj dobrovoľných členov. Kolektív sa utužil pri náročných záchranných akciách a teší ma, že v mnohých prípadoch sme doslova zachránili ľudské životy. A pokiaľ ide o moje súkromie - mal som a mám dobré zázemie v rodine, teším sa najmä z vnuka Tomáša.

No a čo si želám do budúceho

roka? Verím, že nový zákon o Horskej záchrannej službe, ktorý bude platiť od 1. 1. 2003 zlepší postavenie Horskej služby v spoločnosti a budeme mať optimálne podmienky na našu prácu. Dúfam, že naše hory budú navštevované disciplinovanými turistami a športovcami v hojnom počte. A už len detail, želám mojej rodine, sebe a všetkým ľuďom zdravie.

Radovan Kyselica,

hovorca Krajského riaditeľstva

PZ SR Žilina

Tento rok mi priniesol závažné

životné poznanie, že najväčšiu radosť v našom živote nám robia deti. Na druhej strane som však zistil, aká náročná a dôležitá je úloha rodiča. A preto vyslovujem uznanie všetkým, ktorí úspešne zvládajú rodičovské povinnosti.

V mojej práci, v komunikácii s médiami, sa mi potvrdila skutočnosť, že úspech môže dosiahnuť len ten, kto dokáže efektívne komunikovať. Vždy otvorene, s úsmevom a s jasným posolstvom čo chce dosiahnuť.

Zdravie nielen pre svojich naj-

bližších, ale pre všetkých. Očakávam, že mi moja dcéra Ema povie po prvý krát „tato“. Nielen v roku 2003, ale aj v nasledujúcom období budem čakať na zaujímavú pracovnú ponuku do zahraničia, kde by som sa chcel uplatniť vo svojej profesii. A ak to bude čítať aj môj šéf, očakávam v budúcom roku aj zvýšenie platu.

Peter Korec, primátor Bytče

Končiaci rok mi dal veľa. Bol som opäť zvolený do funkcie, a teda nesklamal som dôveru, ktorú mi dali voliči. Je to naozaj veľké ocenenie mojej práce a skutočnosť, že som ju vykonával k spokojnosti občanov nášho mesta. Ďakujem za túto dôveru, vážim si ju a urobím všetko, aby som ju nestratil ani v nastávajúcom volebnom období.

Od nastávajúceho roka čakám nie len ja, ale celé zastupiteľstvo, že práca samosprávy bude ťažšia, náročnejšia, zodpovednejšia. Pod naše riadenie prešlo školstvo, zdravotníctvo, stavebné poriadky. Bude to náročné nielen na odbornosť zodpovedných pracovníkov, na riadiacu činnosť, ale hlavne na ekonomicko–finančné zabezpečenie. Verím, že bude dobrá spolupráca so štátnymi orgánmi, vyšším územným celkom, všetky úlohy splníme k spokojnosti našich občanov, čo je do nového roku mojim najväčším želaním. Očakávam tiež, želám si, aby mi slúžilo zdravie, aby som sa mohol tešiť z vykonanej práce a z mojich vnúčat.

Milan Lechan, humorista

Nechcem sa chváliť, a možno mi ani veriť nebudete, ale rok 2002 splnil všetky moje očakávania. Nič som totiž od neho neočakával.

Čo sa týka mojich očakávaní v roku 2003, na rozdiel od mojej predchádzajúcej odpovede, si myslím to isté.

Soňa Holúbková, predsedníčka Správnej rady Nadácie

Krajina harmónie

Tak sa mi zdá, že ten minulý rok bol veľmi bohatý, jednak v rodinnom, ale tiež v pracovnom živote, lebo ženy to tak rozdeľujú a ja sa tiež o to snažím. Darilo sa mojim deťom, a keď sa darí mojim deťom, tak mám pocit, že sa darí celej rodine. Dcéra študuje, syn sa dostal na Žilinskú univerzitu a je spokojný a aj najmladšia dcéra je spokojná so štúdiom, takže to ma teší. Pracovná nadačná činnosť bola bohatá na veľké projekty. Bola to oblasť chráneného bývania. Nadácia Krajina harmónie kúpila dom, ktorý rekonštruuje a za ten rok sa mi zdá, že sa podarilo naozaj pripraviť veľmi dobré podmienky pre šiestich zdravotne postihnutých ľudí, ktorí sa do bytu už začiatkom roka nasťahujú. Robili sme konferencie o nových formách sociálnych služieb, podarilo sa nám zorganizovať pobyt v Chorvátsku pre integrovanú skupinu mladých ľudí s postihnutím i bez postihnutia a celkom nám vyšiel aj festival Jašidielňa. Bolo to veľmi bohaté, ale na druhej strane i rýchle a náročné.

