Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Katedrály v nás, alebo „Podobenstvá času“

„Čas! Koľko podôb má tento nekompromisný a zároveň

láskavý tútor našej existencie.

Na jednej strane nám pripomína začiatok a koniec, straty a nálezy, a na druhej: na jeho láskavých ramenách sa vznášame do vesmírnych výšin, objavujeme svet, milujeme a chlípne vychutnávame svoju obmedzenú prítomnosť v čase a priestore. Čas je láskavou matkou,

starostlivým otcom, ale aj prísnym kontrolórom a hodnotiteľom.

Čas je najvernejším zrkadlom všetkých a všetkého.“

(Pavol Kužma)

Veru, čas nezastavíš. Písal sa rok 1981 a Detský folklórny súbor Kelčovan dosiahol svetový úspech. Spomedzi 21 detských súborov z celého sveta získal najvyššie ocenenie, stal sa vlastne majstrom sveta. Človeku sa nechce veriť, že sa 40 detí, v tom čase z osadovej školy z Vysokej nad Kysucou-Horného Kelčova a štyri z Čadce, dotýkali hviezd. Že im osud doprial stretnúť pedagógov, akými boli a sú manželia Kužmovci. Tridsať rokov vedú manželia súbor Kelčovan. Od jeho založenia až doposiaľ. Hoci rôčky neoklameš, stále ostávajú mladými, nesmierne vitálnymi umeleckými vedúcimi súboru. Aká sila to musí byť, ktorá zásobuje obidvoch neuveriteľnou energiou a tvorivosťou? Veď v tomto roku sa na nich podpísal „majster čas“. Nadelil im štedrých 60 rokov veku. Pavol Kužma je mimoriadne charizmatická osobnosť. Rozhovor s týmto vzácnym človekom je pre každého novinára neopakovateľným zážitkom.

Skryť Vypnúť reklamu

Pán Kužma, v tomto roku oslavujete tridsiate výročie založenia Detského folklórneho súboru Kelčovan.

Nie. Nepomenoval by som to ako založenie, ale narodenie.

Prosím?

Áno, narodenie. Viete, máme s manželkou pocit, že sme ho vlastne povili, priamo od srdca. Ako vlastné dieťa.

Chápem. Tridsať rokov je dosť dlhý čas na to, aby sme pochopili, že len veľká láska a oddanosť môže človeka udržať pri tom istom.

Ale, tá vaša otázka znie tak trochu hamletovsky, akoby osudovo...? Pravdu povediac, myslím si tiež, že bez lásky sa nepohne ani lístoček na strome. A potom, nesmierny pretlak nažitých skúseností, až príliš bohaté vnútorné estetické a citové prostredie formované v detstve na pažiti, na voňavých lúkach, trblietajúcich sa lesných čistinkách, pod láskavou ochranou mamičkiných dlaní a orlieho pohľadu otecka, dotyky s úžasnými nositeľmi a tvorcami ľudovej kultúry, nám nedali spať.

Skryť Vypnúť reklamu

Len láska a oddanosť vás udržali pri Kelčovane tridsať rokov?

Láska a oddanosť sú len predpokladmi, povedzme základnými, k činu alebo hocijakej aktivite. Človek musí mať ambície, podopreté poznaním reálnych východísk. Ak k tomu prirátate zhodu okolností, osud, náhodu...

Náhoda pomáha len pripraveným?

No, práve. Predstavte si, že by som sa v r. 1964 nestretol s učiteľkou Amálkou na SVŠ a ZŠ v Čadci, tiež ako učiteľ. Že by som sa nenechal, vtedy ešte Amálkou, presvedčiť o mojom údajnom talente interpretovať ľudovú pieseň. Alebo by som neučil na škole, kde takmer všetci učitelia základnej školy účinkovali vo folklórnom súbore Kysučan a riaditeľom bol nezabudnuteľný, vzácny človek Tomáš Sýkora? Vedúcim odboru školstva a kultúry v Čadci bol v tom čase Edo Strížovský, veľký mecén učiteľov pôsobiacich v Kysučane, sám huslista. A pritom sám som inklinoval k vážnej hudbe. Dokonca som dostal ponuku účinkovať v opere.

