Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Novoročná bilancia – víťazstvo a prehra

1. basketbalová liga mužov Žilina – V prvých dvoc

1. basketbalová liga mužov

Žilina – V prvých dvoch kolách mali basketbalisti BK Váhostav – SK za súperov mužstvá z juhu republiky. Pokiaľ Lučenec bol nad ich sily, v sobotu v domácom prostredí zdolali Komárno rozdielom štrnástich bodov.

Na juhu o 25

Najväčšie prekvapenie kola sa zrodilo v Pezinku, kde domáci po odchodoch viacerých hráčov, prehrali v domácom prostredí so Svitom.

Lučenec – Žilina 95:70 (29:20, 21:15 – 50:35 – 18:23, 27:22).

Žilina: Baláž 24 (4 z trojok), Miš 16. Slezák 12, Faith 8, Jurík, striedali – Boroš 8, Remenec 2, Orolín, Paľov. Bilancia Žiliny – trestné hody: 9/8, fauly: 25, trojky – 6. Pred 1450 divákmi rozhodovali M. Lukáč, Pavelka.

Druhé mužstvo tabuľky začalo v domácom prostredí lepšie, keď vyhrávalo už 14:2. V 7. min. to bol rozdiel štrnástich bodov a diváci sa začali dostávať do varu. Žilinčania zásluhou Baláža a Boroša v druhej štvrtine znížili. Darilo sa najmä Balážovi, ktorému sa darili najmä trojkové strelecké pokusy. V druhej polovici domáci začali viac brániť. Váhostaváci znížili na dvadsať bodov, ale Baláž s Mišom v závere strácali sily a Lučenec svoje vedenie ešte zvýšil.

Výsledky – 14. kolo: Pezinok – Svit 65:72, Nitra – Inter Bratislava 59:63, Handlová – Komárno 91:75, Prievidza – Levice 61:60.

Traja rozhodli

Najlepšími strelcami Žiliny v zápase proti Komárnu boli Faith, Miš a Baláž, ktorí z 85 bodov zaznamenali 65 bodov. V kole sa darilo najmä domácim mužstvám, len Lučenec si priviezol body z Levíc.

Žilina – Komárno 85:71 (30:24, 25:17, 14:10, 16:20).

Žilina: Faith 25, Miš 21, Baláž 19, Remenec 11, Jurík 7, Kocur 2, Slezák 0, Boroš 0.

Trestné hody: 10/8 – 25/14, trojky: 3 – 3, fauly: 19:18, rozhodovali J. Janáč, Brziak, 350.

Spočiatku bol zápas veľmi vyrovnaný, obom mužstvám sa darilo najmä v útoku. Do 9. min. sa súperi striedali vo vedení. Strelecky úspešní boli najmä Miš u domácich a Lovík u hostí. Na konci prvej štvrtiny sa Váhostavu – SK podaril malý únik, svoj náskok v priebehu druhej štvrtiny postupne zvyšoval. Hostia napriek výškovej prevahe slabšie doskakovali, čo využívali najviac domáci Remenec, Faith, a Baláž.

Po prestávke obe mužstvá päť minút hľadali streleckú mušku, padlo v nich chudobných šesť bodov. Od 27. min. opäť dominoval Váhostav, postupne si vypracoval 22 bodový náskok (75:53) a zdalo sa, že zvíťazí vysokým rozdielom. Chybami a zbrklosťou v záverečných minútach však umožnili Žilinčania Komárnu zredukovať značnú stratu.

Výsledky – 15. kolo: Levice – Lučenec 62:72, Svit – Nitra 86:71, Pezinok – Handlová 103:76, Inter Bratislava – Prievidza 73:71

10. Prievidza 15 3 12 1080:1246 18

Do tabuľky je zahrnutá aj predohrávka 17. kola Nitra – Handlová 103:66.

V nadchádzajúcich dvoch kolách sa predstavia žilinskí basketbalisti na palubovkách svojich súperov. A to najskôr v Handlovej a potom v Leviciach. Posledný zápas základnej časti odohrajú v domácom prostredí 25. januára proti bratislavskému Interu.

Program 16. kola – sobota 18. januára: Handlová – Žilina, Komárno – Levice, Lučenec – Inter Bratislava, Prievidza – Svit, Nitra – Pezinok. (jh)