Moje prianie je, aby sme nielen rýchlo plávali s prúdom, ale niekedy sa mohli aj ponoriť a zamyslieť, azda sa dostať aj do takej väčšej hĺbky. V spolupráci s mestom sa nám podarilo vytvoriť agentúru podporných služieb, aby sme išli do konkrétnejších a hlbších vecí, než len nejakých pobytov. Nechceme stratiť rozvahu a harmóniu medzi tým, čo

chceme urobiť a môžeme si dovoliť a tým, do čoho nás môže niekto tlačiť. Aby sme našli spokojnosť a múdrosť. Tiež by som rada udržala harmóniu medzi tým, čo človek venuje práci a čo rodine. A všetkým ľuďom by som priala, aby našli vyrovnanosť a svoje miesto v živote, aj zdravým aj postihnutým, a aby blízko nich boli ľudia, ktorí, keď to nevidia, tak im to dokážu ukázať. A sebe by som tiež priala takých ľudí, ktorí mi dajú úprimnú spätnú väzbu, pochvália to, čo sa pochváliť dá a povedia, že niečo nie je najlepšie, keď to povedať treba.

Vlado Javorský, humorista

Rok 2002 mi dal nádej, že prežujem... Cibuľa z Holandska, jahody z Izraela, jablká z Maďarska, kapusta z Poľska, bravčovinka z Čiech, mäsové konzervy spoza rieky Moravy... a zemiaky sa oňahdy vozievali zo Srí Lanky. Vtedy ešte fungovali chýrne Slušovice... Odkiaľ vozíme krumple, je pre našinca záhadou. Ale máme na to, takže rok sa vydaril...!

Nosím v srdci nádej, že prežujem... Ak sa chopíme zdravého sedliackeho rozumu, budeme vyvážať do Afriky figy a arašidy. Do Mongolska ťavy a ovčí syr. Do Nórksa lososov a využijúc kvalitné dunajské jesetery na spracovanie ikier kvôli vývozu kaviáru do Ruska. Ak nám šťastena dopraje, zaručene si Austrália objedná našu celoročnú úrodu kiwi. Nezabudol som na nič? Myslím si, že rok, ktorý príde a ktorý nás neminie, bude ako každý rok lepší a všetci budeme spokojnejší ...

Elena Dikošová, riaditeľka Mestského divadla Žilina

Minulý rok nám v divadle ve-

ľa dal, ale, žiaľ, aj veľa vzal. Začiatok bol v znamení osláv 10. výročia vzniku Mestského divadla, ktoré vyvrcholili internou prehliadkou, na ktorej sme sa divákom a odbornej verejnosti predstavili našimi 5 najúspešnejšími inscenáciami. Ďalej sme pripravili 4 nové premiéry, zorganizovali viaceré akcie (Divadelný ples, Mikuláš v meste a pod.), pozvali zaujímavých hostí (SND, Radošinské naivné divadlo, Divadlo Astorka, Miroslav Donutil...). Žiaľ, koniec roka bol pre nás veľmi smutný, pretože nás opustil zakladateľ nášho divadla – Tomáš Rosický, ktorý v tom čase pracoval ako jeho umelecký šéf, režisér, dramaturg. S jeho stratou sa budeme dlho a ťažko vyrovnávať.

V budúcom roku plánujeme

pripraviť 5 nových titulov pre detského diváka aj pre dospelých,

chceme posilniť umelecký súbor o nových talentovaných členov i pozvať divácky atraktívnych hostí. Čaká nás aj rozsiahla rekonštrukcia budovy Mestského divadla.

Pavol Šadlák, sídelný kanonik

Rajecká Lesná

V roku 2002 som prežil veľa

ťažkostí a chorôb, ale splnil sa môj veľký sen. Náš chrám povýšil Svätý otec na baziliku minor. O toto som sa usiloval osem rokov. Veľmi ma potešila aj jesenná celoslovenská detská púť. Bolo to niečo úžasné.