Skryť Vypnúť reklamu

Tu sme predsa mimo náhodu, osud. To chce talent.

Ale áno. Náhoda je pritom ako prameň živej vody: oživotvoruje vás, keď zákonité predpoklady krachujú a talent je vám nanič. Určite by som sa poberal iným, možno lepším smerom, ako operný spevák, ale stratil by som korene vrastené do kysuckej zemičky a nedostal by som zo seba blahodárnu živú vodu v podobe nachádzania nesmiernej hodnoty prameňov kysuckej kultúrnosti.

A manželka, pardón, v tom čase Amálka?

Bola vynikajúca bábkoherečka, výtvarníčka, členka výborného divadelného súboru Janka Palárika v Čadci. Účinkovali v ňom doslovné ochotnícke esá. Učitelia a profesori J. Drdoš, P. Soviar, J. Balucha, M. Pagáčová, A. Čvapek, R. Dubovský. Amálka mala namierené za bábkoherečku v Banskej Bystrici. No a vidíte, čo spôsobila náhoda nášho stretnutia (smiech). Pripúšťam, že základným predpokladom pre akúkoľvek aktivitu a činnosť je odborná erudícia, talent a záujem podporený prajnou náhodou. Ale nad tým všetkým je dar boží.

Ako to myslíte?

Viete, na svete je toľko schopných ľudí, mimoriadne vzdelaných, tvorivých, pracovitých, aj na Kysuciach. A predsa, boli sme to my – Kužmovci, ktorým dal Boh toľko osvietenia, že sme vykonali to, čo nám predurčil. Svoj mladý život sme zasvätili vzdelávaniu detí, ich výchove.

Chválabohu, podarilo sa!

Dajme tomu, že sme čosi dobré vykonali. Ale koľko sme toho ešte nevykonali. A ten čas...!

Prepáčte, ale odcitujem vašu myšlienku: „Čas je najvernejším zrkadlom všetkých a všetkého“. Povedala by som, že váš čas je priam tehotný skutkami a výsledkami?!

Dobre sa to počúva. Len mi napadá, či to „skutkami tehotné bruško“ nie je napučané zveličovaním. Aj keď na druhej strane...

Skromnosť je vlastnou dcérou racia, ale dosiahnuté výsledky hovoria za seba: víťazstvá na regionálnej, celoštátnej, medzinárodnej úrovni, účinkovanie v množstve televíznych a rozhlasových programov, natočenie prvej gramoplatne v bývalej ČSSR, laureáti medzinárodnej Strážnice, rezortné a štátne vyznamenania, pocty...

Dajte pokoj. Čo myslíte, prečo Leonida Brežneva pochovali so skráteným telom? (Prepáčte mi za „kanadský humor“). No predsa preto, aby mu do druhej časti truhly mohli nasypať všetky vyznamenania a rady. A práve v tom to je, povedal by český klasik.

Čo považujete potom za ús-pech?

Videli ste niekedy šťastím zarosené detské oči, od úžasu vyšpulené až niekde na konci nošteka? Ankara, Paríž, Londyn, Barcelóna, Oslo, Rím, Praha, Budapešť, Varšava, Belehrad, Záhreb, Budapešť, Monte Carlo, Baltik, Atlantik, päť, desať, osemdesiattisícové davy na vystúpeniach? Elizejské polia, Eifelovka, Koloseum, mešita Sófia, trailer? Poznanie, poznanie a ešte raz poznanie. Skúsenosti a vedomosti, úcta k vlastnej kultúre, k tradíciám svojho ľudu, bez buchnátovania sa do pŕs „ja som Slovák“... Zhmotnené myšlienky a predsavzatia, reálne výsledky, prerod bytosti na človeka, to sú naše naozajstné medaily a rady.

To muselo mať nesmierny dopad na osobnostnú stránku detí.

Keď si uvedomíme, že sa v minulosti len ťažko niekto dostal na Západ, potom mi nie je divné, že takto uspôsobené a poznaním poznačené mladé osobnosti, sa stali podhubím revolučných premien v našej spoločnosti. Na dôvažok, poviem vám príhodu z Ankary, ktorá sa zopakovala v Istanbule. Pri umiestňovaní detí do rodín, v ktorých bývali počas festivalu, o naše deti nemal spočiatku nikto záujem. Zrazu dobehla manželská dvojica, v ktorej byte umiestnili naše tri dievčatá-siedmačky ZŠ. Neviete si predstaviť s akým šťastím oznamovali prítomným tureckým rodinám, aké sú naše dievčatá rečovo zbehlé, ako sú vychované po stránke dodržiavania bytového poriadku a hygieny. Výsledok? Všetky rodiny chceli naše deti. Nie, netreba vajatať, akí sme veľkí Slováci. Treba to dokazovať vždy a všade. Skutkami a kvalitou.

Kvalita. Kto chce zapaľovať, musí sám horieť.

Takmer to isté tvrdil J. A. Komenský: „Jenom člověk vědením obdařen, může vědení poskytovati“. Manželka, vysokoškolsky vzdelaná učiteľka, má veľký dar od prírody - výtvarné videnie a cítenie. Preto ju to ťahalo na bábkarinu. Je nositeľkou Ceny pedagóga ČSSR za výskum v oblasti tvorby učebných osnov pre výtvarnú výchovu a za výsledky dosiahnuté pri výchove mladých výtvarníkov. Stala sa víťazkou krajského kola v prednese prózy a poézie. Účinkovala v divadelných a folklórnych súboroch, atď., atď.

V tejto súvislosti som niečo počula o pobyte súboru v Oslo, hlavnom meste Nórska.

Tak, to je presne ten prípad, keď sa človek presadí svojou kvalitou. Na základe vynikajúceho vystúpenia Kelčovana na festivale v Ankare, nás organizátori Svetovej výstavy výtvarných prác v Oslo pozvali otvárať túto monumentálnu výstavu. Po slávnostnom otvorení sa naše deti rozbehli po výstavných priestoroch. Keď tu zrazu počujeme strašný krik. Skoro sme omdleli od hrôzy. Naše, vraj vychované deti, kričia na výstave? A pri nich, od radosti, kričali predstavitelia veľvyslanectva ČSSR v Oslo. Stanka Palucha, môjho spoluupravovateľa a aranžéra piesní, Joža Poláka, predsedu súboru a Pavla Pánisa, v tom čase vedúceho odboru kultúry ONV v Čadci,zalieval krvavý pot. Len manželka stála opodiaľ a tajnostkársky sa usmievala. Ukázala mi prstom na ústa: „Psst, vážení, nerušiť!“ Podídem bližšie k deťom a... Na ústrednom paneli boli vystavené výtvarné práce „kelčovancov“, prevzaté z analogickej výstavy uskutočnenej v Paríži. Deti a „veľvyslanectvo“ kričali od šťastia. Ejhľa, dar od Boha.

O vás sa hovorí, že keď pánboh rozdával schopnosti a nadanie, že ste ho oklamali a vydrankali od neho nie dvakrát, ale mnohonásobne viac.

Nie ja som oklamal Pána, ale On bol údajne veľmi štedrý k mojim rodičom, a tak som taký, akým ma Pán stvoril.