Už v máji by sme chceli zopakovať detskú púť, čaká nás aj birmovka. Ale najdôležitejšie je, aby nám Pán Boh dal veľa zdravia a požehnania. Bez toho je všetka naša snaha márna. Chceme, aby ľudia z Rajeckej Lesnej odchádzali obnovení na duši i na tele a do svojich rodín priniesli pokoj a lásku zo Slovenského betlehema.

Rudolf Patrnčiak,

raiditeľ Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej

V jednej ľudovej piesni sa spie-

va: „Nový rôčik nastal, všetci sa radujme a tomu starému pekne poďakujme...“. Ja by som sa chcel pripojiť ku koledníkom, ktorí budú počas vianočných sviatkov spievať a vinšovať, či už spomínanú pieseň, alebo iné, podobné. Z pohľadu mojej súkromnej osoby, ako i z pohľadu riaditeľa Miestneho kultúrneho strediska v Terchovej, hodnotím uplynulý rok 2002 ako veľmi náročný, ale úspešný. Podarilo sa mi realizovať množstvo prekrásnych podujatí, vrátane najväčšieho, jubilejného 40. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni. Moja vďaka patrí všetkým mojim blízkym, rodine, spolupracovníkom, dobrovoľníkom, dobrodincom, sponzorom, ktorí moju prácu podporili a nebesám za prajnosť a pekné počasie, ktorým obdarúvali naše spoločné podujatia.

Čo si priať do Nového roka?

Lásku, ľudskú prajnosť a pokoj. Potom bude všetko. Teším sa na nové kultúrne podujatia, ktorými chcem pohľadiť ľudské srdcia a spríjemniť im život.

Jozef Tarčák, predseda Žilinského samosprávneho kraja

Vzhľadom na ignoranciu prob-lémov samosprávy zo strany slovenskej vlády, maximálnej neochoty o spoluprácu zo strany krajského úradu, samosprávny kraj úlohy vyplývajúce zo zákona zvládol na primeranej úrovni. Skonštituovali sme úrad, prebrali kompetencie a majetok v oblasti kultúry, školstva, so-

ciálnych vecí, vypracovali koncepciu rozvoja školstva, rozpracovali koncepciu v oblasti sociálnych vecí, zdravotníctva a kultúry, pripravili množstvo analytického materiálu na prípravu projektu regionálneho rozvoja. Momentálne prebieha majetkový audit VÚC. Toto všetko sme zvládli za mimoriadneho úsilia pracovníkov úradu, ale predovšetkým vďaka racionálnemu a serióznemu prístupu zastupiteľstva VÚC k týmto problémom, za čo chcem poďakovať poslaneckému zboru a pracovníkom úradu.

Chcem veriť, že slovenská vláda si uvedomí proces, ktorý prebieha v celej Európe a zásadne zmení svoj postoj k samospráve v tom zmysle, že kompetencie treba nielen delimitovať na samosprávu, ale aj v maximálne možnej miere vykryť náklady súvisiace s touto delimitáciou. Želám si, aby sa nám spolu s primátormi, starostami, podnikateľským stavom, akademickou obcou a ostatnými podarilo v priebehu budúceho roka vypracovať projekt rozvoja celého Žilinského kraja, konštituovať inštitúcie a pripraviť ľudí, ktorí budú participovať na príprave a následnej realizácii projektov zameraných na čerpanie zdrojov z EÚ. Občanom nášho kraja želám pevné zdravie, veľa osobných aj pracovných úspechov a teším sa na spoluprácu so všetkými zainteresovanými.

Stranu pripravila: Eva Ertlová

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 2. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Budovanie zelenej značky
 6. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 7. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 33 476
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 166
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 492
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 101
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 687
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 539
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 536
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 448
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 371
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 285
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

19 h

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

16 h
Kapitán Strečna Jakub Beháň v zápase proti Višňovému (2:3). Trio bratov Beháňovcov nastrieľalo z dvadsiatich gólov FK Strečno v jesennej časti viac ako polovicu. Spomínaný Jakub ich dal päť, rovnako aj Marek. Tretí Patrik strelil jeden.

Futbalistom z obce na Váhu patrí až jedenáste miesto.

19 h

Uplynulý týždeň priniesol opäť zaujímavé udalosti.

25. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

21 h

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Ide zatiaľ iba o čiastkové výsledky.

16 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

25. jan

Už ste čítali?