Ste všestranný športovec. Majster Bratislavského kraja v behu cez prekážky, ligový futbalista, volejbalista, stolný tenista. Mali ste pred sebou umeleckú profesionálnu dráhu, naspievali ste polhodinový televízny program „Ide pieseň dokola“, kde vám speváci z Lúčnice robili komparz. Vyhrali ste celoslovenskú literárnu súťaž s poviedkou „Amálka“, kde ste snáď ako prvý na Slovensku v období normalizácie, poukázali na prehrešky t.z.v. odbojárov, najmä 4 sovietskych. Boli ste spolu s E. Helienkom a V. Didim, pri zrode myšlienky založenia Miešaného speváckeho zboru Kysuca, jeho tajomníkom a sólistom. Účinkovali ste vo folklórnom súbore Kysučan ako sólista a muzikant. Vychovali ste spolu s manželkou majstrov ČSSR a SR v ľahkej atletike, celoslovenských víťazov v branno-požiarnych disciplínach, „porodili“ ste KELČOVAN, vybudovali ste...

Hádam stačí. Dajme tomu, že z formálneho hľadiska sa tak stalo.

Ale veď je to neuveriteľný rozsah činností, na mimoriadnej úrovni. Obzvlášť, keď si uvedomíme, že ste pôsobili na dedinskej osadovej škole, s približne 150-mi žiakmi?!

Pravdepodobne som naozaj Pánovi natrčil dvakrát dlaň. Ale asi neúmyselne (smiech). Áno, máme taký pocit, že sme čosi tu a tam dosiahli. Ale, a to zdôrazňujem, je to všetko od Pána. A vďaka mojej manželke Amálke, ktorá mňa, napokon aj seba, vedela nasmerovať tým správnym smerom. Bez nej by som napríklad ja ostal len, ako ste povedali: talentom. Všetko, čo bolo vykonané, je predovšetkým jej zásluhou. Napokon, všetky tie výsledky a honor, sme už dávno vymenili za obyčajný pocit šťastia, že sme otvorili studničky poznania toľkým deťom, že sme im pomohli zorientovať sa v živote a vidieť naozajstný svet, svet pozlátky i strádania, svet kultúry i úpadku. Že sme im pomohli nastavovať si to vlastné zrkadlo, v ktorom sa na rukách času zrkadlia ich skutky -dobré i zlé.

Iveta Hažíková

Foto: archív FS

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 4. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 5. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 6. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku
 7. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov
 8. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom?
 9. Zákazníkov čoraz častejšie zaujíma pôvod výrobkov, ktoré kupujú
 10. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku
 1. Vynašli sme sa aj v čase korony. 3D showroom očaril klientov.
 2. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 3. Prokrastinujete? 5 overených tipov, ako nestratiť radosť z práce
 4. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 5. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 6. Pandémia presúva zákazníkov do online priestoru
 7. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 8. Najobľúbenejšie auto Slovákov je opäť ŠKODA
 9. PLANEO Elektro funguje aj počas lockdownu - má akčný výpredaj
 10. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente?
 1. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 32 103
 2. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 30 285
 3. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 13 187
 4. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 10 200
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 9 568
 6. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 538
 7. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 528
 8. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 6 726
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 6 421
 10. Zima v koži atopika: aká je starostlivosť o pokožku s ekzémom? 4 846
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žilina - aktuálne správy

Otestovať sa môžu aj neobjednaní záujemcovia.

3 h

K dispozícii je 11 odberných miest.

9 h
Gólová radosť Žilinčanov

Na jesennú časť žilinských futbalistov sme sa pozreli rečou čísel.

19 h

Prenájom dočasných mostov je drahý. Župa rokouje o tom, aby celú záležitosť prevzala na seba NDS.

21 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Tragédiu vyšetruje polícia.

20. jan

Už teraz je neskoro, vie tréner Nitry po vyhorení so Šamorínom.

23 h

Ľad si zmýlili s cestou. Mementom pre všetkých by mali byť tragédie, ktoré sa na Oravskej priehrade stali, no zdá sa, že ľudia sú nepoučiteľní.

19. jan

Zoznam miest pribežne dopĺňame.

20. jan

Už ste čítali?